Od paru lat wiadomo, że osoby z celiakią mogą jeść płatki owsiane, ale wyłącznie te ze specjalnych upraw, oznaczone jako bezglutenowe. Są bezcennym składnikiem zdrowej diety bezglutenowej.
Ale nie wszyscy wiedzą, że każdy pacjent z celiakią może inaczej tolerować owsiane produkty bezglutenowe.
Dlatego chcę Wam dzisiaj podpowiedzieć, jak wprowadzać bezglutenowe płatki owsiane do jadłospisu osoby z celiakią. Dzięki moim wskazówkom będziecie cieszyć się wszystkimi zaletami owsa i urozmaicicie swoje codzienne menu.
O co chodzi z tym owsem? Czy istnieje jakaś specjalna odmiana bezglutenowego owsa? Odpowiedź znajdziecie na dole artykułu.
Oto najważniejsza zasada: kup bezglutenowe płatki owsiane. Nie kupuj ich na wagę, a wyłącznie te w hermetycznym opakowaniu. Upewnij się, że kupujesz płatki owsiane oznaczone jako "bezglutenowe" lub "gluten-free". Są zawsze dużo droższe od tych zwykłych.
Można je znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością, sklepach internetowych lub na regałach bezglutenowych w marketach. Wśród producentów bezglutenowych płatków owsianych można wymienić marki: Incola, Pięć Przemian, Balviten, Radix Bis, Bezgluten, Grano, marka własna sieci Netto. Opakowanie 500 g bezglutenowych płatków owsianych kosztuje około 10 zł za 500 g.
Każda osoba z celiakią może reagować inaczej na produkty owsiane, nawet te oznaczone jako bezglutenowe. Dlatego wprowadzaj płatki owsiane stopniowo do swojej diety i obserwuj reakcję organizmu. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek objawy nietolerancji glutenu, takie jak ból brzucha, wzdęcia, biegunka lub zmęczenie, skonsultuj się z lekarzem. Nietolerancja może wynikać m. in. z alergii na owies, niezwiązanej z celiakią.
Przyjmuje się, że bezpieczna dzienna dawka owsa bezglutenowego dla osoby z celiakią to około 50 g.
Bezglutenowe płatki owsiane po zakupie przesyp do szczelnego pojemnika, najlepiej do słoika z pokrywą. Oznacz e napisem: płatki bezglutenowe. To pozwoli uniknąć pomyłki oraz zanieczyszczeń krzyżowych z innymi produktami zawierającymi gluten, takimi jak mąka pszenna.
Jeśli inni domownicy jedzą gluten, najlepiej wydzielić w kuchni jedną szafkę i tam przechowywać wyłącznie produkty bezglutenowe: mąki, makarony, przyprawy, bułkę tartą, ciastka, płatki owsiane, płatki śniadaniowe i inne.
Istnieje wiele powodów, by włączyć bezglutenowe płatki owsiane do codziennego menu osoby na diecie bezglutenowej. Sprawdź je na dole artykułu.
Gdy już zadbasz o wszystkie zasady związane z jedzeniem owsa bezglutenowego przez osobę z celiakią, zacznij eksperymenty kulinarne. Na początek zjadaj np. 25 g płatków co 2-3 dni i obserwuj reakcję organizmu. Stopniowo zwiększaj "dawkę" do 50 g na dobę.
Choć niektóre osoby lubią surowe płatki owsiane, to jednak te namoczone lub ugotowane są lepiej strawne, zwłaszcza w pierwszych tygodniach wprowadzania osa do diety bezglutenowej.
Płatki owsiane można spożywać na wiele różnych sposobów. Można je gotować na owsiankę, dodawać do smoothie, wypiekać w formie ciastek, dodawać do sałatek czy koktajli.
W moim domu często mielimy płatki owsiane na mąkę i pieczemy z niej chleb, gofry, bułeczki, dodajemy do ciasta drożdżowego lub do rogalików. Dzięki temu wzbogacamy wypiek w błonnik, w witaminy z grupy B i wiele innych składników mineralnych, potrzebnych osobie z celiakią.
Eksperymentuj z różnymi przepisami, aby znaleźć swoje ulubione sposoby spożywania bezglutenowych płatków owsianych.
Urozmaicaj płatki zdrowymi dodatkami, takimi jak owoce, orzechy, nasiona, jogurty bez cukru czy mleko roślinne, aby urozmaicić smak i wartość odżywczą posiłków z bezglutenowym owsem.
Bezglutenowe płatki owsiane są wytwarzane z owsa, który jest naturalnie bezglutenowy. Proces produkcji ma na celu zapewnienie, że płatki owsiane są wolne od zanieczyszczeń glutenem, które mogą występować w wyniku krzyżowej kontaminacji podczas uprawy, zbioru, przechowywania i przetwarzania.
Oto ogólny proces produkcji bezglutenowych płatków owsianych:
KOMENTARZE