Blog

2

Masz celiakię i chcesz spędzić bezglutenowe wakacje na Majorce? Oto hotel i garść informacji

09/11/2022

Masz celiakię i chcesz spędzić bezglutenowe wakacje na Majorce? Oto hotel i garść informacji

09/11/2022

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Mam sprawdzony hotel bezglutenowy na Majorce!

Moja przyjaciółka Ewa ma celiakię i reaguje na najmniejsze drobinki glutenu. Dlatego doskonale wie, na jakie pułapki muszą zwrócić celiacy w hotelach, restauracjach, barach. Mimo to jeździ po świecie i spędza pyszne wakacje bezglutenowe. Dzieli się ze mną zdjęciami i nazwami hoteli, a ja podzielę się z Wami. 

Dziś opis bezglutenowych wakacji w Hiszpanii, konkretnie na Majorce. Ewa znalazła tam hotel przyjazny celiakom (obsługujący tylko dorosłych, więc nie dla rodzin) i spędziła cudowny, październikowy tydzień. Potwierdziła, że Hiszpania to bezglutenowy raj, podobnie jak Włochy.

Zobaczcie, oto jej relacja, specjalnie dla czytelniczek i czytelników Bezglutenowamama.pl :) 

Eix Alcudia - przyjazny celiakom hotel na Majorce w Puerto de Alcudia na Majorce
hotel bezglutenowy hiszpania 1

Wybór hotelu na Majorce

Przed rezerwacją otrzymałam potwierdzenie diety bezglutenowej w hotelu od biura TUI, ale wysłałam też bezpośrednio do hotelu zapytanie o obsługę celiaków. Odpowiedź była pozytywna i budząca zaufanie, że kuchnia naprawdę zna naszą dietę. Zdecydowaliśmy się na opcję śniadania i obiadokolacje. Na śniadania otrzymywałam odpieczone bagietki (pycha), płatki, mufinki, wafelki  Schär, a z bufetu brałam sery, warzywa, owoce, jajka. Mogłam też zamówić omlet z warzywami.

Przed kolacją natomiast wychodził do mnie szef kuchni i pokazywał, które dania są bezglutenowe. Generalnie poza potrawami panierowanymi i frytkami (smażone były w tym samym tłuszczu, co panierowane) wiele dań było gluten-free, tym bardziej, że w Hiszpanii popularna jest mąka kukurydziana. Dla bezpieczeństwa jadłam głównie mięsa, ryby, warzywa z grilla lub pieczone, plus ryż. A na deser owoce (melon, ananas, śliwki, gruszki, jabłka). Były też lody. 

Wybór hotelu na Majorce

Miałam zaufanie do personelu, czułam się bezpieczna, zaopiekowana i rozpieszczana kulinarnie


Zdjęcia z wakacji bez glutenu w Hiszpanii - posiłki w hotelu

wakacje bezglutenowe w hiszpanii 1 wakacje bezglutenowe w hiszpanii  2 wakacje bezglutenowe w hiszpanii  3 wakacje bezgluten 4owe w hiszpanii wakacje bezgluten 5owe w hiszpanii wakacje bezglutenowe w hiszpanii  6 wakacje bezglutenowe w hiszpanii 7 wakacje bezglutenowe w hiszpanii  8

Restauracje na wakacjach bez glutenu na Majorce

Na Majorce, podobnie jak w całej Hiszpanii, wiele lokali oferuje jedzenie bezglutenowe. Znajdowałam informacje na stendach przed wejściem do kawiarni czy restauracji, w karcie alergeny były bardzo dobrze oznaczone. Mimo wszystko sprawdzałam w Internecie opinie o danym lokalu i rozmawiałam z obsługą. Smakoszy piwa ucieszy fakt, że w wielu barach i restauracjach było piwo bezglutenowe. 

Potwierdzam, że Mc Donald's i Burger King w Hiszpanii oferują menu bezglutenowe. Choć kanapka w Burger Kingu była naprawdę bezglutenowa (bo mój organizm ją zaakceptował), to jednak bułka była twarda i gumowata, chyba po prostu za krótko odpieczona. To w zasadzie jedyna niedoskonałość podczas moich wakacji bezglutenowych w Hiszpanii. 

Ile kosztuje jedzenie na Majorce? Ceny są porównywalne do tych w Polsce, zobaczcie poniżej zdjęcie paragonu z Burger Kinga (hamburger bezglutenowy, frytki i napój).

Restauracje na wakacjach bez glutenu na Majorce
burger king bez glutenu majorka hiszpania

Zdjęcia z wakacji bezglutenowych na Majorce - jedzenie w mieście

bezglutenowy hotel na majorce 1 bezglutenowy hotel na majorce 2 bezglutenowy hotel na majorce 3 bezglutenowy hotel na majorce 4 bezglutenowy hotel na majorce 6 bezglutenowy hotel na majorce 17 bezglutenowy hotel na majorce 13

Jedzenie bezglutenowe w sklepach w Hiszpanii

Zakupy bezglutenowe w marketach i w sklepach na Majorce to duża przyjemność. Wiele produktów jest oznaczonych napisem "sin gluten" (bez glutenu), co zgodnie z unijnym prawem oznacza, że to jedzenie jest bezpieczne dla osób z celiakią. Niektóre produkty miały dodatkowy znak graficzny przekreślonego kłosa, więc były bardziej widoczne w lodówkach czy na regałach z przekąskami.

Gdybym nie miała posiłków zapewnionych w hotelu, bez problemu kupiłabym wędliny, pieczywo, ciasteczka i przekąski, bułkę tartą, piwo - dosłownie wszystko. 

Z przyjemnością oglądałam regały bezglutenowe w marketach, gdzie oprócz popularnej marki  Schär, było wiele hiszpańskich produktów, których w ogóle nie znałam. Na szczęście oduczyłam się obsesyjnego kupowania wszystkiego, co bezglutenowe i nowe dla mnie :) Zresztą podróże samolotem nie sprzyjają dużym zakupom, przecież ogranicza nas waga bagażu.

Odwiedziny w sklepach potwierdziły opinie, które słyszałam od znajomych: wakacje bezglutenowe w Hiszpanii to prawdziwa przyjemność, tam naprawdę jest wszystko, czego celiakowi potrzeba do szczęścia :)  

Jedzenie bezglutenowe w sklepach w Hiszpanii
bezglutenowe jedzenie w hiszpanii

Majorka to Hiszpania w miniaturze

Ku mojemu zaskoczeniu Majorka to nie tylko urokliwe plaże, ale też góry z wieloma szlakami turystycznymi, takimi dla mniej i bardziej zaawanasowanych traperów. Odkryłam tam bogatą architekturę, klimatyczne miasteczka, zachwycające pejzaże. Wróciłam z refleksja, że Majorka to Hiszpania w miniaturce. 

Świadomość, że Hiszpania to raj dla celiaków, dla wszystkich na diecie bezglutenowej, jest dla zachętą, by tam wracać. A Was udało mi się przekonać, że istnieją hotele bezglutenowe na Majorce?

Majorka to Hiszpania w miniaturze
Hiszpania bez glutenu i Madryt okiem Agnieszki

KOMENTARZE (2)

Bea 11/11/2022 12:05
Hallo, zgadza się, Hiszpania jest otwarta dla osób z celiaką, a to z bardzo prostego powodu, obecnie prawie w każdej rodzinie znajduje się osoba, która na celiakę choruje. Przed kilkoma latami, było dla mnie bardzo miłym zaskoczeniem, kiedy w restauracji mogłam spokojnie zjeść bezglutenowe danie ☺️pozdrawiam
Bezglutenowa Mama 20/11/2022 17:06
Mieszkasz tam na stałe? Jeśli tak, to zazdroszczę :) :)
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się