Blog

Dziecko z celiakią spojrzenie psychologa II wykład z konferencji u Bezglutenowej Mamy

29/10/2019

Dziecko z celiakią spojrzenie psychologa II wykład z konferencji u Bezglutenowej Mamy

29/10/2019

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Dzieci z celiakią mają wiele kłopotów emocjonalnych, dlatego potrzebują ogromnego wsparcia ze strony rodziny. Z celiakią u dzieci mogą być związane m. in. zaburzenia lękowe i depresyjne, zaburzenia ze spektrum schizofrenii, ADHD. U dziecka z celiakią częściej niż u zdrowych rówieśników występuje nadreaktywność emocjonalna, niska samoocena i problemy z koncentracją. Jak pomóc dziecku z celiakią? Na konferencji u Bezglutenowej Mamy w Poznaniu „Znana para: celiakia i Hashimoto u dzieci i dorosłych” mówiła o tym prof. dr hab. n. med. Ewa Misterska z Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu. Pani profesor zgodziła się, by prezentację „Dziecko z celiakią – spojrzenie psychologa” udostępnić na blogu. Poniżej znajdziecie wszystkie slajdy z tego wystąpienia. 

Wzmacnianie poczucia własnej wartości u dziecka na diecie bezglutenowej

Profesor Ewa Misterska na zdjęciu poniżej) mówiła na konferencji o zaburzeniach zdrowia psychicznego związanych z celiakią u dzieci (patrz niżej na slajdy), ale podkreśliła, że ścisła dieta bezglutenowa już po 6 miesiącach znacząca wygasza niektóre z objawów (nadreaktywność emocjonalna, niska samoocena czy problemy z koncentracją). Pani profesor szczególną uwagę zwróciła również na rolę rodziny, która ma największy potencjał, by pomóc dziecku. 

  • Konsekwentne wzmacnianie w dziecku poczucia własnej wartości – ta sformułowanie jest powtórzone na wielu slajdach prezentacji „Dziecko z celiakią – spojrzenie psychologa”. 

Dzięki uprzejmości pani profesor, poniżej zamieszczamy pełną prezentację z sobotniej (26 października 2019 r.) konferencji o celiakii KLIK u Bezglutenowej Mamy.

Pełna prezentacja „Dziecko z celiakią – spojrzenie psychologa” – wykład prof. dr hab. n. med. Ewy Misterskiej

Konferencja „Znana para: celiakia i Hashimoto u dzieci i dorosłych” była współfinansowana ze środków budżetowych Miasta Poznania

Partnerzy konferencji o celiakii i Hashimoto w Poznaniu

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się