Blog

Dzień Dziecka z Bezglutenową Mamą 2021 w Lesznie. Relacja

30/05/2021

Dzień Dziecka z Bezglutenową Mamą 2021 w Lesznie. Relacja

30/05/2021

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

To był niezwykły bezglutenowy Dzień Dziecka, prawda? Na przemian słońce i deszcz, małe i wielkie zwierzątka i zagrodach, morze radości, ocean pyszności, jedyne takie hot-dogi gluten-free z budki i reprezentanci niemal całej Polski w swej bezglutenowej stolicy czyli w Lesznie – tak przebiegało święto dzieci u Bezglutenowej Mamy, w mini zoo. Dotarło do nas 80 rodzin, a chętnych było znacznie więcej…. Zobaczcie relację z bezglutenowego Dnia Dziecka, który udało się zorganizować w tradycyjnej formule, mimo pandemii koronawirusa: z paczkami, zabawami, bezglutenowymi hot-dogami z budki. Dla wielu dzieci z celiakią był to niezapomniany dzień w życiu, co podkreślili ich rodzice w komentarzach na profilu Bezglutenowej Mamy na fejsbuku. 

Trzy grupy, zwiedzanie zoo i słodkie paczki

W bezglutenowym Dniu Dziecka 2021 w Lesznie wzięło udział 80 rodzin z całej Polski: m. in. z Krakowa, Poznania, Wrocławia, Szczecina, Oleśnicy, Katowic, Warszawy, Wschowy, Leszna, Gostynia, Zielonej Góry itd. Impreza odbyła się w Parku Tysiąclecia, którego pracownicy wsparli nas organizacyjnie.

W programie było zwiedzanie mini zoo z przewodnikiem (pan Michał zachwycił wszystkich swoimi opowieściami o zwyczajach zwierząt), bezglutenowe hot-dogi z budki, paczki z łakociami, szaleństwa na fantastycznym placu zabaw – statku, konsultacje dietetyczne, podpisywanie książek kucharskich Bezglutenowej Mamy.

Z uwagi na pandemię Covid-19 uczestnicy zostali podzieleni na grupy i każda została zaproszona na inną godzinę. Szczęściarzami okazali się ci, którzy przybyli na godz. 15 i 17, wtedy bowiem pogoda umożliwiła wycieczkę po mini-zoo i skorzystanie z innych atrakcji.

Radość mimo deszczu

Niestety, tuż przed godziną 16 lunął rzęsisty deszcz. Uczestnicy zaproszeni na tę godzinę nie mieli się gdzie schronić, a namiot Bezglutenowej Mamy pomieścił jedynie kilkanaście osób. Nie było mowy o zwierzaniu mini zoo ani o szaleństwach na statku, czyli na placu zabaw. Pogoda nie odstraszyła jedynie amatorów hot-dogów bezglutenowych. Pod parasolami, pod drzewami, ale z uśmiechem na twarzy dzieci z celiakią zajadały ciepłe hot-dogi, a niezrównana Ania mimo deszczu szykowała je również z uśmiechem. 

No, paczki też wydawaliśmy w strugach deszczu. Wolontariuszki pospiesznie wyszukiwały dzieci i wręczały im opisane torby z łakociami. Czas działał na naszą niekorzyść, bo papierowe torby i woda to nie jest dobry duet…. Pękało mi serce, że dzieci z rodzicami przemierzyły kilkaset kilometrów, a i tak nie mogą skorzystać ze wszystkich atrakcji. Z drugiej strony cieszyłam się, że mimo tylu przeciwności (pandemia koronawirusa, brak jakiegokolwiek dofinansowania, wyjątkowo zimny i deszczowy maj) zdecydowałam się zorganizować Dzień Dziecka i zaprosić do Leszna choć 80 rodzin. Bo jeden dziecięcy uśmiech wart jest miliony, prawda?

Bezglutenowe hot-dogi z budki to hit imprezy

Od lat na moich imprezach hitem są bezglutenowe hot-dogi z budki, w zasadzie z takiego specjalistycznego wózka, jak na festynach. Jest to możliwe dzięki ogromnemu sercu Ani, wolontariuszki mojego stowarzyszenia dla osób z celiakią. Ania od 2014 r. przyjeżdża na konferencje dla pacjentów, na pikniki i dni dziecka, wszędzie tam, gdzie są dzieci na diecie bezglutenowej i hot-dogami koloruje ich świat. Glutenożercy tego nie zrozumieją, że jak to, bezglutenowy hot-dog z budki to taki ósmy cud świata? Dla dziecka z celiakią tak, dla wielu dorosłych na diecie bezglutenowej również. Dlaczego? Bo w żadnym miejscu w Polsce nie serwuje się bezglutenowych hot-dogów. Można je jadać tylko we własnym domu, szykowane przez mamę. A tonie smakuje tak samo, oj nie….

Nic dziwnego, że podczas bezglutenowej imprezy z okazji Dnia Dziecka 2021 w Lesznie te hot-dogi były najważniejszym punktem programu. Mimo deszczu ustawiała się kolejka po ciepłą bułę z parówką, keczupem i musztardą, podaną w papierku przez uśmiechniętą ciocię Anię. Hot-dogi były serwowane za darmo, ale wyłącznie dla dzieci na diecie bezglutenowej. Z przyczyn organizacyjnych nie mogłam zaproponować ich rodzeństwu ani rodzicom, jak to zawsze ma miejsce na moim pikniku. Jestem przekonana, że wszyscy to zrozumieli, tym bardziej, że impreza była w 100% bezpłatna wszelkie koszty pokryła Bezglutenowa Mama, a wiele produktów przekazali sponsorzy. 

Paczki pełne łakoci i produktów bezglutenowych

W tym roku w paczkach z okazji bezglutenowego Dnia Dziecka znalazły się zarówno słodycze, jak i produkty do wspólnego eksperymentowania dzieci i rodziców w kuchni. Wszystkie produkty przekazali producenci lub importerzy żywności bezglutenowej, na co dzień współpracujący z Bezglutenową Mamą. Z całego serca im dziękuję za pozytywny odzew na moją prośbę o udział w projekcie. Dzięki ich ofiarności dzieci miały naprawdę sporo frajdy, a przeglądając paczki wypchane po brzegi cieszyły się, że :to wszystko bezglutenowe”.

Dlaczego to ma aż tak duże znaczenie? Bo zazwyczaj w szkole, przedszkolu czy u mamy w pracy paczki z okazji różnych świąt są takie same dla wszystkich dzieci i nadal rzadko pamięta się o dietach eliminacyjnych, w tym o diecie bezglutenowej. I zazwyczaj dziecko z celiakią otrzymuje paczkę i słyszy: na pewno coś tam dla siebie znajdziesz, a resztę dasz bratu albo tacie… 

Paczki u Bezglutenowej Mamy są zawsze podpisane imieniem i nazwiskiem dziecka, gdyż są przygotowywane również pod kątem indywidualnych alergenów, np. mleka, jajek, cukru, kakao, orzechów, sezamu, laktozy itp. Tak było również na bezglutenowym Dniu Dziecka 2021.

Co było w paczkach?

Paczki były wypchane po brzegi, ale różniły się nieznacznie zawartością, m. in. z uwagi na to, że dany producent przekazał np. 60 sztuk ciastek, a paczek przygotowywałam ponad 80. Poza tym z uwagi na alergeny, niektóre produkty nie mogły się znaleźć w konkretnych paczkach.

Inne słodycze zamówiłam z kolei wyłącznie pod kątem paczek dla dzieci z dodatkowymi nietolerancjami. Tu musiałam się ratować m. in. żelkami, chrupkami, piankami, precelkami Dr. Schär.

 • Dr. Schär – czipsy Curvies, ciasteczka zbożowe Cereal Bisco, bezglutenowe wafelki waniliowe
 • Balviten – ciasto czekoladowe ze skórką pomarańczy, słodki chleb Brioche, bagietka Rustico
 • Dr Żurek bez glutenu – muffiny kakaowo  śmietankowe, naturalna mieszanka na bezglutenowy chleb jasny lub ciemny
 • Incola – bezglutenowy muffin Choco Bomba, mix na brownie
 • Grano bez glutenu – mieszanki i mąki (np. ryżowa, gryczana, uniwersalna, na różne rodzaje chleba)
 • Glutenex – ciastka bananowe, chrupki paprykowe, bezglutenowe ciastka maślane z czekoladą, fantazja owocowa
 • Sano Gluten Free – ciasteczka bezglutenowe z czekoladą, bułki białe, wieloziarniste i z dynią
 • Celiko – budyń na szybko, kisiel na szybko, oranżada strzelająca w proszku
 • sklep Jedz Bez Glutenu – baton kokosowy Brigit
 • Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu – mleczko zagęszczone słodzone w tubce
 • KOWALEWSKI BIO – żurek jaglany bezglutenowy, buraczki tarte
 • piekarnia bezglutenowa WOLNA – wegańskie muffiny bananowe bez cukru

Podziękowania Bezglutenowej Mamy

Gdyby nie cały sztab ludzi dobrej woli, którzy zaangażowali się w przygotowanie bezglutenowego Dnia Dziecka 2021 pod patronatem prezydenta Leszna, nie byłoby możliwe świętowanie tej wyjątkowej okazji. Dlatego składam gorące podziękowania za poświęcony czas i wysiłek podczas przygotowań i trwania imprezy:

 • Łukaszowi Borowiakowi, prezydentowi Leszna, za przychylność, otwartość i pielęgnowanie miana Leszna jako bezglutenowej stolicy Polski
 • Dariuszowi Lorychowi, prezesowi Miejskiego Zakładu Zieleni w Lesznie – za udostępnienie Parku Tysiąclecia
 • Małgorzacie Buczyńskiej, kierowniczce mini zoo w Lesznie oraz jej podwładnym, w tym panu Michałowi, za życzliwe przyjęcie bezglutenowej ekipy
 • Izie Tycz ze sklepu internetowego Friendly Food za logistykę i za wszystkie sprawy organizacyjne
 • Ani Woźnej za serwowanie uśmiechem bezglutenowych hot-dogów
 • wolontariuszom Stowarzyszenia Przyjaciół Bezglutenowej Mamy: Irenie i Piotrowi Rosińskim, Alinie Wąsińskiej oraz jej dzieciom Małgosi i Piotrowi, Blandynie Piwosz, Lenie, Oli i Oliwii – za niesienie uśmiechu dzieciom podczas imprezy i za wszelkie przygotowania oraz przebieg imprezy
 • producentom żywności bezglutenowej za życzliwość i chęć przekazania produktów do paczek dla dzieci
 • kierownictwu firmy Balviten za mini bagietki bezglutenowe do hot- dogów
 • kierownictwu oraz poznańskiemu zespołowi firmy Nik-Pol za bezglutenowe parówki drobiowe do hot-dogów
 • kierownictwu Intermarche w Lesznie za produkty do paczek dla dzieci na diecie bezglutenowej i innych dietach eliminacyjnych

Kochani, dzięki Wam dzieci z celiakią n na diecie bezglutenowej w dniu swojego święta, mimo pandemii i deszczu, otrzymały sporą porcję radości, uśmiechu i szczęścia. Mogły poczuć, że powoli, powoli wracamy do normalności w epoce pandemii Covid. Drodzy Przyjaciele, jesteście Wyjątkowi. Jeszcze raz pięknie dziękuję. 

Opinie Rodziców o bezglutenowym Dniu Dziecka w Lesznie 2021

Ewelina Twaróg:

 • Pani Marto! Dziękujemy za dziś! Warto było jechać z Krakowa i zobaczyć Panią na żywo i zakupić książkę z dedykacja! 🙂 dziękujemy! Jeszcze raz bardzo dziękujemy 🙂 fantastyczna inicjatywa.

Marlena Anna

 • Nam się bardzo podobało, pomimo deszczu, dzieci zachwycone zwierzątkami 😊 warto było jechać ok 230km.

Ewa Jagodzik

 • Jak zawsze czy słońce czy deszcz wasze serce z nami jest.

Jus Tyna

 • dziękujemy ❤ warto było te ” parę” km pokonać {z Katowic do Leszna jest około 350 km). I ten pierwszy hot dog poza domem… 

Grażyna Lenart

 • Hot-dog bezglutenowy przepyszny, zjedzony cały😁 Paczka – córka bardzo zadowolona, że to wszystko jej😉 Tylko deszcz zespół wycieczkę po zoo😕 I wreszcie zakupiłam książkę 😉 Dziękujemy za zaproszenie.

Beata Kasprzak

 • Oczywiście hot-dog bezglutenowy jak zawsze wygrywa…. paczki też cudowne …. Poza tym jesteśmy bardzo zadowoleni, z przewodnika, który bardzo interesująco nas przeprowadził po zoo.

Ania Miko

 • Radość w oczach dziecka niesamowita gdy po otrzymaniu paczki z niedowierzaniem pyta: „to wszystko dla mnie?”😍 hot-dog bardzo smakował, pan przewodnik sympatyczny bardzo ciekawie opowiadał a atmosfera jak zawsze bardzo miła. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym z całego serducha.

Magdalena Basińska

 • Hod-dogi bezglutenowe wygrały, bardzo smakowały. Szkoda, że pogoda nie dopisała. Nasze pierwsze spotkanie, ale mam nadzieję nie ostatnie.

Daria Nowak

 • Szkoda, że nie ma dnia dziecka dla dorosłych… 

Izabela Walkowiak

 • Było wspaniale. Gabrysia zachwycona hot-dogami 😋. Dziękujemy za wspaniały czas i niesamowitą paczkę z pysznościami.

Regina Umławska

 • Było super👍, dziękujemy za zaproszenie i prezenty.

Liliana Szmorąg – Ratajczak

 • Serdecznie dziękujemy za wspólny czas i pyszności.

Urszula Bącalska

 • Bardzo dziękujemy za zaproszenie, prezenty i pyszne hot-dogi. Było super.

Magdalena Wencel – Basińska

 • Hod-dogi smakowały Oliwia pierwszy raz próbowała hod-doga.

Zobacz na filmiku, jak pakujemy paczki na bezglutenowy Dzień Dziecka w Lesznie

Zobacz galerię zdjęć z bezglutenowego Dnia Dziecka 2021 w Lesznie

W paczkach znalazły się produkty bezglutenowe polskich, włoskich i czeskich producentów

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się