Nic nie zastąpi świeżych, cieplutkich, domowych bułeczek bezglutenowych, dlatego warto zgłębić tajniki ich wypieku. Wczoraj wieczorem wymyśliłam kolejny przepis na pyszne bułeczki bezglutenowe dla dziecka z celiakią i dla dorosłego. Długo zachowują świeżość, sprawdzą się zatem w szkolnej śniadaniówce ucznia na diecie bezglutenowej. Uwaga! Te bułki bezglutenowe smakują też glutenożercom, musiałam je schować przed Danielem, bo nic by nie zostało na rano … Ponieważ często pytacie o zdrowe wypieki, pełne wartościowych składników, wymyśliłam pełnoziarniste bułki bezglutenowe na miodzie, z dodatkiem orzechów laskowych (ale one nie są konieczne, stanowią tylko dodatek). Do nowego mixu bezglutenowego Mix Bread – Bread Mix Dr. Schär dodałam pełnoziarnistą bezglutenową mąkę gryczaną Denver Food – jedyną taką na polskim rynku (nikt inny nie oferuje bezglutenowej mąki gryczanej pełnoziarnistej). Efekt był imponujący. Uzyskałam pełnoziarniste bułki bezglutenowe, puszyste i lekkie w środku, z dobrze wypieczoną skórką. Dzięki dobrym proporcjom i dodatkowi miodu, te bułeczki mają delikatny smak. Dlatego od razu rozwiewam obawy rodziców dzieci z celiakią – te pełnoziarniste bułki bezglutenowe nie smakują wcale jak razowe. Zachęcam Was do wypieku. Nie obawiajcie się niepowodzeń. Nowy mix chlebowy Dr. Schär jest tak dobrze skomponowany, że gwarantuje udane wypieki bezglutenowe. Ale na wszelki wypadek zerknijcie poniżej do mojego poradnika: Dlaczego tak trudno upiec bułki bezglutenowe.
Orzechy przekrój na połowy – ale jeśli masz alergię, możesz z nich zrezygnować. Wymieszaj mąki z suszonymi drożdżami, dodaj sól oraz płynne składniki: miód i wodę. Wyrabiaj ciasto na pełnoziarniste bułki bezglutenowe mikserem (hakami) przez około 5 minut. Pod koniec wyrabiania dodaj łyżkę masła klarowanego (może być też olej) i pokrojone orzechy. Przykryj miskę ściereczką i zostaw ciasto do wyrośnięcia na około 30-40 minut. Po tym czasie zagnieć je i dłońmi zanurzanymi w wodzie formuj bułeczki. Układaj je w odstępach na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Każdą bułeczkę natnij lekko ostrym nożem, każdorazowo zanurzanym w wodzie. Posmaruj je delikatnie olejem i przykryj folią spożywczą. Odstaw do wyrośnięcia na około 30-40 minut. Pełnoziarniste bułki bezglutenowe powinny podwoić objętość. Piekarnik nastaw na 200 stopni C. Bułeczki lekko skrop wodą i wstaw blachę do pieca na około 25 minut. Piecz bułki do suchego patyczka. Studź na metalowej kratce, z dala od zimnego powietrza. Krój ostrym nożem po przestygnięciu.
Te bułki, dzięki dodatkowi miodu i pełnoziarnistej mąki pełnej błonnika, nie czerstwieją tak szybko, jak inne wypieki bezglutenowe. Przechowuj je w lnianym worku, nigdy w folii. Jeśli uznasz, że bułka straciła nieco na miękkości, skrop ją wodą i wstaw na 5 minut do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C. Część bułek możesz po ostudzeniu zamrozić i wyjmować przed posiłkiem. Zamrożoną bułeczkę wystarczy zostawić na około 30 minut w temperaturze pokojowej lub odpiec przez około 5-7 minut w 180 stopniach C.
Z czym podawać te pełnoziarniste bułki bezglutenowe na miodzie? Mają delikatny smak, więc smakują z wszystkimi dodatkami: z twarogiem, żółtym serem, z dżemem lub czekoladą, z wędlinami czy z samym masłem. Smacznego!