Blog

3

Czarny, razowy chleb bezglutenowy rarytas

30/11/2014

Czarny, razowy chleb bezglutenowy rarytas

30/11/2014

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Bezglutenowy chleb razowy, który upiekłam wczoraj, położył na kolana nawet glutenowego Daniela oraz Antka, wrażliwego na nowe smaki. Wszystko za sprawą czeskiej mąki gryczanej z pełnego ziarna. Chrupiąca skórka i lekko wilgotny, ziemniaczano-amarantusowy miękisz sprawiły, że ten bezglutenowy chleb razowy został okrzyknięty najlepszym moim chlebem. Ten bezglutenowy chleb razowy znika w ekspresowym tempie, a dzieci proszę o dokładkę…. Od razu podrzucam recepturę na inny razowy chleb bezglutenowy – na chleb owsiany z soczewicą, bez glutenu KLIK i jakichkolwiek zagęstników. Wbrew pozorom razowe chleby bezglutenowe nie są znienawidzone przez dzieci z celiakią, pod warunkiem jednak, że są umiejętnie wprowadzane do diety. No i drugi warunek: razowy chleb bezglutenowy musi być smaczny. Jest i trzeci warunek: znakomity skład. A ten przepis spełnia wszystkie warunki, zobaczcie sami.

Tutaj kupisz

Poradnik i książkę z przepisami „W kuchni Bezglutenowej Mamy”

Składniki na razowy chleb bezglutenowy

  • 2 szklanki – 340 g – bezglutenowej mąki gryczanej
    najlepiej pełnoziarnistej np. Denver Food KLIK
  • 1 szklanka – 140 g – bezglutenowej mąki z amarantusa 
  • 1,5 łyżki bezglutenowej skrobi
    np. ziemniaczanej, kukurydzianej, z tapioki lub innej
  • 200 g ugotowanych i zmielonych ziemniaków 
  • około 550 ml letniej wody
  • 25 g świeżych drożdży
    lub 8 g suszonych
  • 1,5 łyżeczki soli
  • 1 łyżka oleju
  • 1 łyżeczka soku z cytryny
  • 1/3 szklanki całych nasion siemienia lnianego

Wykonanie razowego chleba bezglutenowego

  • Wsypa do miski wszystkie mąki i przesiej je
  • Dodaj sól, wymieszaj, dodaj ziemniaki
  • Z drożdży, łyżki mąki oraz paru łyżek letniego mleka (może być woda) zrób rozczyn (czyli wymieszaj wszystkie składniki). Gdy się spulchni i urośnie (5-10 minut), wlej go do mąk. Jeśli chcesz użyć suszonych drożdży, wsyp je bezpośrednio do mąk
  • Dolej wodę i sok cytrynowy i wyrabiaj ciasto przez 5 minut mikserem (haki)
  • Dodaj olej i nasiona i wyrabiaj jeszcze przez minutę
  • Ciasto powinno mieć dość rzadką konsystencję, jak budyń; jeśli jest zbite, gliniaste, dolej kilka łyżek wody
  • Ciasto na razowy chleb bezglutenowy przełóż do dwóch foremek o wymiarach około 25 x 10 cm (lub jednej 35 x 12 cm); ciasto nie powinno zajmować więcej, niż połowę wysokości foremki
  • Powierzchnię ciasta nakłuj widelcem w paru miejscach i skrop olejem; formy przykryj mokrą bawełnianą ściereczką lub folią spożywczą i odstaw w ciepłe miejsce na około 30 – 60 minut; ciasto ma niemal podwoić objętość
  • Piekarnik nastaw na 250 stopni C, grzałka góra – dół
  • Chlebek posmaruj rozkłóconym jajkiem i posyp makiem; w razie alergii na jajko skrop ciasto wodą
  • Formę wstaw do piekarnika, po około 10 minutach zmniejsz temperaturę do 220 stopni C i piecz jeszcze około 35 minut – do tzw. suchego patyczka 

Jak przechowywać razowy chleb bezglutenowy?

Wyjmij foremki z piekarnika, ale chleb wysuń z nich dopiero po około 5 minutach. Studź go na metalowej kratce. Krój, gdy ostygnie. Wszystkie zasady dotyczące wyrabiania ciasta, pieczenia oraz przechowywania chleba bezglutenowego wyjaśniam w mojej książce z przepisami „W kuchni Bezglutenowej Mamy” KLIK.  Tu podkreślę tylko, że razowy chleb bezglutenowy zachowuje świeżość znacznie dłużej, niż biały chleb bezglutenowy KLIK, ale i tak należy go przechowywać w lnianej ściereczce.  

 Ten razowy chleb bezglutenowy swój kolor zawdzięcza gryczanej mące pełnoziarnistej, która ma znacznie więcej wartości odżywczych, niż biała. Dlatego warto jak najczęściej włączać ją do menu. U nas w domu ten chleb znika w ekspresowym tempie!  

Co to się działo, gdy po raz pierwszy go upiekłam! Posłuchajcie!

No, no, to najlepszy chleb bezglutenowy, jaki dotąd jadłem! – orzekł glutenowy Daniel i zrezygnował z kupna swojego ulubionego, pszenno – żytniego chleba w osiedlowym sklepiku. Dziś przeszedł na dietę bezglutenową 😁, choć nie ma celiakii.

Zosia i Antek ciągle wołali o dokładkę. Nie zniechęcał ich ciemny kolor chleba, smak gryki i amarantusa. A może już nie wyczuwają tych smaków? Może już przyzwyczaili się do wszechobecnych w naszym domu: gryki i amarantusa, quinoa i brązowego ryżu, soczewicy i sorgo?

Tak, dzieci na diecie bezglutenowej mają szczęście delektować się smakami, nieznanymi rówieśnikom :). Bo celiakia nie ogranicza nas w diecie, a wręcz przeciwnie: wzbogaca naszą kuchnię i menu.

Pełnoziarnista mąka gryczana bezglutenowa

Od wielu lat jestem fanką gryczanej mąki pełnoziarnistej. W Polsce oferuje ją obecnie marka Denver Food (mają swój sklep: sklep.denverfood.pl), jest ona także w ofercie sklepu Friendly Food. Co takiego jest w tej mące? W otoczce ziarna (tzw. łusce) znajdują się wszystkie niezbędne składniki (minerały, enzymy), które zapewniają dziecku z celiakią (i nie tylko) wzmocnienie naturalnego systemu immunologicznego (cyt. za portalem dziecisawazne.pl).

Eksperci zalecają, by pełne ziarna zbóż stanowiły od 40 do 60% dziennego pożywienia dziecka (ziarno zbóż, kasze, płatki zbożowe, mąki razowe, a w mniejszym zakresie makarony, kluski pieczywo  z mąk mieszanych). 

KOMENTARZE (3)

Ewa 14/11/2016 14:58
Prosze bardzo o pomoc Bezglutenowa Mame. Czy ten chlebek nada sie jako skladnik zakwasu na barszczyk wigilijny? Jesli nie to bardzo prosze o podlinkowanie jakiegos fajnego chlebka na zakwas. Jestem laikiem w tej dziedzinie :)
Kacha 13/10/2015 16:52
Właśnie zrobiłam ten chlebek, jest wspaniały. Jeden bochenek już prawie zjedzony! Nie mogliśmy doczekać się aż wystygnie, więc jedliśmy jeszcze ciepły. Właśnie szukałam jakiegoś nowego smaku, bo te, które jemy teraz już nam się trochę "przejadły". Zapewniam, że teraz ten chlebek będzie na pierwszym miejscu. Zamiast mąki amarantusowej dałam jaglaną (dzieciaki nie lubią amarantusa), ale w niczym to nie przeszkodziło.
Bezglutenowa Mama 14/10/2015 21:32
Świetny pomysł z prosem - również niezwykle zdrowy, a na dodatek pomaga dzieciom rosnąć :) Smacznego!
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się