Kto z celiakią nie marzy o smaku pszennego chleba bezglutenowego, sprężystego, pachnącego i mięciutkiego? Chyba nie ma takiej osoby, dlatego opracowałam nowy przepis: to pszenno-owsiany chleb od Bezglutenowej Mamy. Zaraz zaraz, ale chleb bezglutenowy pszenno – owsiany: czy to jakiś żart? Przecież zwykły owies i pszenica to zboża zakazane w diecie bezglutenowej! Już wyjaśniam.
Otóż taki chleb jest bezpieczny dla osoby z celiakią, jeśli zostanie upieczony w domu, z bezglutenowych składników. Zobaczcie to poniżej, w przepisie. Jestem z niego bardzo dumna. To hit: pszenno owsiany chleb bezglutenowy – bez miksów. Chleb bezglutenowy, który smakuje i pachnie jak pszenny, co potwierdziło już wielu glutenożerców. A dodatek cudownej skrobi ryżowej to gwarancja elastycznego i cudownego miękiszu! Nie zastępujcie jej innymi skrobiami, nie warto psuć efektu. No, do dzieła, ten chleb zawsze się udaje! I smakuje rewelacyjnie choćby we włoskim stylu: z dobrą oliwa z oliwek.
I od razu uspokoję: nie bójcie się skrobi pszennej bezglutenowej. Jest bezpieczna dla osób z celiakią, szkodzi tylko osobom z alergią na pszenicę. Można ją kupić m. in. w sklepie internetowym Glutenexu.
Spytacie jeszcze, czy taki pszenno – owsiany chleb bezglutenowy dla dzieci będzie ok? Czy zaakceptują jego smak? Tak, sprawdziłam to na moim 12-letnim Antku, który jest bardzo wymagający w temacie pieczywa. I powiedział, że chleb jest super! na dodatek ma dość jasny kolor, podobny do chleba pszennego, jest mięsisty, lekki – same zalety.
Pszenno-owsiany chleb bezglutenowy- składniki
forma około 25×11 cm
Zaletą tego chleba jest to, że długo zachowuje świeżość. To zasługa ziemniaków oraz razowych mąk bezglutenowych, pełnych błonnika. Dzięki temu ten chleb bezglutenowy pozostanie świeży nawet przez tydzień. Wystarczy tylko jedną odkrojoną kromka zakrywać miękisz i będzie pycha! Do tego dobrej jakości oliwa z oliwek i ….. niebo.
Jeśli jednak z różnych względów chcecie mrozić chleb bezglutenowy – ten się oczywiście „nadaje”. Wystarczy pokroić go w kromeczki, rozłożyć na drewnianej desce i zamrozić. Potem przekładasz kromki do pudełka lub woreczka, opisujesz i gotowe. Odmrażanie jest proste: w temperaturze pokojowej lub w tosterze.
Przyznam, że osoby z celiakią powinny być zapobiegliwe, i na wszelki wypadek mieć w zamrażarce parę kromek dobrego chleba. Tym bardziej, że dobry chleb można posmarować i obłożyć dodatkami nawet w zamrożonej postaci, a po 1-2 godzinach zjeść ze smakiem w szkole lub w pracy. Będzie idealny!
To by było na tyle. Jestem ciekawa, czy mój hit: pszenno – owsiany chleb Bezglutenowej Mamy bez miksów spełni Wasze oczekiwania. Czekam na komentarze 😍