Blog

Nowe dane: ile glutenu dziennie może zjeść "bezkarnie" osoba z celiakią?

11/04/2023

Nowe dane: ile glutenu dziennie może zjeść "bezkarnie" osoba z celiakią?

11/04/2023

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Nowe dane: ile glutenu dziennie może zjeść "bezkarnie" osoba z celiakią

Dotychczas podawano, że osoba z celiakią może zjeść dziennie do 50 mg glutenu i nie powinno to powodować uszkodzenia kosmków jelitowych. Teraz mamy nowe, alarmujące dane, które przedstawili Włosi oraz Niemcy. 

W połowie marca w Berlinie, w konferencji dla pacjentów z celiakią wzięła udział czytelniczka Bezglutenowej Mamy, która podzieliła się wiedzą i materiałami. Wykładowcy zbadali pod kątem zawartości glutenu m. in. frytki, tostery, garnki i słoiki z masłem orzechowym

Niektóre dane są zdumiewające, ale jedno się nie zmienia: rygorystyczna dieta bezglutenowa jest jedynym skutecznym lekiem w celiakii. Oczywiście trwają prace nad lekarstwami, ale to jeszcze bardzo długa droga.

Aby dobrze zadbać o swoje zdrowie, sprawdźcie, ile glutenu dziennie może "bezkarnie" zjeść osoba z celiakią. Pamiętajcie jednakże, że to dane uogólnione, a każdy pacjent ma indywidualną "tolerancję" na gluten.

Na szkoleniach o diecie bezglutenowej zawsze podaję, że osobom z celiakią szkodzi już jeden okruszek chleba. Teraz mamy na to niezbite dowody.

Celiakia jest na całe życie, nie ma urlopu od diety bezglutenowej

Ile glutenu szkodzi?

Dotychczas na różnych konferencjach podawano, że zsumowane w ciągu całego dnia dawki do 50 mg glutenu nie powinno szkodzić pacjentom z chorobą trzewną. Teraz wiemy, że "bezpieczna" dzienna dawka glutenu dla osoby z celiakią to zaledwie 10 mg, czyli jeden okruszek chleba! 

Te informacje podali specjaliści z włoskiego Instytutu Dr. Schär (*) i wykładowcy na marcowej konferencji dla pacjentów z celiakią w Berlinie. Okazuje się bowiem, że u części pacjentów z celiakią, stosujących ścisłą dietę bezglutenową, nie dochodzi do regeneracji błony śluzowej jelita cienkiego. Naukowcy zgłębili temat i ustalili, że przyczyną może być zbyt duża "dzienna" dawka glutenu w diecie.

Ile glutenu szkodzi?


Zgodnie z unijnymi przepisami produkt jest bezglutenowy i bezpieczny dla osoby z celiakią, gdy zawiera do 20 ppm glutenu (20 mg glutenu na kilogram produktu).

I tu jest pewna pułapka. Bo niestety okazuje się, że bardzo łatwo przekroczyć ową "bezpieczną" w diecie pacjenta dzienną dawkę 10 mg glutenu (patrz niżej). Udowodniła to w czasie konferencji Dr Diana Studerus, która na co dzień pracuje naukowo w Bazylei.


Skąd gluten w produktach bezglutenowych?

  • badania wykazują, że nawet produkty oznaczone jako bezglutenowe, mają w składzie gluten (przykład: gluten w bezglutenowych chipsach SONKO - czytaj), więc pacjenci nieświadomie go spożywają
  • gluten kumuluje się w organizmie przez cały dzień: pacjent, który zjada dziennie 400 g produktów bezglutenowych (np. bochenek chleba i ciastka) zawierających "graniczną" dawkę 20 ppm, wprowadza do swojego organizmu około 6-8 mg dziennie, a to już bardzo blisko granicy "bezpiecznej" dla zdrowia granicy 10 mg
  • korzystanie w domu z tych samych słoików z dżemem czy masłem orzechowym
Skąd gluten w produktach bezglutenowych?

W codziennym życiu jest bardzo łatwo o przypadkowe wprowadzenie glutenu do organizmu - przykłady poniżej

Ile glutenu jest wokół?

  • mąka gryczana ze "zwykłego" młyna zawiera 6.000 ppm
  • zwykłe płatki owsiane z konwencjonalnego młyna (bez napisu: produkt bezglutenowy) zawierają 300 ppm glutenu
  • ryzykowne jedzenie poza domem - w 32% lokalach "bezglutenowe" potrawy zawierały ponad 20 ppm glutenu, a w 7% restauracji owe potrawy miały ponad 100 ppm
  • aż połowa tak zwanych bezglutenowych pizz w mieście (serwowanych w zwykłych pizzeriach) zawiera ponad 20 ppm glutenu (**)
  • bezglutenowe ziarna w postaci niezmielonej: 9-32% produktów ma ponad 20 ppm  glutenu
Ile glutenu jest wokół?
ile glutenu moze zjesc osoba z celiakia

Szok: bezglutenowe frytki!

Badania Dr Diany  Studerus wykazały również, że frytki smażone w tej samej fryturze, co nuggetsy w panierce, są bezglutenowe, bo zawierają max do 12 ppm glutenu.

Zjedzenie porcji 100 - 200 g frytek "na mieście" wydaje się zatem bezpieczne i nie należy się tego obawiać.

- Najbardziej zdumiona byłam tym, jak małą zawartość glutenu miały frytki z tej samej frytury, co glutenowe frytki. Nawet w trakcie badan robiono drugą próbę z glutenowymi chicken nuggets, smażonymi w tej samej fryturze i wynik był OK - Magda z Niemiec relacjonuje Bezglutenowej Mamie. 

Szok: bezglutenowe frytki!

Toster i nóż są OK, ale ...

Pani doktor zbadała również zawartość glutenu w kuchni, w sprzętach gospodarstwa domowego. Wykazała, że we wspólnej kuchni nie trzeba korzystać z osobnych garnków, patelni, desek do pieczywa, sztućców itp. - wystarczy je każdorazowo umyć. W opiekaczu do kromek chleba stwierdzono 5 ppm glutenu, ale już w tosterze do kanapek (z serem, wędlina itp.) stwierdzono 13 ppm glutenu.

A teraz słuchajcie: w słoiku z miodem czy masłem orzechowym, używanym do smarowania pszennego chleba, jest aż 40 ppm glutenu!

Okazuje się również, że używana w kuchni mąka pszenna rozprzestrzenia się na 2 metrach kwadratowych.

To ważna informacja. Gdy w tej samej kuchni gotuje się potrawy bezglutenowe i klasyczne: pierogi, naleśniki, ciasta itd., mąka pszenna osiądzie aż metr od miejsca szykowania jedzenia!

Toster i nóż są OK, ale ...
bezpieczna dawka glutenu dla osoby z celiakia

Wyniki, przedstawione na konferencji w Berlinie, dowodzą, że osoby z celiakią muszą bardzo restrykcyjnie przestrzegać dietę bezglutenową zarówno w domu, jak i na wakacjach czy w restauracji. Bo bezpieczną, dzienną granicę 10 ppm bardzo łatwo przekroczyć, zjadając nawet w pełni bezglutenowe produkty. Tym bardziej, że gluten kumuluje się w organizmie w ciągu całego dnia, a następnie uszkadza kosmki jelitowe.  

Dlatego:

Wnioski i zalecenia

  • nie kupuj zbożowych produktów na wagę, bez hermetycznego opakowania i bez napisu "produkt bezglutenowy"
  • nie kupuj produktów z ostrzeżeniem: "może zawierać gluten/pszenicę, jęczmień/żyto/owies" lub "na terenie zakładu jest używany gluten" itp.
  • ogranicz przetworzone produkty w codziennym menu, jadaj naturalnie: jajka, warzywa, białe sery, ryby, ryż, kaszę gryczaną i jaglaną (kasze zawsze przebieraj z obcych ziaren), mięso, masło, oliwę z oliwek, domowe słodycze i przekąski
  • zadbaj o czystą, bezglutenową przestrzeń w domu, o osobny opiekacz, mikser, maselniczkę, chlebak, smarowidła w słoikach
  • jak najrzadziej jadaj poza domem, a jeśli już to w sprawdzonych lokalach, jak poznańskie 100% gluten free "Też Można" czy Pizza Naturalna - z osobną kuchnia i piecem do bezglutenowej pizzy
  • nie ufaj pochopnie "pszennym" lokalom oferującym pizzę na bezglutenowym spodzie lub chleb kukurydziany czy catering bezglutenowy
  • nie zamawiaj jedzenia naturalnie bezglutenowego (ryba czy mięso z grilla, warzywa) w pierogarniach, pizzeriach itp.
Wnioski i zalecenia


(*) wykłady specjalistów z Instytutu Dr. Schär  dla influencerów bezglutenowych w Chorwacji w maju 2022 r.

(**) dane i slajdy z berlińskiej konferencji dla pacjentów z celiakią w marcu 2023 

Pozostańmy czujni

Wyniki badań, przedstawione na berlińskiej konferencji, są z jednej strony optymistyczne (kwestia frytek i wspólnych naczyń w kuchni), z drugiej jednak strony alarmujące. Udowodniły, że pacjenci z celiakią każdego dnia, do końca życia, ściśle przestrzegać dietę bezglutenową. Bo dzienny poziom 10 ppm glutenu naprawdę łatwo jest osiągnąć. 

Dlatego lepiej nadal sprawdzać fryturę w barze, pytać w restauracji o osobne stanowisko bezglutenowe i sitko do makaronu i nie korzystać ze wspólnego tostera. Po prostu warto to mieć "we krwi", dla własnego zdrowia.  

Pozostańmy czujni

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się