Blog

Dyskryminacja dziecka z celiakią w przedszkolu: kompot zamiast żurku i ciasta

11/04/2023

Dyskryminacja dziecka z celiakią w przedszkolu: kompot zamiast żurku i ciasta

11/04/2023

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Czy skończy się dyskryminacja dzieci z celiakią w przedszkolach?

Tę historię (zdjęcie poniżej) opisała Eliza, mama 6-latka z celiakią, w poście w Grupie Bezglutenowa Mama. Opowieść wywołała oburzenie i lawinę komentarzy. 

Inne mamy pisały, że dyskryminacja dzieci z celiakią i na diecie bezglutenowej to nadal codzienność w przedszkolach. 

Personelowi brakuje empatii, wiedzy i komunikacji z rodzicami. Ale wszyscy mamy szansę to zmieniać. Podpowiadam, jak to zrobić. 

dyskryminacja dzieci z celiakia w przedszkolu
dyskryminacja przedszkole dieta bezglutenowa


Poradnik: Dziecko z celiakią w przedszkolu i szkole


Kompot na Wielkanoc

Oto bezpośrednia relacja Elizy na temat dyskryminacji jej dziecka z celiakią w przedszkolu:

"Hej wszystkim, chciałam opisać sytuację, która wczoraj spotkała mojego 6-latka w przedszkolu. Wspomnę jeszcze, że do przedszkola gotujemy sami, bo oprócz celiakii jest jeszcze kilka alergii pokarmowych. Wczoraj w naszym przedszkolu odbyło się śniadanko wielkanocne. WSZYSTKIE dzieci dostały żurek, babkę oraz na stole znajdowały się inne słodycze glutenowe, co widziałam na zdjęciu. A mój synek dostał szklankę kompotu i to tyle.

Gdy zobaczyłam jego minę na zdjęciu, to aż miałam łzy w oczach. Zawsze, gdy były tego typu uroczystości, panie dzwoniły do mnie poinformować i zapytać, czy coś przygotuję. W tym roku zero kontaktu, kompletnie nic. Zadzwoniłam oczywiście do wychowawczyni, która zupełnie zapomniała i wypadło jej to z głowy. Na koniec zapytała jak mogą dziecku to wynagrodzić.

No niestety, tego już się nie da zamazać. Jest mi strasznie źle z powodu tego, co się stało, i jak bardzo cierpią celiacy. Niestety w tym kraju jest taka duża dyskryminacja dzieci z celiakia w przedszkolach i szkołach."

Kompot na Wielkanoc

Post Elizy wywołał lawinę komentarzy. To dowód, że problem jest znany w całej Polsce, ale i Europie. By poznać komentarze, zapiszcie się do Grupy Bezglutenowa Mama.

Diety = problemy

Wiemy to od kilkudziesięciu lat (mnie z powodu celiakii nie przyjęto do przedszkola w 1984 r.): dieta bezglutenowa w przedszkolu to problem dla personelu, podobnie jak inne diety eliminacyjne. Dlatego dzieci na takich dietach są niechętnie przyjmowane do publicznych placówek, a jeśli już się uda, jest to droga przez mękę dla dzieci, rodziców i personelu. 

Oczywiście w najtrudniejszej sytuacji są dzieci, bo to one muszą zmierzyć się z brakiem jedzenia, poczuciem odrzucenia i gorszości, z wytykaniem palcami, z trudnymi pytaniami rówieśników, a czasem z przykra odpowiedzią nauczycielki (w stylu: "dla ciebie nic nie ma" albo "weź sobie jabłuszko"). 

Diety = problemy

Jak to zmienić?

Oczywiście możemy narzekać, że dzieci z celiakią i na diecie bezglutenowej są dyskryminowane w żłobku, przedszkolu, szkole. Możemy pożalić się w mediach społecznościowych - i to jest też OK, bo działa jak terapia, a na dodatek szerzymy wiedzę o problemach ludzi z celiakią i na dietach eliminacyjnych.  

Ale dla dobra naszych dzieci i następnych pokoleń możemy trochę powalczyć o zmianę świata. Zazwyczaj jest to możliwe, bo tylko rzadko spotyka się mega oporną dyrekcję i personel. Potrzebna jest tylko dobra wola, otwartość oraz odporność na przeszkody, ale również przekonanie o swojej misji. Bo kto, jak nie bezglutenowe mamy, ma taką siłę?

Jak to zmienić?
Jak zdobyć zasiłek pielęgnacyjny dla dziecka z celiakią?
dyskryminacja dzieci z celiakia przedszkole szkola

Każdy z nas może zapobiegać dyskryminacji w przedszkolu i szkole

Oto, co można zrobić:

  • nie zrażaj się drobnymi przeciwnościami, uparcie walcz o prawa swojego dziecka w przedszkolu i szkole 
  • samemu pytaj wychowawczynię co tydzień (lub nawet codziennie) jakie wydarzenia są planowane w najbliższych dniach, np. wyjście do cukierni lub na pizzę, tłusty czwartek, urodzinki, mikołajki itp. - i wtedy dostarczaj ustalone produkty spożywcze
  • współpracuj z radą rodziców, a najlepiej zapisz się do niej, by mieć wpływ na decyzje np. w sprawie paczek na mikołajki czy menu na festynie rodzinnym w przedszkolu
  • wyposaż wychowawczynię w bezglutenowe słodycze i przekąski bezglutenowe z długim terminem ważności (w razie "awaryjnej" sytuacji poda dziecku jego smakołyki)
  • na zebraniach z rodzicami mów o celiakii i dietach eliminacyjnych dziecka i o jego potrzebach, przekaż im listę ogólnodostępnych przekąsek bezpiecznych dla Twojego dziecka
  • przeprowadź w grupie dziecka pogadankę o diecie bezglutenowej (np. czytanie bajki terapeutycznej dla dzieci z celiakią "Po okruszku boli w brzuszku, czyli bezglutenowa Zosia w przedszkolu", degustacja słodyczy, mini warsztaty kulinarne)
  • dostarcz dyrekcji i personelowi w kuchni oraz wychowawcom materiały edukacyjne KLIK
Każdy z nas może zapobiegać dyskryminacji w przedszkolu i szkole

Wybrane komentarze pod postem Elizy, mamy 6-latka celiakią

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się