Blog

Nowe pełnoziarniste produkty bezglutenowe Dr. Schär

25/05/2021

Nowe pełnoziarniste produkty bezglutenowe Dr. Schär

25/05/2021

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Nie wszystkich da się przekonać do jedzenia chleba z kaszy gryczanej czy pasztetu z warzyw, ale na pewno warto przemycać zdrowe składniki wszędzie tam, gdzie to możliwe. Zawsze to więcej w diecie błonnika, żelaza, magnezu, potasu, witamin z grupy B. Ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka. Dlatego podobają mi się kolejne nowości włoskiej marki Dr. Schär: bezglutenowe produkty pełnoziarniste i wieloziarniste. To bagietka i krakersy wzbogacone mąką jaglaną i ryżową pełnoziarnistą, mąką z sorgo, lnianą, z quinoa. Bagietka jest przepyszna i mięciutka, a krakersy rewelacyjne, pakowane w małe pakieciki, fajne do wrzucenia do plecaczka. Skoro smakowały mojemu Antkowi, to naprawdę są dobre, uwierzcie!

Obie nowości (podobnie jak przebojowe ciasteczka bezglutenowe ze słonym karmelem), są już do kupienia w Polsce. W serii „pełnoziarnistej” marki Dr. Schär   warta uwagi jest też znana od dawna bezglutenowa mąka razowa Mix IT Dunkel Rustico. To razowa mąka bezglutenowa znakomita i niezbędna w kuchni nawet do przygotowania pizzy, naleśników i racuszków, nie tylko do wypieku chleba czy bułek. A, są jeszcze rewelacyjne makarony razowe, chleby i bułki oraz płatki kukurydziane – właśnie w serii bezglutenowych produktów pełnoziarnistych.  Znacie, używacie, przemycacie? Wasze dzieci dają się przekonać do jedzenia lekko „razowych” produktów bezglutenowych, czy jednak chcą jeść tylko białe bułeczki i basta? Jesteście ciekawi składu nowości Dr. Schär? Poniżej fotki i opisy, a komentarze – na profilu Bezglutenowej Mamy na Instagramie KLIK.

Tutaj kupisz

Bezglutenową książkę kucharską + prezent: ebook na thermomix i lidlomix

Bezglutenowe krakersy wieloziarniste

W opakowaniu zbiorczym 210 znajduje się 6 pakiecików po 35 g każdy. Bezglutenowe krakersy wieloziarniste mają jasny kolor, więc nie „wystraszą” dzieci razową barwą. Jednocześnie są upstrzone ziarenkami siemienia lnianego, zatem można zachęcić dzieci do zjedzenia „magicznych” piegów. Dorosłych i nastolatków z celiakią nie trzeba już ściemniać – wystarczy im powiedzieć, że wielozbożowe, pełnoziarniste produkty bezglutenowe są zawsze zdrowsze i lepsze od białych odpowiedników. Zamiast paczki czipsów na wycieczkę lub do pracy lepiej wrzucić do plecaczka lub do śniadaniówki paczuszkę krakersów bezglutenowych z ziarnami.

A co jest w składzie nowych krakersów Cereal Crackers Dr. Schär? Podstawowym surowcem pozostaje skrobia kukurydziana, której krakersy zawdzięczają jasny kolor. Potem jest margaryna, niestety…, szkoda, że nie masło, ale dzięki temu krakersy bezglutenowe są jednocześnie produktem bezmlecznym. Dalej wygląda już zdecydowanie dobrze, są mąki: ryżowa i jaglana pełnoziarniste, gryczana, sojowa, sorgo, z lniana, zakwas na bazie quinoa i gryki. Te wszystkie zdrowe mąki jednorodne stanowią ponad 20% składu. A, jeszcze zamiast cukru jest syrop ryżowy i buraczany. 

Razowa bagietka bezglutenowa – kolejna nowość Dr. Schär

Razowa bagietka bezglutenowa Baguette Vital Dr. Schär to królowa błonnika w kategorii pieczywa tej marki (i nie tylko tej marki). W 100g bagietki jest prawie 10 g błonnika. Rewelacja, mało które bezglutenowe pieczywo długoterminowe może się pochwalić takim wynikiem. Nawet pełnoziarnisty chleb razowy Vollkornbrot Dr. Schär KLIK (bez drożdży, o strukturze pumpernikla, o doskonałym składzie) ma błonnika równo 9 g w 100 g produktu. A bagietka Vital, choć miękka i puszysta i gotowa do jedzenia od razu po otwarciu opakowania, ma błonnika jeszcze więcej! Brawo, to się udało technologom firmy Dr. Schär.

Skład bezglutenowej bagietki razowej Vital znajdziecie na zdjęciu poniżej. Na uwagę zasługuje spora zawartość zakwasu ryżowego, nasion, a także obecność zdrowych mąk bezglutenowych KLIK. Ta bagietka sprawdzi się do zapiekanek, grzanek, a także do wszelkich kanapek. Można ją jeść od razu po otwarciu opakowania, ale warto ją również podpiec (180 stopni C, około 5 minut), gdyż zyska wtedy chrupiącą skórkę, odbuduje się też struktura skrobi. Bezglutenowa bagietka razowa Vital będzie również idealna jako pieczywo na wakacje bez glutenu, lepiej się sprawdzi niż jej jasna odpowiedniczka, gdyż jest bardziej wilgotna i miękka. A gdzie można kupić razową bagietkę bezglutenową Vital? KLIK – w sklepie Jedz Bez Glutenu, a także stacjonarnie np. w Kuchniach Świata. 

Bezglutenowa mąka razowa – do wszystkiego

Mix It! Dunkel Dr. Schär to jedna z moich ulubionych mąk. Dlaczego? Bo to bezglutenowa mąka razowa – uniwersalna. Stworzona do wypieku chleba, bułek i wszelkich wypieków drożdżowych, ale można z niej przygotować również pyszne naleśniki, puszyste racuszki, znakomite kluseczki, bezglutenowe pyzy drożdżowe na parze (przepis jest w książce kucharskiej „W kuchni Bezglutenowej Mamy”, dostępnej w Sklep.bezglutenowamama.pl). Wypieki i potrawy powstałe na bazie tej bezglutenowej mąki razowej są puszyste i lekkie dzięki zawartości skrobi i zamienników glutenu, a jednocześnie mają więcej wartości odżywczych, niż dania z białej mąki. To zasługa zdrowych mąk bezglutenowych wchodzących w skład mieszanki Mix It! Dunkel – mąki z siemienia lnianego, mąki gryczanej, otrębów z groszku, otrębów ryżowych i błonnika jabłkowego. 

Mit It! Dunkel jest do kupienia m. in. w sieci E. Leclerc, a także w sklepach internetowych: Jedz Bez Glutenu, Smaki Diet, Friendly Food. Kilogram bezglutenowej mąki razowej Dr. Schär kosztuje od 16 do 19 zł. 

Wiesz, co jesz, czyli ma znaczenie skład

Dieta bezglutenowa oparta wyłącznie na gotowych produktach nie przysparza zdrowia, dlatego do codziennego menu warto włączyć zdrowe mąki bezglutenowe. Pieczywo, naleśniki, ciasta, makarony czy przekąski z dodatkiem zdrowych mąk bezglutenowych to bogactwo smaków, kolorów, a przede wszystkim wartości odżywczych. Dzieci i dorośli z celiakią szczególnie powinni zwracać uwagę na skład kupowanych produktów i zawartość talerza. Bo dieta bezglutenowa to jedyne lekarstwo w celiakii. Niech zatem będzie prawdziwym lekarstwem – jak mąka teff, gryczana, z ciecierzycy, kasztanowa, owsiana, amarantusowa, z pestek dyni, jaglana, z komosy ryżowej itd. Wiecie, jak je włączać do jadłospisu? Ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka 😎

Jeśli nastolatka czy dziecko z celiakią trudno jest przekonać do zjedzenia razowego chleba bezglutenowego, proponujmy mu chociaż pieczywo wielozbożowe lub z dodatkiem produktów pełnoziarnistych. Najlepiej, aby były to wypieki domowe, świeże. Serwujmy też makarony gryczane lub z dodatkiem mąk pełnoziarnistych, chrupki z dodatkiem mąki gryczanej lub jaglanej, tortille pełnoziarniste, naleśniki wzbogacone gryką lub amarantusem.  Przemycajmy, urozmaicajmy, zaskakujmy  – niech dieta bezglutenowa naszych dzieci i nasza będzie kolorowa, smaczna, nowoczesna i zdrowa. 

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się