Blog

Domowa, bezglutenowa pizza

02/02/2014

Domowa, bezglutenowa pizza

02/02/2014

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Raz w tygodniu musimy piec pizzę! – zadecydowała Zosia, spragniona mącznych dań.

OK, przecież osoba z celiakią nie pójdzie do Pizzy Hut :). Na szczęście od ubiegłorocznych warsztatów bezglutenowych w Lesznie przepisy na pizzę bezglutenową mamy w jednym paluszku. Mąka, woda, masło, drożdże i sól. Dodatki dowolne, a więc czym lodówka bogata! Dziś wybraliśmy salami, parówkę, szynkę, suszone pomidory, paprykę i cebulę.

ZOBACZ NA FILMIE, JAK UPIEC BEZGLUTENOWĄ PIZZĘ 

Tutaj kupisz

Bezglutenową książkę kucharską, jakiej jeszcze nie było + ebooki i bajkę

Składniki pizzy bezglutenowej – 3 porcje

  • 500 g bezglutenowej mieszanki chlebowej
    użyłam Mix for Bread Balviten KLIK 
  • 25 gram drożdży świeżych lub 8 g suszonych
  • 40 g masła
  • około 500 ml letniej wody
  • 1 łyżeczka soli
  • koncentrat pomidorowy na pastę
  • zioła prowansalskie, oregano – bez glutenu
  • dowolne dodatki
    m. in.: bezglutenowa wędlina, ser żółty, papryka, oliwki, suszone pomidory, cebula, kukurydza, tuńczyk, łosoś itp.

Domowa pizza bezglutenowa – wykonanie

  • mąkę bezglutenową wymieszaj z solą i suszonymi drożdżami, a jeśli chcesz użyć świeżych, rozpuść je w 3 łyżkach letniej wody
  • wyrabiaj ciasto mikserem (haki) przez około 5 minut, pod koniec dodaj miękkie masło
  • ciasto na domową pizzę bezglutenową powinno być nieco bardziej gęste, niż na bułeczki
  • miskę przykryj folią spożywczą i odstaw na około 30-40 minut, aż ciasto niemal podwoi objętość
  • 3 łyżki koncentratu pomidorowego połącz z 3 łyżkami wody i oliwy, dodaj sól, pieprz, oregano i zioła prowansalskie lub inne dowolne przyprawy bez glutenu
  • 3 okrągłe blaszki posmaruj olejem, a jeśli chcesz jedną dużą pizzę, to dużą blachę piekarnikową wyłóż papierem do pieczenia
  • dłońmi nasmarowanymi oliwą rozklep ciasto na blaszce; jeśli ma to być klasyczna pizza bezglutenowa (cienka), to ciasto ma być cieniutkie
  • sos pomidorowy rozsmaruj na cieście, jego brzegi posmaruj oliwą i odstaw formę na około 20 minut
  • piekarnik nastaw na 250 stopni C, opcja góra dół
  • lekko podrośnięte ciasto wstaw do piekarnika na około 1-=15 minut, aż zacznie się przyrumieniać
  • wtedy nałóż dodatki  ponownie wstaw do piekarnika na około 5-10 minut (zwróć uwagę, by nie przypalił się ser)
  • gotową pizzę obsyp rucolą, oliwkami, skrop oliwą
  • prawda, że to prosty przepis na domową pizzę bezglutenową?

Domowa pizza bezglutenowa – mrożenie

Domową bezglutenową pizzę można mrozić. Potem będzie nadal pyszna? Jak zamrozić domową pizzę bezglutenową? To proste. Podpieczony placek ostudź. Obłóż dodatkami. owiń szczelnie folią spożywczą i wstaw do zamrażarki. Będzie to gotowy obiad na „czarną godzinę”, gdy w domu nie będzie nic do jedzenia albo gdy domownikom zabraknie czasu na gotowanie. 

Jak postępować z mrożoną pizzą bezglutenową? Wystarczy rozgrzać piekarnik do 230 st C i wstawić tam pizzę (bez folii 😁) na około 10-15 minut (do zrumienienia sera). Gotowe!

Więcej o tym, jak mrozić pizzę bezglutenową – KLIK.

Tutaj kupisz

Bogato ilustrowaną bajkę dla dzieci na diecie bezglutenowej i innych dietach eliminacyjnych

Garść historii – wpis o domowej pizzy bezglutenowej z 2014 r. 

 

pizza luty 2014 (3)Godzinę przed pieczeniem odmierzyłam 15 g drożdży i zostawiłam je na stole przykryte spodeczkiem, by nabrały pokojowej temperatury. Potem do szklanki wlałam 150 ml letniej wody, wsypałam tam łyżeczkę cukru oraz pokruszone drożdże. Wymieszałam łyżeczką.

Mogę przesiać mąkę przez sitko? – prosi Antek. – Jasne! – odpowiadam i dosypuję do mąki łyżeczkę soli.

 

 

 

pizza luty 2014 (4)W miarce przygotowałam 350 ml letniej wody. – Ja chcę rozpuścić w niej masło. Mogę? – dopytuje Zosia, która od paru minut na krok nie opuszcza kuchni.

Gdy skończyła, wodę ze szklanki oraz z miarki wlałam do miski i wymieszałam wszystko drewnianą łyżką, aż do uzyskania gładkiego, twardego ciasta. Miskę przykryłam ściereczką i zostawiłam na pół godziny. W tym czasie pokroiłam z dziećmi składniki do dekoracji, starliśmy też ser.

 

 

pizza luty 2014 (5)Formy do pizzy (mogą być blachy z piekarnika) wyłożyłam papierem do pieczenia, a dzieci z radością wysmarowałam je olejem.W miseczce wymieszałam też niecały słoiczek koncentratu pomidorowego wraz z paroma łyżkami oleju. Wsypałam tam 1/4 łyżeczki soli, 1/4 łyżeczki pieprzu i łyżeczkę suszonych ziół.  Natłuściłam olejem ręce i ciasto z miski podzieliłam na 3 części. Każdą ułożyłam na formie i dłońmi uklepałam okrągły kształt oraz równą wysokość.

 

 

pizza surowa (6)Wreszcie najprzyjemniejsza część zadania: smarowanie wyrośniętego ciasta pastą pomidorową oraz dekorowanie. Mamy taki zwyczaj, że każdy przystraja swoją blaszkę ulubionymi składnikami. I tak: Zosia, wzorem bohaterów z kreskówki Scooby Doo, uwielbia pizzę z podwójnym serem. Smaruje więc ciasto pastą, obficie posypuje serem, układa salami, paprykę, suszone pomidory, cebulę. Całość ponownie obsypuje serem i dokłada pojedyncze dekoracje.

 

 

pizza OK (17)Antek z kolei nie jada żółtego sera, a na swojej pizzy układa wyłącznie salami, parówkę i szynkę. Nie ma mowy o papryce, cebuli lub oliwkach.  – Paprykę będę jadł na surowo – obiecuje, wiedząc, że u nas żaden posiłek nie przejdzie bez warzyw.

Gdy użyję większej ilości składników na ciasto, robimy cztery blaszki pizzy. Zazwyczaj jednak pieczemy trzy blaszki. Dwie dla dzieci, jedna – dla rodziców.

 

 

pizza OK (1)Stojak z foremkami wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C. Pizza przygotowana według tego przepisu piecze się około 40 minut. Pod koniec pieczenia włączam termoobieg. Gdy górna pizza zbytnio się przypieka, przekładam blaszkę na dół stojaka. Można też przykryć ciasto aluminiową formą.

Gdy użyjemy dużej blachy z piekarnika, wstawmy ją do pieczenia na najniższy poziom.

 

 

pizza OK (7)Nadchodzi  najbardziej oczekiwany moment: jemy pizzę! Dzieci układają talerze na stole, wyjmują z lodówki keczup.

Gorące danie wystawiam z piekarnika i rozkładam na drewnianych deseczkach. Pachnie bosko, o niebo lepiej, niż w pizzerii w mieście! Tak, dieta bezglutenowa jest znakomita!

 

 

pizza luty 2014 (14)No, kroimy! Najpierw każdy zjada kawałek własnej pizzy, potem degustujemy wzajemnie swoje wypieki.

Antka pizza jest bardziej pulchna, bo miał więcej ciasta – ocenia Zosia, a ja udaję, że nie słyszę mlaskania. Przy takim rarytasie wybaczam :).

Ale Zosi pizza chrupie! – woła Antek z pełnymi ustami i prosi o kawałek pizzy rodziców. Oczywiście ma myśli taty część z salami, a nie z tuńczykiem – mojego autorstwa.

 

pizza luty 2014 (1)Obiad trwa wyjątkowo krótko. W sumie nic dziwnego: przy takiej pizzy!? Wyrośniętej, aromatycznej…

Nikogo nie trzeba karmić, zachęcać do jedzenia, przywoływać do stołu. Keczup się leje, rozbrzmiewa ogólne mlaskanie, nikt nie szczędzi zachwytu.

Ach, żeby tak było na co dzień….

 

 

 

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się