Blog

Czy w każdym markecie Stokrotka jest bezglutenowy regał?

13/04/2021

Czy w każdym markecie Stokrotka jest bezglutenowy regał?

13/04/2021

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

W markecie Stokrotka w jednym z mniejszych centrów handlowych we Wrocławiu znalazłam dość dobrze zaopatrzony regał bezglutenowy. Na półkach stał mix chlebowy, czyli mix B (tak naprawdę można go traktować jako uniwersalny zamiennik mąki pszennej, o czym piszę w mojej najnowszej książce kucharskiej z przepisami bezglutenowymi KLIK), kilka rodzajów chleba i bułek bezglutenowych, wafle ryżowe bez glutenu oraz kawa inka bez glutenu. Owszem, brakowało wielu drobiazgów ważnych w diecie bezglutenowej, jak na przykład specjalnego proszku do pieczenia, ciasteczek, makaronu czy bezpiecznej kaszy gryczanej. Skoro jednak jest bezglutenowa mąka i chleb, to i tak sporo, więc nie ma co narzekać. Na regale bezglutenowym w Stokrotce dominuje teraz (początek 2021 r.) polska marka Balviten, lider na rynku pieczywa bezglutenowego w Polsce i Europie. Gdy pokazałam zdjęcie regału na profilu Bezglutenowej Mamy na fejsbuku KLIK, pisaliście w komentarzach, jak to wygląda w Waszych miastach. Zaglądnijcie do komentarzy, podzielcie się też swoimi spostrzeżeniami. 

Bezglutenowe regały w marketach

Kierownicy marketów czy kupcy wielkich sieci handlowych dziwią się gdy tłumaczę im, że osoby z celiakią i na diecie bezglutenowej preferują osobne, wydzielone stoiska z żywnością bezglutenową. Handlowcom wydaje się, że takie regały dla konkretnej grupy konsumentów (nie licząc psów i niemowląt 😁) to przejaw dyskryminacji. Nie znają się na diecie bezglutenowej i tyle 😁 Bo przecież klient na diecie bezglutenowej tak dużo czasu spędza na zakupach (dojazd do poszczególnych marketów, bieganie między regałami, skrupulatne czytanie każdej etykiety itd.), że każda dodatkowa godzina spędzona w sklepie to udręka. A mama dziecka z celiakią czy bezglutenowa narzeczona lub mąż bezglutenowej żony często pieką chleby, ciasta lub bułki i raczej nie narzekają na nadmiar czasu. 

Dlatego regał bezglutenowy w markecie to ulubione miejsce klientów na diecie bezglutenowej. Takie regały mają m.in. Auchan, Carrefour, E. Leclerc, Netto, Kaufland. Sieć Stokrotka od dawna ma w ofercie produkty bezglutenowe, ale był czas, gdy asortyment skurczył się niemal do zera. Teraz – wiosna 2021 r. – w Stokrotce we Wrocławiu zobaczyłam full wypas, pół regału pełnego produktów bezglutenowych Balvitenu, w tym mój ulubiony chleb bezglutenowy bez drożdży Pełne Ziarno KLIK oraz mieszanka chlebowa, czyli mix B Balviten, na bazie którego przygotujecie wiele wypieków z mojej bezglutenowej książki kucharskiej.

Na regale w Stokrotce były też produkty innych marek, m. in. Natur Avena (jedne opisane jako bezglutenowe, inne nie), Inka itp. Uwaga: na regałach oznaczonych jako bezglutenowe są często ustawione produkty zawierające gluten, dlatego przed zakupem trzeba uważnie przeczytać etykietę. Więcej porad na ten temat na blogu KLIK oraz w mojej bezglutenowej książce kucharskiej KLIK.

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się