Pytacie często, jaki lekarz diagnozuje celiakię. To gastroenterolog, który ma możliwość zlecenia kompleksowych badań krwi (przeciwciała związane z celiakią) oraz gastroskopii z biopsję.
Z kolei lekarz rodzinny w ramach NFZ nie może skierować pacjenta na badania serologiczne (krwi), ale może zlecić gastroskopię z biopsję jelita cienkiego, która jest jednym z elementów niezbędnych do wykrycia celiakii. .
Jeśli podejrzewasz celiakię u siebie lub dziecka, omijaj szerokim łukiem lekarza, który nie jest zainteresowany znalezieniem przyczyny Twoich dolegliwości. Nie pomoże Ci gastroenterolog ani internista, który:
Ile lat minęło, zanim usłyszałaś / usłyszałeś diagnozę, że to celiakia? Czy wykrycie celiakii było skomplikowane u Ciebie? Ten filmik (poniżej) nie ma na celu oskarżania lekarzy o niewłaściwe podejście do pacjentów, ale odzwierciedla realne sytuacje, które usłyszałam. Jeśli wybrany przez Ciebie lekarz ma podobne postawy, spróbuj znaleźć takiego, który poważnie i kompleksowo podejdzie do Twoich objawów i obaw. Pamiętaj, że to Ty najlepiej znasz własny organizm, a Twoja intuicja jest dobrym przewodnikiem. Diagnoza celiakii bywa skomplikowana i w tym procesie potrzebny jest wspierający specjalista.
Publikacja tego filmiku na profilu Bezglutenowej Mamy na Instagramie (patrz niżej) wywołała lawinę komentarz i ogromne zainteresowanie, podobnie na TikToku i Facebooku.
Zapoznajcie się z nimi, bo są żywym dowodem na to, jak diagnoza celiakii jest w Polsce nadal dużym problemem.
Pokazanych w filmie zachowania lekarzy, nieprzyjaznych pacjentowi podejrzewającemu celiakię, jest znacznie więcej. Wasze historie są żywym dowodem na to, jak w Polsce nadal jest trudno uzyskać diagnozę celiakii.
KOMENTARZE