Blog

Gdzie kupić bezglutenowy kalendarz adwentowy?

20/11/2019

Gdzie kupić bezglutenowy kalendarz adwentowy?

20/11/2019

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Bezglutenowy kalendarz adwentowy – to przed świętami bardzo ważny temat dla rodziców przedszkolaków z celiakią i uczniów młodszych klas. Przedszkola i szkoły idą bowiem na wygodę i przed świętami obdarowują dzieci czekoladowymi kalendarzami adwentowymi (a przecież każda grupa mogłaby wykonać kalendarz z zadaniami lub wyzwaniami). Gdzie kupić bezglutenowy kalendarz adwentowy? Odpowiedź jest prosta: szukajcie ich w marketach, np. w Auchan. Tam znalazłam kilka dni temu bezglutenowy kalendarz adwentowy marki Figaro. Co prawda nie jest on opisany jako produkt bezglutenowy, ale wytwarza go znana firma, która precyzyjnie opisała etykietę. Ale tak z głębi serca to zachęcam was do przygotowania domowego kalendarza adwentowego bezglutenowego – bo to okazja do spędzenia rodzinnie czasu ;) 

Jaki jest skład kalendarza adwentowego Figaro?

Z przedstawicielem firmy Figaro rozmawiałam kilka lat temu, gdy po raz pierwszy uznałam, że ich kalendarze adwentowe są bezglutenowe, bezpieczne dla dzieci z celiakią i alergią na gluten. Uzyskałam wtedy zapewnienie, że obie wersje kalendarza – czerwona i niebieska – nie zawierają glutenu ani zanieczyszczeń krzyżowych glutenem KLIK. Minęło pięć lat, uszczelniono przepisy dotyczące oznaczania alergenów na etykietach – a kalendarze adwentowe Figaro nadal są OK – bezglutenowe. Potwierdza to etykieta. Pełen skład znajdziecie na zdjęciu poniżej. Owszem, nie jest to produkt zalecany w diecie dzieci: na pierwszym miejscu listy składników cukier, potem tłuszcz kakaowy…. 

To już wiemy: dostępne w sklepach kalendarze adwentowe, również te bezglutenowe, nie zachwycają składem. Dlatego zachęcam Was do małego wysiłku: do przygotowania własnego kalendarza adwentowego, np. z zadaniami na każdy dzień adwentu (śpimy w śpiworach na podłodze, bierzemy udział w świątecznej akcji charytatywnej, jedziemy do schroniska z zabawkami dla psów i kotów itd.) . Najlepiej, gdy w tajemnicy wykonają go rodzice i zawieszą na tablicy z przypiętymi kopertkami lub skarpetkami ;) Cokolwiek podpowie Wam fantazja. 

Pięć lat temu Zosia i Antek przygotowali domowy, bezglutenowy kalendarz adwentowy KLIK. A jeszcze wcześniej – z 9-10 – lat temu – stanęłyśmy z Zosią na wysokości zadania i wykonałyśmy kalendarz adwentowy bezglutenowy z  pudełek od zapałek (na zdjęciu poniżej). W każdym pudełku była inna bezglutenowa przekąska. Zosia była zachwycona zarówno pracą nad kalendarzem, jak i odkrywaniem smakołyków ;) Dziś wspominam najcieplej właśnie ten moment – czas spędzony wspólnie nad stosem pudełek, papierów kolorowych, ozdóbek… 

Dla nastolatek na diecie bezglutenowej – kosmetyczny kalendarz adwentowy ;) 

W niektórych sklepach internetowych można kupić kalendarze adwentowe bezglutenowe – z wyraźnym oznaczeniem bezglutenowości na etykiecie. Są jednak bardzo drogie, no i trudno dostępne. Jeśli jesteście rodzicami nastolatki na diecie bezglutenowej, rozważcie zatem zakup kalendarza adwentowego z kosmetykami, skarpetkami lub innymi gadżetami. Ale również dla dziecka można zdobyć nietypowy kalendarz adwentowy – np. z LEGO. Kto szuka – znajduje ;) 

Rok temu Zosia kupiła dwa mixitkowe kalendarze adwentowe – ale w niektórych okienkach były przekąski z glutenem, więc musiała precyzyjnie czytać etykiety. Wadą tego kalendarza była cena – ponad 100 zł… Nie polecam.

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się