Blog

Czeski minister wprowadzi bezglutenowe posiłki w przedszkolach i szkołach

26/11/2023

Czeski minister wprowadzi bezglutenowe posiłki w przedszkolach i szkołach

26/11/2023

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Bezglutenowe posiłki w przedszkolach i szkołach - Czesi już pracują nad reformą

To prawdziwa rewolucja. W czeskich przedszkolach, szpitalach i szkołach będą zapewnione zdrowsze, ale również  - według potrzeb - bezglutenowe czy bezmleczne posiłki. W 30 placówkach są już prowadzone testy, a nad reformą żywienia w placówkach czuwa czeski minister zdrowia.

Minister Vlastimil Válek, profesor medycyny, prowadzący m. in. badania nad celiakią, powołał niedawno międzyresortową grupę ekspertów do spraw cateringu instytucjonalnego. Ma ona zreformować żywienie dzieci w przedszkolach i szkołach. Głównym celem jest poprawa jakości posiłków i wprowadzenie diet specjalnych dla dzieci z alergiami i celiakią.

Będzie zdrowo, atrakcyjnie dla dzieci i nowocześnie. Co ważne, reforma zakłada dostarczanie bezpiecznych posiłków dzieciom i dorosłym z celiakią, na diecie bezglutenowej i z alergiami pokarmowymi. W Czechach nadal nie ma regulacji prawnych w tym zakresie (podobnie jak w Polsce).

Czy w Polsce jest szansa na podobny projekt? Od lat walczy o to Bezglutenowa Mama. Być może obecna zmiana rządu jest nadzieją na zmiany. Teraz przyjrzyjmy się wprowadzanej już reformie żywienia w Czechach.

Przeczytaj poradnik: dziecko z celiakią w przedszkolu i szkole

Po co Czechom reforma?

W Czechach nie ma regulacji prawnych zapewniających bezglutenowe posiłki (także bezmleczne, bez jajek itd.) w żłobkach, przedszkolach, szkołach, szpitalach czy placówkach pomocy społecznej. W samych przedszkolach i szkołach posiłki jada blisko 2 miliony dzieci i młodzieży. Minister zdrowia dostrzegł, że system wymaga modernizacji, bo obecnie obowiązujące wytyczne mają już 30 lat. Przez ten czas zmieniła się nasza wiedza o zdrowym odżywianiu, dlatego należy zreformować talerze dzieci.

Po co Czechom reforma?

Czeski minister zdrowia zapoczątkował n=badania radiologiczne nad celiakią, obecnie kontynuuje je syn profesora, Vlastimil Valek junior, który najprawdopodobniej w czerwcu przyjedzie do Polski na zaproszenie Bezglutenowej Mamy. 

Zdrowe nawyki żywieniowe

Minister zdrowia na swoim profilu na Facebooku podkreślił również, że od najmłodszych lat kształtują się nawyki żywieniowe, które mają wpływ na całe późniejsze życie. Chodzi o zapobieganie cukrzycy, otyłości, nadciśnieniu i innym chorobom cywilizacyjnym. 

Dlatego przedszkola i szkoły oraz ich personel muszą być zaangażowane w ten proces. Mają oferować nie tylko zdrowe posiłki, ale również atrakcyjne dla dzieci i młodzieży. Ich obowiązkiem ma być też bezpieczne żywienie dzieci z celiakią i alergiami pokarmowymi. 

Zdrowe nawyki żywieniowe
dieta bezglutenowa w przedszkolu

Oświata, szpitale, pomoc społeczna

Międzyresortowa grupa, powołana przez ministra zdrowia, zajmie się żywieniem w trzech obszarach: oświata (żłobki, przedszkola, szkoły), szpitale, placówki pomocy społecznej.

Na pierwszy ogień poszło zapewnienie posiłków dietetycznych w przedszkolach i szkołach. W 30 czeskich placówkach jest już testowany ten system, który zakłada poprawę warunków żywienia dzieci na dietach eliminacyjnych: z celiakią, na diecie bezmlecznej, bez jajek itd.

Projekt ministra zdrowia zakłada, że w reformę mają być włączeni szefowie kuchni, kucharze i wszystkie osoby, które uczestniczą w żywieniu dzieci w szkołach czy pacjentów w szpitalach i DPS-ach. Celem rewolucji jest bowiem gruntowna przebudowa systemu. 

Oświata, szpitale, pomoc społeczna

Jak jest w Polsce?

W Polsce żywienie dzieci na dietach eliminacyjnych w przedszkolach i szkołach (a także żywienie pacjentów w szpitalach, domach pomocy społecznej czy więzieniach) nie jest uregulowane prawnie. Istnieją enigmatyczne zapisy o zapewnieniu posiłków zgodnych ze stanem zdrowia itd., ale praktyka jest zupełnie inna.

W żłobkach i przedszkolach rodzice napotykają ogromne problemy (patrz link poniżej), często są zmuszeni dostarczać dziecku całodzienne wyżywienie z domu. Problemem jest też brak świadomości i empatii wśród personelu. 


Jak jest w Polsce?

W 2018 r. Bezglutenowa Mama stworzyła petycję do Rzecznika Praw Dziecka w sprawie stworzenia systemowych rozwiązań zapobiegających dyskryminacji dzieci na diecie bezglutenowej i innych dietach eliminacyjnych w przedszkolach i szkołach. Mimo ogromnego zaangażowania czytelników bloga, petycja nie spotkała się ze zrozumieniem rzecznika. Obiecuję podjąć nowe kroki już wkrótce, gdy tylko zostanie powołany nowy rzecznik praw dziecka i nowy rząd. 

Dowiedz się więcej: petycja w sprawie diety bezglutenowe w przedszkolach i szkołach

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się