Blog

6

Jeśli masz celiakię, co roku odwiedzaj gastroenterologa i badaj się

02/01/2023

Jeśli masz celiakię, co roku odwiedzaj gastroenterologa i badaj się

02/01/2023

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Macie plany na 2023 rok? Włączcie do nich coroczne badania u gastroenterologa

Ścisła dieta bezglutenowa u pacjenta z celiakią niweluje większość objawów i zdecydowanie poprawia jakość życia. To sprawia, że spora grupa chorych, w tym rodzice dzieci z celiakią, rezygnuje ze stałej opieki gastroenterologa. To błąd, bo u pacjentów z chorobą trzewną mogą się rozwijać choroby towarzyszące. By "wyłapać" je na wczesnym etapie, należy raz w roku wykonać kilka badań. 

Dlatego zachęcam Was do uzupełnienia listy planów na 2023 rok o wizytę u dobrego gastroenterologa. Jakich badań maja prawo oczekiwać dzieci i dorośli z celiakią?

Do posłuchania: podcast z dr. hab. n. med. Iwona Krelą - Kaźmierczak z Poznania

Badaj raz w roku - za darmo, w ramach NFZ

  • morfologia z rozmazem liczonym ręcznie
  • żelazo i całkowita zdolność jego wiązania
  • enzymy wątrobowe i trzustkowe
  • profil lipidowy (z podziałem na frakcje)
  • glukoza
  • stężenie fosforanów
  • badania tarczycy: TSH, FT3, FT4 
  • stężenie wapnia, wit D i wit B 12, kwasu foliowego
  • przeciwciała przeciw transglutaminazie taknkowej
  • USG jamy brzusznej
Badaj raz  w roku - za darmo, w ramach NFZ

Te badania należą się bezpłatnie pacjentowi z celiakią, ale niektóre może zlecić tylko gastroenterolog w ramach wizyty w poradni specjalistycznej

Nie ma biopsji na życzenie

Nie ma potrzeby wykonywania tzw. kontrolnej gastroskopii i biopsji jelita cienkiego. Do monitorowania diety bezglutenowej wystarczą badania przeciwciał przeciw transglutaminazie tkankowej. 

Decyzję o wykonaniu gastroskopii podejmuje wyłącznie specjalista i to w sytuacji, gdy pacjent ma niepokojące objawy. Pamiętajcie, że to badanie inwazyjne i lepiej nie fundować go sobie bez potrzeby. 

Na wizycie gastroenterolog może zdecydować również o zleceniu innych specjalistycznych badań, np. kolonoskopii, tomografii komputerowej jamy brzusznej, densytometrii, dodatkowych badań tarczycy itp. 

Niestety zdarza się, że poradnie specjalistyczne są zmuszane do oszczędności w badaniach diagnostycznych. Dlatego przed wizytą u gastroenterologa dokładnie przeanalizujcie stan swojego zdrowia na przestrzeni minionego roku, zanotujcie niepokojące objawy i poproście lekarza o skierowanie na badania. Nie dajcie się zbyć.

Nie ma biopsji na życzenie

Dieta bezglutenowa powinna być zbilansowana pod okiem dobrego dietetyka. To pozwala zapobiegać niedoborom pokarmowym np. wapnia, kwasu foliowego, cynku, witamin z grupy B.

zbilansowana dieta bezglutenowa

W parze z celiakią

Jeśli dziecko lub dorosły nie przestrzega ścisłej diety bezglutenowej, prędzej czy później pojawią się u niego powikłania (np. nowotwory przewodu pokarmowego, marskość wątroby, osteoporoza).

Jednakże dodatkowe choroby mogą wystąpić nawet u osoby, która rygorystycznie stosuje dietę bezglutenową. Celiakia jest bowiem chorobą autoimmunologiczną, a te lubią chodzić parami.

Pojawienie się jednej choroby autoimmunologicznej, otwiera drzwi kolejnej chorobie, a to jeszcze następnej. Regularne badania profilaktyczne pozwalają wykryć je na wczesnym etapie. Dlatego są takie ważne. 

W parze z celiakią

Badania diagnostyczne pozwalają wykryć chorobę na wczesnym etapie, a to gwarantuje lepsze efekty jej leczenia i brak powikłań

Na co jeszcze możesz zachorować?

Z celiakią mogą współistnieć inne choroby autoimmunologiczne, np.:

  • cukrzyca typu 1
  • choroba Hashimoto 
  • autoimmunologiczne zapalenie wątroby
  • reumatoidalne zapalenie stawów
  • łuszczyca, łysienie plackowate, bielactwo
  • choroba Addisona
  • sarkoidoza
  • toczeń rumieniowaty
  • zespół Sjögrena
  • choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego 
  • stwardnienie rozsiane
Na co jeszcze możesz zachorować?

KOMENTARZE (6)

Dorota 05/04/2023 12:35
Witam, czy możecie polecić jakiegoś dobrego lekarza - obecnie chodzimy na ul. Szpitalną w Poznaniu ale nawet jak zrobię prywatnie badania to lekarz na nie nawet nie spojrzy, jak jestem u lekarza rodzinnego to mówi że mam się udać do specjalisty a córkę ostatnio często boli głowa i brzuszek. Córka ma 7 lat i od 1,5 roku na diecie. Jestem z okolic Wolsztyna myślę że nie ważne miejscowość przyjmowania specjalisty tylko aby zajął się konkretnie moją córką.
Bezglutenowa Mama 08/04/2023 18:28
Niestety mam podobne doświadczenia z poradni przy ul. Szpitalnej.... Proponuję zmienić przychodnię, na inną w Poznaniu. Sprawdź, gdzie przyjmuje np. Elżbieta Czub Bartłomiej Bancerz
Iwona 02/01/2023 19:18
Córeczka co roku w poradni gastroenterologicznej ma zleconą tylko transglutaminazę, morfologię i cukier. Jak wyprosiłam to dopisała Pani doktor raz TSH a raz witaminę D. Nic więcej się nie da. Pani doktor za każdym razem tłumaczy się limitami jakie mają. Córeczka ma też podwyższony cholesterol ale nie ma szans na zlecenie lipitogramu. O USG brzucha to pewnie można tylko pomarzyć. Przez 6 lat nikt nawet nie zaproponował
Bezglutenowa Mama 04/01/2023 08:05
Miałam to samo w poradni na ul. Szpitalnej w Poznaniu, dlatego zmieniłam lekarza - pani doktor nigdy nawet nie dala skierowania na przeciwciała tłumacząc, że może dać tylko wtedy, gdy coś niepokojącego się dzieje ... Ręce opadają... Dlatego trzeba walczyć albo np. poprosić o pisemną odmowe wydania skierowania na badania :)
Ania 02/01/2023 14:35
Bardzo przydatne podpowiedzi dziękuję akurat za 2 tygodnie mam wizyte
Bezglutenowa Mama 04/01/2023 08:03
Trzymam kciuki, by udało się przekonać lekarza do zlecenia tych badań :)
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się