Zawsze jestem tak podekscytowana, gdy stworzę nowy przepis! Tym razem upiekłam aż 5 ciast i konsultowałam się z dwoma cukiernikami, zanim uznałam, że moja słodka, bezglutenowa tarta na spodzie migdałowym, z musem z pieczonej dyni, jest idealna. I ten kruchy spód, najlepszy, jak dotąd upiekłam!
Jeśli macie w ogródku dynię Hokkaido (lub kupioną w promocji, teraz naprawdę są dobre ceny), już teraz upieczcie 500 g surowego warzywa. Po upieczeniu dynia może poczekać w lodówce nawet 2-3 dni, aż zgromadzicie pozostałe składniki. Zobaczycie, że słodka, bezglutenowa tarta dyniowa wprowadziła w zachwyt domowników i gości.
Przed dodaniem jajek spróbuj masę i w razie potrzeby dodaj kolejną szczyptę przypraw.
Jeśli masa dyniowa nie zmieści się w całości do tarty, wlej ją do małych foremek (np. silikonowych) i piecz razem z tartą
Słodka, bezglutenowa tarta z musem dyniowym powinna ostygnąć w temperaturze pokojowej, a potem musi trafić na 2-3 godziny do lodówki. Dzięki temu mus stężeje i po ukrojeniu porcje tarty zachowają ładny kształt.
Tartę najlepiej przechowywać w lodówce, przetrwa tam nawet 3-4 dni. Pamiętajcie tylko o szczelnym przykryciu ciasta folią spożywczą, by tarta nie przeszła innymi zapachami z lodówki.
Jesień to sezon na dynię, wiele osób ma ją w ogródku, a w marketach można kupić to warzywo w promocjach. Jedzmy dynię jak najczęściej. Jest bogata w beta-karoten, który pomaga chronić organizm przed wolnymi rodnikami i nowotworami, zapewnia też prawidłowe funkcjonowanie wzroku. Jedzenie dyni obniża poziom cholesterolu, zatem chroni przed miażdżycą. To warzywo jest niskokaloryczne, ale ma wysoki indeks glikemiczny, nie jest więc zalecane w codziennej diecie osób z cukrzycą czy odchudzających się. Poza tym - samo zdrowie i zalety.
Chcecie więcej przepisów bezglutenowych z dynia w roli głównej? Link jest poniżej, na zdrowie!