Dzieci z celiakią mają wiele kłopotów emocjonalnych, dlatego potrzebują ogromnego wsparcia ze strony rodziny. Z celiakią u dzieci mogą być związane m. in. zaburzenia lękowe i depresyjne, zaburzenia ze spektrum schizofrenii, ADHD. U dziecka z celiakią częściej niż u zdrowych rówieśników występuje nadreaktywność emocjonalna, niska samoocena i problemy z koncentracją. Jak pomóc dziecku z celiakią? Na konferencji u Bezglutenowej Mamy w Poznaniu „Znana para: celiakia i Hashimoto u dzieci i dorosłych” mówiła o tym prof. dr hab. n. med. Ewa Misterska z Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu. Pani profesor zgodziła się, by prezentację „Dziecko z celiakią – spojrzenie psychologa” udostępnić na blogu. Poniżej znajdziecie wszystkie slajdy z tego wystąpienia.
Profesor Ewa Misterska na zdjęciu poniżej) mówiła na konferencji o zaburzeniach zdrowia psychicznego związanych z celiakią u dzieci (patrz niżej na slajdy), ale podkreśliła, że ścisła dieta bezglutenowa już po 6 miesiącach znacząca wygasza niektóre z objawów (nadreaktywność emocjonalna, niska samoocena czy problemy z koncentracją). Pani profesor szczególną uwagę zwróciła również na rolę rodziny, która ma największy potencjał, by pomóc dziecku.
Dzięki uprzejmości pani profesor, poniżej zamieszczamy pełną prezentację z sobotniej (26 października 2019 r.) konferencji o celiakii KLIK u Bezglutenowej Mamy.
Konferencja „Znana para: celiakia i Hashimoto u dzieci i dorosłych” była współfinansowana ze środków budżetowych Miasta Poznania
Partnerzy konferencji o celiakii i Hashimoto w Poznaniu
KOMENTARZE