Blog

6

Celiacy w Hiszpanii manifestowali w sprawie dopłat do diety bezglutenowej

05/03/2023

Celiacy w Hiszpanii manifestowali w sprawie dopłat do diety bezglutenowej

05/03/2023

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Razem manifestowali w sprawie dopłat do żywności bezglutenowej w Hiszpanii

Manifestacja odbyła się w niedzielę 5 marca w Madrycie, przed siedzibą Ministerstwa Zdrowia. "Jestem celiakią, nie milionerem" skandowało 3 tysiące protestujących. Według ich wyliczeń osoby z celiakią rocznie dopłacają ponad 900 euro do diety bezglutenowej, a nie otrzymują od rządu żadnej pomocy.

Na manifestacji spotkali się przedstawiciele kilku stowarzyszeń bezglutenowych działających w Hiszpanii. Oprócz dopłat do żywności bezglutenowej hiszpańscy celiacy domagają się również wprowadzenia w szkołach obiadów bezglutenowych dla dzieci z celiakią oraz szerszego dostępu do badań diagnostycznych. 

Płacą cztery razy więcej

Przedstawiciele hiszpańskich stowarzyszeń bezglutenowych obliczyli, że osoby z celiakią płacą za żywność cztery razy więcej, niż przy diecie pszennej. Najdroższe są oczywiście produkty mączne.

Oznacza to dodatkowy koszt 900 euro rocznie na jednego pacjenta. Gdy w rodzinie chorują 2 lub 3 osoby, stosowanie diety bezglutenowej, jedynego leku w celiakii, staje się trudna lub niemożliwa.

Dlatego protestujący domagają się od rządu pomocy finansowej dla osób z celiakią, czyli choćby częściowej refundacji kosztów leczenia. Na manifestacji podkreślali, że inne kraje europejskie wspierają tę grupę chorych. Tak się dzieje m. in. we Włoszech, w Danii, Wielkiej Brytanii czy Portugalii.

Manifestacja przebiegała pod hasłem: "Bez glutenu i bez kasy". Uczestnicy marszu skandowali m. in. hasła: "Jestem celiakią, nie milionerem", "Ręce do góry, to napad". 

Płacą cztery razy więcej
dopłaty do żywności bezglutenowej hiszpania protest

Wspólny manifest

Trzy stowarzyszenia bezglutenowe działające w Hiszpanii przygotowały wspólny manifest do rządu. Przekazali go w czasie niedzielnej akcji.

Wśród postulatów jest nie tylko pomoc finansowa dla osób z celiakią i dopłaty do żywności bezglutenowej. Zapisano tam również obowiązek oferowania obiadów bezglutenowych w szkołach i w miejscach żywienia zbiorowego, szerszy i łatwiejszy dostęp do bezpłatnej diagnostyki choroby trzewnej.

Wspólny manifest
Masz celiakię? Idź po zapomogę! - stanowisko polskiego rządu

A dopłaty do żywności bezglutenowej w Polsce?

Polska jest w niechlubnej grupie państw europejskich, które pacjentom z celiakią nie oferują żadnej pomocy finansowej, a średni czas oczekiwania na diagnozę to ... 10 lat!

Stanowisko polskiego rządu jest niezmienne od wielu lat: nie będzie dopłat do jedzenia bezglutenowego. Pacjenci mogą się starać o zasiłek pielęgnacyjny w ramach posiadanego orzeczenia o niepełnosprawności lub mogą na ogólnych zasadach składać wnioski o wsparcie w gminnych ośrodkach pomocy społecznej. 

A dopłaty do żywności bezglutenowej w Polsce?

Poniżej poznajcie komentarze na temat z profilu fejsbukowego Bezglutenowej Mamy

Jak myślisz, w Polsce udałoby się zorganizować powszechny, ogólnopolski protest celiaków? Jeśli tak, daj znać w komentarzu.


KOMENTARZE (6)

Marta 11/03/2023 10:33
Dzień dobry 😉 Super pomysł, z przyjemnością uczestniczyłabym w takim proteście. Niestety mieszkamy daleko, w Przemyślu. Ubolewam😢 Całym sercem będziemy z wszystkimi ❤️
Bezglutenowa Mama 13/03/2023 08:15
Oj Przemyśl to faktycznie od Leszna drugi koniec świat :( Na pewno będziesz z nami duchem :)
Ania 06/03/2023 17:45
My będziemy.
Bezglutenowa Mama 08/03/2023 11:37
Widzimy się 13 maja :)
Kasia 06/03/2023 08:17
Jestem za dopłatami rządowymi dla osób chorych na celiakie i chętnie podpiszę się pod petycja do rządu w tej sprawie.
Bezglutenowa Mama 08/03/2023 11:38
Petycja jakaś już była i nic nie dała. Trzeba wyjść na ulicę!
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się