Blog

Celiakia i cukrzyca u dzieci - te choroby lubią chodzić w parze

15/11/2023

Celiakia i cukrzyca u dzieci - te choroby lubią chodzić w parze

15/11/2023

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Cukrzyca: epidemia XXI wieku! A celiakia i cukrzyca chodzą parami.

Jedna z nastolatek na tym zdjęciu ma nie tylko celiakię, ale i cukrzycę typu 1, ale żyje pełnią życia.

Z badań wynika, że nawet 10% dzieci z cukrzycą ma celiakię, a wśród dorosłych na celiakię choruje około 7% pacjentów z cukrzycą. Na cukrzycę typu 1 można zachorować nawet w średnim lub starszym wieku. 

Prawdziwą bombą jest cukrzyca typu 2, która nie jest uwarunkowana genetycznie, ale najczęściej wynika z niewłaściwego stylu życia. Dlatego można jej zapobiegać lub opóźnić powikłania.

Piszę o tym, bo dziś Światowy Dzień Cukrzycy. Przez ONZ cukrzyca została ona uznana za epidemię XXI wieku.

Obejrzyj webinar o celiakii i cukrzycy - z dr n. med., specjalistką diabetolożką Darią Ługowską

Pacjenci bez diagnozy

Celiakię i cukrzycę wiele łączy. Obie są chorobami autoimmunologicznymi i często nierozpoznanymi przez wiele lat, są uwarunkowane genetycznie. Łączy je również to, że większość pacjentów nie wie o swojej chorobie, są zbyt późno diagnozowani. 

Na dodatek udowodniono, że celiakia i cukrzyca lubią chodzić w parze zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Bywa, że nierozpoznana celiakia utrudnia ustabilizowanie cukrów. Dlatego w poradniach diabetologicznych dzieci z cukrzycą są przesiewowo badane w kierunku celiakii. 

Pacjenci bez diagnozy

O ile niewiele możemy zrobić, by zapobiec powstaniu cukrzycy typu 1 u dziecka czy dorosłego z celiakią, to możemy przeciwdziałać zachorowaniu na cukrzycę typu 2. Bo zmiana stylu życia może zmniejszyć ryzyko cukrzycy nawet o 60%!

Duże zagrożenie

Osoby z celiakią i na diecie bezglutenowej są w szczególny sposób zagrożone cukrzycą typu 2, która najczęściej jest efektem niezdrowego stylu życia, w tym niezdrowej diety. Dlaczego?

Wysokoprzetworzone produkty bezglutenowe, zamienniki produktów pszennych, aby miały niemal identyczny smak, konsystencję, strukturę itp., muszą zawierać więcej cukru, soli, tłuszczu - a to główni winowajcy chorób cywilizacyjnych, również u osób na standardowej diecie.

Jeśli zatem, dieta bezglutenowa jest oparta na gotowych, wysokoprzetworzonych produktach, a na dodatek pacjent nie uprawia regularnie żadnej aktywności fizycznej, może "zapracować" sobie na cukrzycę typu 2. Konsekwencje są poważne, to nie tylko konieczność podawania insuliny, ale również zagrożenie powikłaniami.

Dlatego podstawą menu każdego z nas powinna być piramida żywieniowa, w tym codzienny ruch, oraz duża porcja błonnika, węglowodanów złożonych, ryb, a mniej jasnego pieczywa i makaronów. Szczegóły poniżej. 

Duże zagrożenie
Poznaj najnowszą piramidę zdrowego żywienia człowieka
piramida zywienia w celiakii
Kliknij poniżej, by przejść do postu na Facebooku Bezglutenowej Mamy i przeczytać komentarze rodziców dzieci z celiakią i cukrzycą.

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się