Blog

1

Market ALDI sprzedawał pszenne bagietki jako bezglutenowe!

30/01/2023

Market ALDI sprzedawał pszenne bagietki jako bezglutenowe!

30/01/2023

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Świeże bagietki "bezglutenowe" leżały na tej samej półce, co pszenne ...

Market ALDI w Świdwinie sprzedawał pszenne bagietki, oznaczone jako bezglutenowe. Nie wiadomo, ilu celiaków uwierzyło w takie szczęście... Jedna z klientek, mama 10-letniej dziewczynki z celiakią, trochę się zdziwiła, że bagietki bezglutenowe leżą na tym samym regale, co pozostałe pieczywo odpiekane w markecie.

Zaufała jednak, bo przy cenie był umieszczony konkretny znak przekreślonego kłosa, przez jedno ze stowarzyszeń reklamowany jako "najważniejszy" i najbardziej zaufany... Dlatego ostatecznie kobieta zaufała znanej sieci handlowej i kilka razy kupiła córce taki "rarytas".

Dopiero Bezglutenowa Mama uświadomiła jej prawdę. Market przeprosił i przekazał oszukanej klientce bon na zakupy o wartości ... 100 zł.

bagietka bezglutenowa w aldi

Mama zaufała sklepowi

Edyta ze Świdwina, mama dziewczynki z celiakią, przysłała mi zdjęcie odpiekanych  w sklepie bagietek "bezglutenowych" Prosto z Pieca z marketu ALDI. Kupiła je 15 listopada 2022 r., ale wiedziała od teściowej, że te bagietki były w sprzedaży przez około 2-3 tygodnie.  

Cena była genialna: 2,49 zł za bagietkę "bezglutenową" rustykalną o wadze 250 g. W Balvitenie, czyli w specjalistycznej piekarni bezglutenowej, taka bagietka kosztuje ponad 9 zł!

  • Cena super. Tylko szkoda, że bezglutenowe bagietki leżą obok glutenowych - skomentowała Edyta w emailu. - Ale pytałam kasjerkę i potwierdziła, że skoro jest tak napisane, to tak jest. I jeszcze dzwoniła do koleżanek, żeby się upewnić.

Zareagowałam natychmiast. Przekazałam Edycie, żeby nie podawała dziecku z celiakią tych bagietek, gdyż na pewno nie są bezglutenowe. Niestety było za późno... Jednocześnie skontaktowałam się z siecią ALDI.

W mojej ocenie klientka sklepu ALDI zrobiła wszystko, co było w zasięgu jej możliwości, by rozwiać swoje wątpliwości i sprawdzić prawdziwość oznaczenia na etykiecie. 

Mama zaufała sklepowi
Bagietka bezglutenowa z domowego piekarnika - sprawdzony przepis

Reakcja sklepu

Reakcja sieci ALDI była bardzo szybka:

  • Bardzo przepraszamy z powodu błędnego oznakowania produktu na etykiecie cenowej w sklepie w Świdwinie, sprawa została już w zeszłym tygodniu zgłoszona, a błędne etykiety miały zostać zastąpione aktualnymi, poprawnymi. Jednocześnie Klientkę, która zakupiła błędnie oznakowany produkt, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z nami w celu wyjaśnienia tego zdarzenia.
Reakcja sklepu

Przeprosiny, bon 100 zł i brak uszczerbku na zdrowiu

A teraz posłuchajcie, jaki był finał tej sprawy, Edyta wszystko mi zrelacjonowała:

  • To co się stało to jakiś żart chyba. A ja głupia jeszcze tak im uwierzyłam! Po Twojej interwencji dostałam maila z ALDI z przeprosinami, i że przekazali informacje o zdarzeniu swojemu ubezpieczycielowi. I dostałam bon na sto złotych. Aż mi się śmiać chciało. Więcej chyba wydali na całą procedurę, żeby go wydrukować i wysłać. A ich towarzystwo ubezpieczeniowe stwierdziło, że nie należy się żadne odszkodowanie, bo po pierwsze nie mam dowodu zakupu, a po drugie nie posiadam żadnej dokumentacji medycznej po zdarzeniu. A przecież dziecko odchorowało swoje, ale w domu, bez wizyty u lekarza. No i  ubezpieczyciel napisał mi jeszcze, że to nie żaden uszczerbek na zdrowiu... 


Przeprosiny, bon 100 zł i brak uszczerbku na zdrowiu

Co można zrobić w takiej sytuacji?

Opisana historia jest wskazówką, co robić w takiej sytuacji na przyszłość. Po pierwsze: zawsze trzeba mieć dowód zakupu, choćby na karcie płatniczej. Po drugie: gdy wystąpią jakiekolwiek dolegliwości, które mogą być związane z przypadkowym zjedzeniem glutenu w restauracji lub w domu, lepiej skorzystać z porady lekarskiej. Jak sami widzicie, Edycie zabrakło tych dwóch dokumentów. 

Oczywiście sieci ALDI można spróbować wytoczyć proces cywilny (a nawet karny - za narażenie konsumentów na ryzyko utraty życia lub zdrowia), ale wymagałoby to zaangażowania prawnika i zebrania świadków. W mojej ocenie gra jest niewarta świeczki. Zawsze lepsze jest polubowne załatwienie sprawy i edukacja na przyszłość. 

I jeszcze jedna wskazówka: pamiętajcie, że pieczywo bezglutenowe dla osoby z celiakią i wszelkie bezglutenowe wyroby mączne, muszą być sprzedawane w hermetycznych opakowaniach, a na etykiecie musi być wyraźny "produkt bezglutenowy" i nazwa producenta. Wyjątek: specjalistyczne, 100% bezglutenowe piekarnie czy pierogarnie. 

Co można zrobić w takiej sytuacji?

KOMENTARZE (1)

Olaboga 06/08/2023 08:33
Ojeja…!
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się