Jak dodać jeszcze więcej kolorów bezglutenowej kuchni i sprawić, by dzieci z apetytem siadały do stołu? Co powiecie na różowy chlebek bezglutenowy z dodatkiem zdrowych i wartościowych buraków? Przepis jest szybki, pełen składników dodających pieczywu miękkości. Spróbujcie sami! Co ważne – ten warzywny chleb bezglutenowy zachowuje bardzo długo świeżość, jest puszysty i mięciutki i w ogóle, ale to w ogóle nie wyczuwa się w nim smaku buraków.
Glutenowy Daniel, miłośnik pszenno- żytniego chleba, zjadł na śniadanie pięć kromek naszego warzywnego chleba bezglutenowego. A dzieci? Ciągle prosiły o dokładkę.
Składniki na dwie keksówki o wymiarach około 15×8 cm
- 400 g mixu bezglutenowego do wypieku chleba
użyłam Mix B – Bread Mix Dr. Schär - 30 g świeżych drożdży
lub 25 g świeżych drożdży - 1 łyżeczka soli
- około 250 ml letniej wody
- 3 łyżki oliwy z oliwek
lub oleju rzepakowego - 200 g puree ze świeżych buraków
- Umyte i obrane buraki zetrzyj tarce i włóż do słoika. Dolej 50 ml letniej wody i zblenduj na puree.
- Zmieszaj mix bezglutenowy z solą i puree buraczanym
- Drożdże pokrusz i rozpuść w 50 ml letniej wody.
- Dodaj pozostałą wodę – około 150 ml
- Wyrabiaj ciasto mikserem (haki) przez około 5 minut.
- Pod koniec wyrabiania dodaj oliwę.
- Ciasto na bezglutenowy chleb buraczany ma mieć gęstą, ale elastyczną konsystencję.
- Przełóż je do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Wyrównaj powierzchnię mokrą łyżką i zrób kilkanaście nakłuć widelcem. Formę odstaw w ciepłe, nieprzewiewne miejsce na około 30-50 minut, aż ciasto niemal podwoi objętość.
- Piekarnik nastaw na 200 stopni C, na dolną blachę wlej szklankę wody, by nawilżała powietrze w czasie wypieku. Wstaw formę do piekarnika na około 50-60 minut. Bezglutenowy chleb z burakami piecz do tzw. suchego patyczka. Pod koniec pieczenia możesz wyjąć chleb z formy i z papieru i delikatnie obrócić go spodem do góry. Dzięki temu pozostałe trzy ścianki chleba nabiorą koloru i lekkiej chrupkości.
- Warzywny chleb bezglutenowy wyjmij z piekarnika i zostaw do ostygnięcia na metalowej kratce, w pokojowej temperaturze.
- Krój po ostudzeniu. Chleb przechowuj w lniany worku. Część chleba bezglutenowego możesz zamrozić w całości lub w kromkach.
- Nigdy nie zdradzaj dzieciom składu 🙂
- Nam buraczany chleb bezglutenowy najlepiej smakuje bez obkładu – po prostu maczamy go w miseczce z pyszną oliwą – w tym przypadku jest to hiszpańska oliwa z oliwek Casas de Hualdo, którą wczoraj odkryliśmy na targach w Łodzi, na stoisku sklepu www.oliwnyraj.pl
- W książce kucharskiej, nad którą ciągle pracuję, ukaże się przepis na buraczany chleb bezglutenowy z thermomixa.
Jak to było, gdy ten warzywny chleb bezglutenowy upiekłam po raz pierwszy, kilka lat temu? Już kilkanaście minut po wstawieniu foremek do piekarnika dom wypełnił się cudownym zapachem świeżego pieczywa. Gdy po około 50 minutach wyjęłam go z foremki, nie miałam wątpliwości, że eksperyment się udał. Gorący chleb bezglutenowy z burakami ustawiłam na kratce, by równomiernie ostygł.
– Dopiero rano ukroimy pierwszą kromkę – zastrzegłam, choć Daniel kręcił się w pobliżu z nożem :).
Antek trochę podejrzewał, że składnikiem chleba są znienawidzone przezeń buraki. – Cel uświęca środki – pomyślałam i skłamałam, że to nowa przyprawa :). Nasz 4,5-latek spojrzał na mnie średnio ufnym wzrokiem, ale przystąpił do jedzenia.
Tak, dieta bezglutenowa jest wspaniała – no bo któż z glutenowców jadł chleb z burakami?
Potem powtarzałam eksperyment jeszcze wielokrotnie. Tak, bezglutenowy chleb buraczany to kolorowa, smaczna wariacja :). Spróbujcie sami. Bo naszej Fiszce bardzo smakuje ;)
KOMENTARZE