Blog

Niedobory pokarmowe w diecie bezglutenowej pomogą kasze

13/03/2018

Niedobory pokarmowe w diecie bezglutenowej pomogą kasze

13/03/2018

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Mimo, iż dieta bezglutenowa jest dietą leczniczą w celiakii, może powodować sporo niedoborów w organizmie. Jak temu zapobiegać? Czy jedynym rozwiązaniem jest zażywanie suplementów diety? A może jesteśmy w stanie tak skomponować jadłospis bezglutenowy, by zapewnić organizmowi wszystkie substancje odżywcze? Przeczytajcie, co na ten temat powiedziała na wrocławskiej konferencji Grażyna Konińska, dietetyk i wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.

Chorzy na celiakię nie mają wyboru

  • Czy dieta bezglutenowa jest zdrowa? – spytała retorycznie Grażyna Konińska. – W celiakii to jedyne lekarstwo, chorzy nie mają wyboru. Jeśli jednak odtworzą sposób jedzenia sprzed diagnozy, a zamienią tylko produkty glutenowe na bezglutenowe, mogą doprowadzić do niedoborów w organizmie.

Więcej na temat niedoborów przeczytacie w książce: Dieta bezglutenowa. Co wybrać? – KLIKNIJ, by przejść do recenzji Bezglutenowej Mamy.

Jak sobie radzić?

Jak sobie radzić, by uzupełniać niedobory w diecie bezglutenowej? Wybierać do jadłospisu produkty w zdrowszej wersji, np. razowy chleb bezglutenowy, makaron gryczany, ryby, kaszę jaglaną i gryczaną, komosę ryżową i amarantus – zamiast skrobi ziemniaczanej, białego ryżu, przetworzonych wędlin itd. Grażyna Konińska na wykładzie porównała wartości odżywcze i zawartość składników mineralnych w wielu produktach bezglutenowych. Najdoskonalej wypadła komosa ryżowa, ryż brązowy, kasza gryczana. 

  • Odpowiednio żonglując kaszami i ziarnami możemy znacznie wzbogacić dietę – podkreślała Grażyna Konińska. I dodała, odpowiadając na pytanie z sali o suplementację: – Kto je codziennie warzywa, nasiona, ryby, mięso, jajka raczej nie ma niedoborów. Ale uwierzcie, że czasem ludzie tragicznie się odżywiają: jadają pięć razy dziennie kanapki…

Uwaga na „śladowe” ilości glutenu

Na wykładzie była też mowa o łamaniu diety bezglutenowej, o błędach i zanieczyszczeniach produktów. 

  • Dzienna dawka glutenu, bezpieczna dla chorego na celiakię, wynosi 50 mg. Łatwo tę dawkę przekroczyć, jadając produkty ze „śladowymi” ilościami glutenu – przestrzegła pani dietetyk ze stowarzyszenia.

Konferencja o celiakii i diecie bezglutenowej we Wrocławiu

Wykład Grażyny Konińskiej został wygłoszony na sobotniej konferencji z okazji XIII Międzynarodowego Dnia Celiakii oraz X-lecia wrocławskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej (sobota, 10 marca 2018). Relację Bezglutenowej Mamy z tego wydarzenia możecie  zobaczyć tutaj: relacja z konferencji.

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się