Blog

Ostatnie zakupy bezglutenowe na Wigilię

19/12/2022

Ostatnie zakupy bezglutenowe na Wigilię

19/12/2022

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Gdzie kupić produkty bez glutenu na Wigiię?

Produkty potrzebne do przygotowania bezglutenowej Wigilii można kupić w wielu sklepach, nie tylko w tych specjalistycznych. Choćby masa makowa, kapusta kiszona, majonez czy grzyby suszone - można je kupić w zwykłych osiedlowych sklepach czy supermarketach. One nie muszą mieć oznaczenia, że są bezglutenowe (zresztą takie trudno znaleźć). Wystarczy przeczytać składniki i ostrzeżenia o możliwych alergenach. Jeśli nie będzie tam podejrzanych składników (patrz niżej), śmiało kupujcie. 

Przygotowałam dla Was szybką ściągę fotograficzną, to moje ostatnie zakupy bezglutenowe przed Wigilią. Produkty wyszukałam w Auchan, ale są również dostępne w Kauflandzie, Intermarche, E.Leclerc i innych "zwykłych" sklepach. 

Uwaga: to tylko sugestia, nie kupujcie "w ciemno" tych samych produktów. Przed zakupem przeczytajcie na etykiecie skład i ewentualne ostrzeżenia o glutenie. Etykiety pozornie tych samych produktów mogą się bowiem różnić. 

Specjalny serwis Bezglutenowej Mamy: Wigilia bez glutenu

Marki zazwyczaj bezpieczne

Niemal wszystkie bakalie i produkty do wypieków marek Helio, Makar i Kresto są wolne od glutenu. Wyjątkiem jest m. in. kutia w puszce marki Helio, która ma w składzie ziarna pszenicy. Jej nie kupujcie :) Spokojnie jednak możecie sięgać po orzechy, wiórki kokosowe, mak, rodzynki, skórkę pomarańczową i wiele innych produktów tych firm. 

Plusem jest to, że są dostępne w osiedlowych sklepikach i wielu marketach, choć nie znajdziecie ich raczej w dyskontach, które preferują marki własne oraz Bakalland, w większości zanieczyszczony glutenem. 

Marki zazwyczaj bezpieczne

Przed zakupem sprawdźcie zawsze etykietę. Jeśli jest ostrzeżenie o możliwej obecności glutenu, pszenicy, żyta, jęczmienia, zbóż czy słodu jęczmiennego - odłóżcie produkt i poszukajcie innego, bezpiecznego. 

wigilia bez glutenu

Kapusta kiszona i grzyby

W moim podcaście o zakupach bezglutenowych tutaj była mowa o poszukiwaniach kapusty kiszonej bez glutenu. Wtedy podpowiadałam, by najlepiej kupować ją w opakowaniu, z etykietą i czytelnym składem oraz nazwą producenta, a nie na wagę, w przypadkowym miejscu. Podobnie z grzybami czy owocami suszonymi na kompot wigilijny - kupujmy je w szczelnych, fabrycznych opakowaniach. 

Sprawdziłam kilku producentów suszu wigilijnego, kapusty i grzybów - żaden z nich nie przetwarza w zakładzie pszenicy ani glutenu w innej postaci. 

Kapusta kiszona i grzyby
grzyby suszone bez glutenu na wigilie

Proszek do pieczenia tylko bezglutenowy

Są jednak produkty na święta, które muszą być opisane jako bezglutenowe: proszek do pieczenia, cukier waniliowy, mąka, zastępnik jaja w proszku, makaron, bułka tarta, budyń. Chodzi o sypkie produkty zbożowe, które mają największe ryzyko zanieczyszczenia glutenem. I tu pojawia się kłopot: nie są powszechnie dostępne. Duże markety, jak Auchan, Carrefour czy niektóre sklepy E.Leclerc , mają je na wyposażeniu na regałach bezglutenowych. Ale w małych miastach może być kłopot z ich zakupem. Lepiej więc zamówić je z wyprzedzeniem, np. w sklepach internetowych. Wszystkie są m.in. w sklepie firmowym polskiego producenta - Balvitenu.

Proszek do pieczenia tylko bezglutenowy
Sklep Balvitenu: tu są do kupienia wszystkie mączne produkty na Wigilię bez glutenu


Galeria zdjęć - produkty bezpieczne, bez glutenu - 2022 r.

produkty bezglutenowe na wigilie produkty bezglutenowe na wigilie 1 produkty bezglutenowe na wigilie 2 produkty bezglutenowe na wigilie 3 produkty bezglutenowe na wigilie 4 produkty bezglutenowe na wigilie 5 produkty bezglutenowe na wigilie 6 produkty bezglutenowe na wigilie 7 produkty bezglutenowe na wigilie 8 produkty bezglutenowe na wigilie 9 produkty bezglutenowe na wigilie 10 produkty bezglutenowe na wigilie 11 produkty bezglutenowe na wigilie 12 produkty bezglutenowe na wigilie 13 produkty bezglutenowe na wigilie 14 produkty bezglutenowe na wigilie 15 produkty bezglutenowe na wigilie 16 produkty bezglutenowe na wigilie 17

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się