Blog

2

Odpowiedź rzecznika praw dziecka na petycję Bezglutenowej Mamy

23/01/2018

Odpowiedź rzecznika praw dziecka na petycję Bezglutenowej Mamy

23/01/2018

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Potrójne hurra! W odpowiedzi na petycję Bezglutenowej Mamy rzecznik praw dziecka zaczął działać!  W sprawie żywienia dzieci na dietach eliminacyjnych w żłobkach, przedszkolach i szkołach wystąpił do ministrów: oświaty i wychowania oraz zdrowia o podjęcie działań w ramach współpracy międzyresortowej. Celem działań ma być zagwarantowanie dzieciom i młodzieży równych szans w systemie edukacji w zakresie realizacji ich specjalnych potrzeb żywieniowych. Bo obecnie dzieci na dietach są w Polsce dyskryminowane. Ale to dopiero początek drogi – ciągle zbieramy podpisy pod petycją i musimy rosnąć w siłę!

 Wsparcie dla dzieci z indywidualnymi potrzebami żywieniowymi

Marek Michalak, rzecznik praw dziecka osobiście udzielił odpowiedzi na pismo ministra i posła na Sejm RP Jana Dziedziczaka, popierające petycję Bezglutenowej Mamy. Rzecznik odręcznie podpisał się pod pismem do wiceministra Dziedziczaka. Oto fragmenty tego listu, który Bezglutenowa Mama otrzymała „do wiadomości”:

  • „W ocenie rzecznika praw dziecka jednostki systemu oświaty powinny uwzględniać indywidualne uwarunkowania zdrowotne uczniów i zapewniać im optymalną opiekę. Ważnym elementem tej opieki jest realizacja specjalnych potrzeb żywieniowych dzieci (np. odpowiednia liczba i częstotliwość posiłków lub ograniczenia w spożywaniu niektórych produktów) poprzez uwzględnienie ich w organizacji posiłków szkolnych. Wśród specjalnych potrzeb żywieniowych wymienić należy m. in. alergie pokarmowe, celiakię, cukrzycę, fenyloketonurię, mukowiscydozę.”  

Zachęcam również do odsłuchania audycji w publicznym Radiu Poznań „Czy żłobki i przedszkola mogą być bezglutenowe?”

Czekamy na dalsze kroki ministrów i rzecznika

Pisma wysłane, petycja czeka na dalsze podpisy, a my czekamy na dalsze kroki decydentów.

Dziś (wtorek, 23 stycznia 2018 r.), gdy piszę te słowa, pod petycją do rzecznika praw dziecka w sprawie żywienia dzieci na dietach eliminacyjnych w żłobkach, przedszkolach i szkołach  mamy niespełna 4.100 podpisów. To ciągle mało… Aby pokazać, jak duża jesteśmy siłą i w jak ważnej walczymy sprawie, tych podpisów musi być przynajmniej 10-20 tysięcy. Dopiero wtedy rządzący nas dostrzegą. Wtedy zrobimy kolejny krok: będziemy walczyć  o recepty na bezglutenową żywność. O dopłaty do żywności bezglutenowej dla seniorów. I o godne traktowanie w szpitalach oraz w sanatoriach. Sami zobaczcie: mamy wiele do zrobienia, dlatego trzeba działać siłą :). Zachęcam zatem: podpiszcie petycję, udostępniajcie ją znajomym. W grupie siła :).

Zobacz inne wpisy na ten temat

Bezglutenowa Mama od kilku lat walczy o równe traktowanie dzieci na diecie bezglutenowej i innych dietach eliminacyjnych w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Od czerwca 2017 r. zbieramy podpisy pod petycja do rzecznika praw dziecka, by koordynował działania w tym kierunku.

Oto, co do tej pory pisaliśmy na naszym blogu (KLIKNIJ):

Petycja w sprawie dzieci na diecie bezglutenowej

Petycja w sprawie naszych dzieci

Bezglutenowa petycja dotarła do rzecznika praw dziecka

Minister Jan Dziedziczak poparł Bezglutenową Mamę

Ta petycja może zmienić bezglutenową Polskę

KOMENTARZE (2)

Andrzej 03/04/2019 13:29
Niestety, Rzecznik Praw Dziecka się zmienił
Bezglutenowa Mama 04/04/2019 08:41
To nic, petycja pozostaje aktualna :) Ciągle działamy w tym temacie.
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się