Blog

6

Gdzie pojechać na wakacje bez glutenu nad morzem?

03/06/2018

Gdzie pojechać na wakacje bez glutenu nad morzem?

03/06/2018

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Niestety, w Polsce nie ma zbyt wielu zaufanych miejsc na wakacje bez glutenu nad morzem. Ale mam dla Was dobrą wiadomość.  Jeśli chcecie spędzić turnus sanatoryjny lub bezglutenowe wakacje przy brzegu morza, polecam osobiście przeszkolone i sprawdzone miejsce. To całoroczny Dukat Medical SPA w Dąbkach koło Koszalina, w którym dorośli i rodziny z dziećmi mogą spędzić cudowne wakacje bez glutenu. To też jedno z nielicznych w Polsce sanatorium z dietą bezglutenową. Ośrodek przeszedł specjalistyczne szkolenie i ma certyfikat Bezglutenowej Mamy dotyczący diet eliminacyjnych. Niedawno, na krótkich wakacjach bez glutenu, jadłam tam m. in. pyszne wegańskie racuchy bezglutenowe, drożdżówki bezglutenowe bez mleka i jaj, a także doskonałe pierogi wegańskie bez glutenu. Bo wiecie, co jest ogromną zaletą Dukat Medical SPA w Dąbkach? Równe traktowanie wszystkich gości, niezależnie od diety.

Piękna plaża i czyste powietrze przez cały rok

Sanatorium Uzdrowiskowe Dukat Medical SPA w Dąbkach przyjmuje zarówno dzieci z rodzicami, jak i samych dorosłych ze skierowaniem z NFZ. Oferuje również turnusy komercyjne. Szczegóły na stronie: www.dukatspa.pl.  Można tam spędzić wakacje bez glutenu nad morzem (7-14-21-28 dni), jak i trzytygodniowy turnus sanatoryjny. O atrakcyjności i świetnej bazie ośrodka świadczą liczby: każdego roku wypoczywa tam ponad dwa tysiące małych dzieci z różnymi schorzeniami! Wszyscy goście mają zapewnione diety lecznicze, w tym dietę bezglutenową, a także całodobową opiekę pielęgniarek. Na miejscu jest również dostęp do lekarza, co szczególnie docenią rodzice małych dzieci.

Dukat ma piękne usytuowanie – znajduje się w odległości 100 metrów od szerokiej plaży z drobnym piaskiem. Morze widać z okien pokoi, a dzieci do snu usypia śpiew mew. Warto podkreślić, że Dąbki szczycą się czystym powietrzem przez cały rok: wokół nie ma przemysłu ani wielkich ośrodków. Dlatego niewielka miejscowość jest coraz chętniej odwiedzana  również jesienią i zimą, gdy mieszkańcy większych miast uciekają przed smogiem i komercją znanych kurortów. Warto zaznaczyć, że nad morzem właśnie zimą jest najwięcej jodu i mikroaerozoli solankowych.

Tutaj poznasz

Ofertę wakacji bez glutenu nad morzem – w Dukacie

Dziecko w Dukat Medical SPA

Byłam już w kilku sanatoriach dla małych dzieci i uczciwie przyznam, że Dukat Medical SPA w Dąbkach ma najlepszą infrastrukturę i najwięcej atrakcji dla najmłodszych. Niedawno sanatorium przeszło gruntowny remont i obecnie jest nowoczesnym ośrodkiem wypoczynkowym. Przede wszystkim oferuje doskonałe warunki wypoczynki dla rodzin z dziećmi.

Na uwagę zasługuje kilka świetlic, w tym „kulkolandia” i biblioteka. Dzieci mają zapewniony bogaty program pod opieką animatorów. Pieką z nimi ciasteczka (również bezglutenowe), chodzą na wycieczki, budują zamki z piasku, chodzą na przedstawienia, bale i spotkania z czarodziejem, korzystają z zajęć czytelniczych i plastycznych. Prowadzone w Dukacie zajęcia dla dzieci są słynne na całą okolicę. Kto był, ten wie  :).

Rodzice lub dziadkowie, którzy chcą skorzystać z zabiegów rehabilitacyjnych lub SPA, mogą zostawić dzieci pod opieką animatorów i cieszyć się relaksem. Wszystkie zajęcia dla maluchów są bezpłatne, wliczone w cenę pobytu.

Bezglutenowa kuchnia dla alergików

Niedawno przeprowadziłam w Dukacie kilkudniowe, teoretyczne i praktyczne szkolenie o diecie bezglutenowej i innych dietach eliminacyjnych. Szkolenie przeszedł cały personel: recepcjoniści, kucharze, kelnerzy, animatorzy, dietetyk, magazynier, a nawet osoba prowadząca w Dukacie prywatną kawiarenkę. Podczas prezentacji wiele rozmawialiśmy nie tylko o celiakii i diecie bezglutenowej, ale również o empatii i równym traktowaniu gości na różnych dietach. Przyznam, że personel zaskoczył mnie swoim podejściem do tej kwestii. Otóż praktyką jest, że gdy w Dukacie podaje się np. racuchy lub parówki zapiekane w cieście, dostają je wszyscy goście, także ci na diecie bez glutenu, jajek, mleka czy pszenicy. Dania są przygotowywane przy osobnym stoisku, z dużą dbałością o bezpieczeństwo alergików. W magazynie znalazłam produkty bezglutenowe najlepszych polskich i zagranicznych producentów.

Podczas praktycznego szkolenia z Bezglutenową Mamą przygotowaliśmy w kuchni kilka rodzajów pieczywa bezglutenowego, pyzy na parze, ciasto drożdżowe i drożdżówki z jabłkiem, naleśniki „czekoladowe” bez czekolady, muffinki, pizzę, ciasteczka, a nawet  chrupiące rogale z makiem. Wszystko w wersji bezglutenowej i wegańskiej.

Zasadą jest, że bezglutenowe posiłki są wydawane w porcjach, bezpośrednio do stolika. Kelnerzy nie zalecają osobom na diecie bezglutenowej dobierania np. warzyw z bufetu szwedzkiego, gdyż mają świadomość, iż inni goście mogli je niechcący „zabrudzić” np. okruszkami pieczywa. W Dukacie serwuje się również wysokiej jakości wędliny bezglutenowe, np. firmy Nik-Pol lub domowe pieczenie.

Po zdrowie do Dąbek

Dukat Medical SPA w Dąbkach specjalizuje się w leczeniu schorzeń górnych i dolnych dróg oddechowych, schorzeń układu ruchu, chorób układu krążenia.

Rodzice potwierdzają, że po powrocie z naszych turnusów dzieci maja większą odporność  – podkreśla Justyna Urbanowicz-Żaczek, współwłaścicielka Dukat Medical SPA w Dąbkach.

W strefie SPA można skorzystać z kinezyterapii, z klasycznych zabiegów fizjoterapetycznych, okładów oraz kąpieli borowinowych, z kąpieli solankowych, masaży (w tym gorącymi kamieniami), inhalacji i wielu innych zabiegów. Szczegóły znajdziecie na stronie www.dukatspa.pl. W ośrodku działa również studio urody oraz sauny.

Dla dorosłych – wczasy bez glutenu nad morzem

W Dukacie w Dąbkach doskonale mogą wypocząć również dorośli na diecie bezglutenowej. Mogą wyjechać tam w ramach skierowania z NFZ, jak i wykupić prywatny pobyt. Docenią komfortowe warunki zakwaterowania, piękne plaże, spacery brzegiem morza, a także wypoczynek z dala od zgiełku. W ośrodku działa kawiarenka, które oferuje m. in. alkohole, wypieki bezglutenowe, a nawet gofry bezglutenowe (wszystko jest przygotowywane przy osobnym stanowisku i serwowane z zachowaniem zasad diety bezglutenowej).

Sanatorium z dietą bezglutenową – jak trafić do Dukata?

Dzieci oraz dorośli na diecie bezglutenowej, którzy byli kiedykolwiek w sanatorium, wiedzą jak trudno tam o bezpieczne wyżywienie. Zdecydowana większość  szpitali uzdrowiskowych w Polsce nie jest przygotowana do żywienia pacjentów z celiakią i na diecie bezglutenowej. Tym bardziej nie należy zdawać się na urzędników lub system komputerowy, który skieruje nas na turnus do przypadkowego ośrodka.   

Co zrobić, by wyjechać nad morze do sanatorium z dietą bezglutenową, właśnie do Dukata w Dąbkach? Już podpowiadam. Najpierw sprawdźcie w Internecie, czy schorzenie dziecka lub Wasze kwalifikuje się do leczenia nad morzem. Jeśli tak, poproście lekarza, by wpisał w zaleceniach prośbę o pobyt w Dukacie nad morzem – właśnie z uwagi na celiakię i ścisłą dietę bezglutenową pacjenta.

Polecam również, abyście do skierowania dołączyli własne pismo z prośbą o skierowanie na leczenie właśnie do szpitala Dukat Medical SPA w Dąbkach. Wyjaśnijcie, że właśnie ten ośrodek ma certyfikat potwierdzający bezpieczne żywienie w diecie bezglutenowej i innych dietach eliminacyjnych.

Sanatorium dla dzieci z rodzicami

Warto wiedzieć, że dzieci w wieku 3-6 lat mogą wyjechać do sanatorium w ramach NFZ na 3 tygodnie wraz z opiekunem (opiekun pokrywa koszty swojego pobytu i wyżywienia, ewentualnie koszty pobytu pozostałych dzieci czy współmałżonka). Czas oczekiwania na skierowanie do konkretnego miejsca wynosi w tym przypadku od 1-6 miesięcy. Dzieciom leczenie sanatoryjne przysługuje raz w roku.

Dorośli mogą korzystać z trzytygodniowego sanatorium rzadziej, oczekują na skierowanie na leczenie od 1-2 lat. Ponoszą jedynie częściową odpłatność w wysokości 300-500 zł. To i tak niewiele jak na piękny wypoczynek bez glutenu nad morzem lub w innym zakątku Polski.  

Galeria zdjęć z wczasów bez glutenu nad morzem w Dukacie

KOMENTARZE (6)

BH 26/07/2021 23:24
Pyszne obiadki z dowozem na samą plaże ;-)
Marta Krzyżanowska-Sołtysiak 26/08/2021 14:17
O jak miło :)
Ania 24/07/2019 12:52
Witam serdecznie, od czerwca mój syn jest na diecie eliminacyjnej (bardzo restrykcyjnej). Tylko Ośrodek Dukat Medical Spa przyjął nas z otwartymi ramionami. Jest to bardzo przyjazne miejsce położone blisko morza (150 m od plazy). Domki bungalowe, w których mieszkaliśmy czyste, przestronne, umieszczone obok placu zabaw, gdzie dzieci mogły szaleć do woli. Przepyszne jedzenie, ogromne ich ilości. Najwspanialszą obsługa pod słońcem. Miła, przyjazna, otwarta i wyrozumiala. Podeszła z pełnym profesjonalizmem do naszego problemu. Bardzo dziękujemy wszystkim pracownikom Ośrodka, a w szczególności Pani Agnieszce, Pani Emilii, Pani Kasi, Pani Marcie, Pani Wiesi, Pani Mirce, Panu Marcinowi, Pani z Kawiarni. Dzięki Wam mogliśmy spędzić spokojne i cudowne wakacje. W przyszłym roku z pewnością powrócimy do Dukat Medical Spa.
Bezglutenowa Mama 29/07/2019 08:26
Aniu, miło, że doceniasz pracę całego zespołu Dukata :) Mam nadzieję, że Twoja opinia będzie przydatna dla innych rodziców dzieci na diecie bezglutenowej :)
Karola 23/09/2018 22:23
Szkoda że nie próbowała tu Pani spędzić trzech tygodni na diecie bezglutenowej lub bezpiecznej- już pierwszy tydzień kończy się podawanie leków antyhistaminowych...
Fryga 18/06/2018 13:14
Nam najwygodniej jest wynająć apartament z kuchnią, możemy wtedy gotować sami, niedrogie apartamenty można znaleźć przez BookApart czy booking
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się