Biała kasza gryczana jest jednym z najwartościowszych, bezglutenowych produktów. Sęk w tym, że niełatwo wprowadzić ją do diety bezglutenowych dzieci. Mnie udaje się przemycić grykę w zupie pomidorowej. Nikt nie grymasi, nie skarży się na smak. Spróbujcie!
Kaszę przebieram z glutenowych ziaren, potrząsam na drobnym sitku, płuczę zimną wodą i 1-2 minuty prażę na rozgrzanej, suchej patelni. Dolewam wrzątek i sól. Gotuję 7-10 minut na małym ogniu pod przykryciem, aż kasza wchłonie wodę. Owijam patelnię w koc i zostawiam na około 15 minut, by kasza „doszła”.
Porcje ugotowanej kaszy nakładam do głębokich talerzy, nalewam zupę pomidorową i dodaję po łyżeczce oleju lnianego (nie jest to konieczne). Serwuję taką zupę średnio raz w tygodniu. Początkowo dzieci dziwiły się, co to za nowe ziarenka. Potem odkryły, że to kasza gryczana, a nie brązowy ryż. Ale gdy spróbowały, że taka zupa z gryką smakuje identycznie, jak z ryżem, bez kłopotu zaakceptowały zmianę. Nie marudzi nawet glutenowy Daniel, który na kaszę gryczaną ma wyjątkowo długie zęby.
Biała kasza gryczana powinna pojawiać się na talerzu bezglutenowych dzieci i dorosłych przynajmniej 1-2 razy w tygodniu. Osobiście jadam ją znacznie częściej. Gotuję na śniadanie kaszę z jabłkami, cynamonem, imbirem, kurkumą i bakaliami. Latem łączę ją z jogurtem naturalnym. Wrzucam grykę do zup, zagęszczam nią kotlety mielone (nie z oszczędności, ale w ramach przemycania gryki dzieciom), piekę gryczane ciasto czekoladowe (przepis KLIKNIJ).
Kasza gryczana jest naturalnie bezglutenowa i bezcenna w diecie bezglutenowej. Zawiera mnóstwo wartościowego białka, a także błonnik, krzem, witaminy z grupy B (osoby na diecie bezglutenowej mają niedobory tych witamin), wapń, żelazo. Gryka jest zasadotwórcza,więc nie zakwasza organizmu. Ma naturę rozgrzewającą, więc jesienią i zimą ogrzewa nas od środka, a także pomaga zwalczyć przeziębienie. Kasza gryczana zawiera również lizynę, która pomaga dzieciom rosnąć. Najwartościowsza i najdelikatniejsza w smaku jest biała (niepalona) kasza gryczana – jest dostępna niemal w każdym markecie. Popularniejsza wciąż jest prażona (palona) kasza gryczana – ma ciemnobrązowy kolor i wyrazisty smak, ale zawiera mniej wartościowych składników. Moim zdaniem łatwiej wprowadzić do diety bezglutenowych dzieci białą grykę, właśnie ze względu na jej delikatny smak.