Blog

Niejadek z celiakią i na diecie bezglutenowej co robić?

08/10/2020

Niejadek z celiakią i na diecie bezglutenowej co robić?

08/10/2020

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Dzieci niejadki – chyba na diecie bezglutenowej jest ich całkiem sporo, prawda? Kanapki znajdowane w szafach lub tornistrze, posiłek trwający półtorej godziny, wypchane policzki, najedzony pies pod stołem … Co jeszcze się dzieje, gdy dziecko z celiakią nie chce jeść? Co robić, gdy dziecko ma jadłowstręt? Mam dobrą wiadomość: oto na zdjęciu dzisiejsza śniadaniówka mojej 14-letniej Zosi z celiakią. Zosia ma osiem lekcji i sama poprosiła o trzy kanapki i jeszcze o dorzucenie daktyli. Piszę o tym, by wlać trochę optymizmu w Twoją duszę. Przeczytaj również fantastyczne komentarze innych rodziców. Ku pokrzepieniu serca 😍

Odetchnij i nie zadręczaj się brakiem apetytu u dziecka

Piszę o tym, by wlać trochę optymizmu w Twoją duszę 😍  O porządnie wypełnioną śniadaniówkę bezglutenową poprosiła dziś Zosia – niejadka, która jeszcze niedawno obiad jadła codziennie przez 1,5 godziny, musiała być karmiona do 9. roku życia, widelec dotykała tylko zębami, by jak najmniej czuć smaki, nie otwierała w szkole śniadaniówki ….
Oczywiście jako rodzice musimy troszczyć się o zdrowe i zbilansowane posiłki dla dzieci, musimy przemycać różne produkty w kotletach, zupach kremówkach czy w ciasteczkach, musimy dbać o w miarę stałe pory posiłków i pilnować, by brzuszki dzieci były choć trochę zapełnione. Bo niejadek z celiakią wymaga szczególnej troski. Ale przychodzi ten cudowny moment (prawie zawsze), gdy nasz niejadek otwiera się na nowe smaki, opróżnia szkolną śniadaniówkę i prosi o dokładki przy obiedzie.
Dlatego odetchnij czasem i nie zadręczaj się kłopotami z jedzeniem. Czasem jest tak, że choćbyś stawała na głowie, nie przeskoczysz pewnych rzeczy. Wtedy trzeba na jakiś czas trochę spuścić z tonu, poluzować, pozwolić dziecku na jego rytm żywienia i na jego wybory, no, reglamentując w miarę możliwości słodycze.
Bo naprawdę musi przyjść moment, kiedy dziecko zacznie jeść. Pamiętam słowa naszego cudownego pediatry domowego. Gdy młode mamy twierdziły, że maluszek nie chce ich pokarmu, uspokajał:
 
– Przecież nie pójdzie do sklepu po butelkę mleka. W końcu zacznie jeść to, co dostaje.
 
Jestem ciekawa Twojego zdania o dzieciach niejadkach, Twoich doświadczeń i wskazówek dla innych rodziców. Czekam na komentarze, to będzie cenna lektura dla wielu rodziców dzieci z celiakią i nie tylko.

Nie panikuj, ale bądź czujna

Jadłowstręt u dzieci zdaje się przybierać na sile w XXI wieku. Czasem faktycznie może być objawem innej choroby albo spektrum autyzmu, a czasem jest po prostu cechą dziecka. Jeśli Twoje dziecko na diecie bezglutenowej nie chce jeść, bacznie je obserwuj: o jakich porach dnia czuje głód, czy ma 2-3 godzinne przerwy między posiłkami, czy nie podjada słodyczy lub owoców, po jakie produkty najchętniej sięga, jak reaguje na zachęcanie lub na pozorną obojętność rodziców w kwestii jedzenia posiłków. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z dobrym pediatrą, dietetykiem, psychologiem. Warto zrobić dziecku badania zlecone przez lekarza, by sprawdzić ewentualne niedobory pokarmowe. Słuchaj swojej intuicji, a nie podszeptów, że „zgłodnieje, to zawoła o jedzenie”. 

Gdy dziecko nie chce jeść, może to być objaw celiakii: organizm odrzuca jedzenie, które mu szkodzi. W takich sytuacjach diagnoza i wprowadzenie diety bezglutenowej w którymś momencie rozwiązuje problem. Bywa, że nawet wprowadzenie diety bezglutenowej nie przysparza dziecku apetytu. Sama to przerabiałam z moją Zosieńką… 

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się