Podczas kilkugodzinnych zajęć uczniowie technikum żywienia Zespołu Szkół Rolniczo – Budowlanych w Lesznie poznali dietę bezglutenową w teorii i praktyce. Pod okiem instruktora przygotowali bezglutenowe dania obiadowe, bezglutenowe pieczywo, ciasta bez glutenu oraz zdrowe dania na bazie bezglutenowych ziaren.
W połowie maja (poniedziałek, 16 maja 2016 r.) przyszli kucharze, kelnerzy i menadżerowie restauracji szkolili się w programie Menu bez Glutenu Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Dowiedzieli się, czym jest gluten i dieta bezglutenowa, w jakich chorobach dieta ta jest konieczna, a w jakich zalecana. Poznali objawy celiakii, błędy restauracji karmiących „bezglutenowo”, a także sposoby bezpiecznego przyrządzania posiłków dla dzieci i dorosłych na diecie bezglutenowej.
Po teorii nadszedł czas na praktykę. W szkolnej pracowni kulinarnej odbyły się warsztaty bezglutenowe. Uczniowie przygotowali m. in. bezglutenowe bułki z amarantusem, bezglutenowe krokiety, owocowe śniadanie z ziaren amarantusa, ciasto marchewkowe, piernik wegański, babkę makową, ciasto herbaciane (by przejść do przepisu, kliknij na nazwę dania). Pracowali na produktach z międzynarodowym, certyfikowanym Przekreślonym Kłosem, uwzględniając zamienniki mleka, kakao czy jaj. Dowiedzieli się również, jakie jest zastosowanie różnych mixów bezglutenowych: innych mixów używa się do wypieku pieczywa, innych do przygotowania naleśników, a jeszcze innych do pieczenia ciast.
Młodzież przyznała, że przygotowane potrawy smakują znakomicie i praktycznie trudno dostrzec różnicę między bezglutenowymi i glutenowymi potrawami.
Jednocześnie przyszli kucharze i kelnerzy zrozumieli, jak trudne i czasochłonne jest zrobienie zakupów dla osoby chorej na celiakię. Z trudem znajdowali właściwe kakao, przyprawy czy mąkę z ciecierzycy.
Szkolenie uczniów odbyło się w ramach stałej współpracy Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych oraz Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.
Uczniowie zdadzą test sprawdzający ich wiedzę i otrzymają certyfikaty potwierdzające ukończenie szkolenia w ramach programu Menu bez Glutenu. Certyfikaty mogą im pomóc w przyszłości znaleźć pracę w restauracji żywiącej osoby bezglutenowe. Przede wszystkim jednak wiedza zdobyta na szkoleniu i warsztatach sprawi, że w swoim życiu zawodowym będą naszymi ambasadorami w restauracjach, przedszkolach, kawiarniach czy sanatoriach.
KOMENTARZE