Blog

Kucharze i kelnerzy co wiedzą o diecie bezglutenowej?

21/04/2018

Kucharze i kelnerzy co wiedzą o diecie bezglutenowej?

21/04/2018

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Jeśli chcemy, by polscy kucharze, kelnerzy i menadżerowie hoteli czy restauracji znali dietę bezglutenową, musimy ich szkolić. Bezglutenowa Mama właśnie wypuściła w świat kolejnych ekspertów – to uczniowie trzeciej klasy technikum żywienia Zespołu Szkół Rolniczo – Budowlanych w Lesznie. Młodzież wzięła udział w całodniowych warsztatach kulinarnych o diecie bezglutenowej. Uczniowie otrzymają certyfikaty, dzięki którym łatwiej będzie im znaleźć pracę w gastronomii.

Program kulinarnych warsztatów o diecie bezglutenowej

W programie warsztatów ważnym punktem była prezentacja, przedstawiająca najważniejsze zasady diety bezglutenowej. Młodzież dowiedziała się również, co to jest celiakia i dieta lecznicza, poznała też inne diety eliminacyjne. Uczniowie zdobyli wiedzę o tym, jak robić bezglutenowe zakupy, jak bezpiecznie przygotowywać dania bezglutenowe w żywieniu zbiorowym. Ponieważ w restauracjach i hotelach dieta bezglutenowa nie zawsze jest mocną stroną personelu, Bezglutenowa Mama przeprowadziła eksperyment. Poczęstowałam słuchaczy chlebami bezglutenowymi kupionymi w markecie. Jeden był suchy i wymagał odświeżenia na parze, a drugi był miękki od razu po otwarciu opakowania. Młodzież na własnej skórze przekonała się więc, że na rynku są dostępne różne chleby bezglutenowe i należy wiedzieć, które wybrać dla gościa hotelowego. Zakończeniem części teoretycznej był test wiedzy – na ocenę.

Praktyczne warsztaty kulinarne

Znacznie więcej czasu spędziliśmy w pracowni kulinarnej, gdzie młodzież przygotowała kilkanaście dań bezglutenowych, zarówno wytrawnych, jak i słodkich, a także pieczywo bezglutenowe. Dla wszystkich był to pierwszy w życiu kontakt z mąkami i mixami bezglutenowymi. Uczniowie zgodnie przyznali, że to produkty wymagające cierpliwości i nauki. Pracowaliśmy na mąkach i mixach wyraźnie oznaczonych jako bezglutenowe.

W pracowni przygotowaliśmy: cebularze bezglutenowe, kajzerki bezglutenowe (z Mix for Bread  Balviten  z dodatkiem bezglutenowej mąki jaglanej Denver Food), pierogi bezglutenowe i focaccię z warzywami (Mix Bread Dr Schaer), naleśniki ryżowe bez mleka (z mąki ryżowej Glutenexu), ciemny bochenek bezglutenowy z mixu Bakels, placek z owocami  i wegańskie babeczki bananowe z Mix for Cake Balviten, czekoladową babkę bezglutenową z karobem (z Mix Cake Dr Schaer), bagietki bezglutenowe (z Mix Bread Dr Schaer). Na życzenie młodzież ugotowaliśmy także danie makaronowe: ręcznie formowany makaron bezglutenowy Incola z salami, kiełbaskami i warzywami. Uczniowie byli zachwyceni wszystkimi daniami. Co ważne – wszystkie potrawy udało sie przygotować modelowo.

Wiedza o produktach bezglutenowych

Podczas kursu przyszli kucharze i kelnerzy dowiedzieli się, że w diecie bezglutenowej należy używać wyłącznie sprawdzonych produktów od specjalistycznych producentów, poznali także produkty gluten-free ogólnodostępne (ketchupy, konserwy warzywne itp.). Poznali te zasady również w praktyce: do przygotowania dań nie mogli użyć przypraw będących na wyposażeniu pracowni, gdyż miały ostrzeżenie o obecności glutenu. Zobaczyli również, że foremki do wypieków trzeba szczelnie wykładać papierem do pieczenia i przestrzegać innych zasad bezwzględnej czystości.

Wszyscy uczestnicy kursu o diecie bezglutenowej otrzymają certyfikaty, które mogą im pomóc w znalezieniu pracy w  gastronomii czy hotelarstwie. 

Galeria zdjęć   z kursu kulinarnego o diecie bezglutenowej

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się