Blog

Bezpłatne warsztaty: pierwsze kroki w diecie bezglutenowej

30/07/2020

Bezpłatne warsztaty: pierwsze kroki w diecie bezglutenowej

30/07/2020

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Od niedawna jesteś na diecie bezglutenowej i masz wiele pytań i obaw? Znasz diagnozę, ale nie wiesz, jak dobrze zacząć? A może nadal popełniasz błędy w diecie bezglutenowej? Wpadnij w sierpniu na bezpłatne warsztaty i pogaduchy do Bezglutenowej Mamy. Przez niemal cały miesiąc będę na wakacjach u zaprzyjaźnionej gospodyni w pensjonacie Moje Tatry w Białym Dunajcu i w przerwach między łażeniem po górach pomogę, co będę mogła 😍 Temat pierwszych kroków w diecie bezglutenowej jest mi teraz szczególnie bliski, gdyż mój Tata tydzień temu dowiedział się o celiakii. 

Bezglutenowa Mama pomoże na swoich wakacjach

Po miesiącu satysfakcjonującej i pięknej, ale ciężkiej pracy na moich koloniach bezglutenowych KLIK, wyjeżdżam na miesiąc do pensjonatu Moje Tatry w Białym Dunajcu KLIK. Przez pierwsze dwa tygodnie zamierza nicnierobić, czyli łazić po Pieninach, Beskidach i Tatrach, z dala od ludzi (trwa przecież pandemia Covid-19) i cywilizacji, czytać himalajskie biografie i pić z gospodynią Elą (na też ma celiakię) bezglutenowe bezalkoholowe piwo z Czech 🥰. Przez kolejne dwa tygodnie będę tam ciężko pracować: pisać książkę kucharską „W kuchni Bezglutenowej Mamy”, relacjonować na blogu moje kolonie w Domu Wczasów Dziecięcych „Jagusia” w Kudowie-Zdroju, opracowywać projekty szkoleń dla kucharzy i uczniów szkół gastronomicznych i tworzyć program na kolonie bezglutenowe 2021.

Jak znam siebie, wieczorami, po zejściu z gór lub po pracy, chętnie podzielę się wiedzą teoretyczną (warsztaty, prelekcje, porady) oraz praktyczną (kulinarne warsztaty bezglutenowe). Jeśli zatem stawiasz pierwsze kroki w diecie bezglutenowej, masz setki pytań, nie umiesz piec bułeczek bezglutenowych czy lepić pierogów, wpadnij z rodziną lub przyjaciółmi do Moich Tatr i spędź cudowne lato w dobrym towarzystwie, najedz się bogato i smacznie (ten pensjonat słynie z nietuzinkowej kuchni bezglutenowej) i skorzystaj z mojej obecności. Za darmo 😍

Pierwsze kroki w diecie bezglutenowej

Początki diety bezglutenowej są bardzo trudne – wiedzą o tym zarówno rodzice czy opiekunowie dzieci z celiakią, jak i sami zainteresowani, stawiający pierwsze kroki w tym temacie. Pytań są tysiące. Jak robić zakupy bezglutenowe? Czy ufać cateringowi w przedszkolu? Jak posprzątać mieszkanie z glutenu? Każda mąka kukurydziana jest bezglutenowa?  Czy na dietę bezglutenową powinna przejść cała rodzina dziecka z celiakią? Jak ulepić dobre pierogi bezglutenowe i w ogóle jak przygotować święta bez glutenu? Jak uniknąć błędów w diecie bezglutenowej? Czy wakacje bez glutenu lepiej spędzić w Polsce, czy za granicą, a jeśli za granicą, to w jakim kraju? Jak wygląda gluten? Czy można smażyć kotlety bezglutenowe i glutenowe na tej samej patelni? W warzywach może być gluten? Skrobia pszenna bezglutenowa – co to takiego i czy można to jeść? Czy można kupować w sklepie krojone wędliny? A smażenie kiełbaski na grillu – jak to zrobić, by było bezpiecznie dla osoby z celiakią? A lody? A cukierki dla dziecka? Lekarstwa  – czy istnieją bezglutenowe leki? Czy dieta bezlaktozowa jest zawsze niezbędna po diagnozie celiakii? Która żelatyna jest bezpieczna?

Znam te pytania bardzo dobrze, bo jak wspomniałam, mój 71- letni Tata od tygodnia wie, że jest chory na celiakię. Sam ma wiele wątpliwości i obaw, ale pytania mają też moje cztery siostry i ich dziesięcioro dzieci. Dlatego wiem, jak bardzo jest potrzebne wsparcie, gdy stawia się pierwsze kroki w diecie bezglutenowej.  

Pyszna kuchnia bezglutenowa: wegańska i mięsna

Kolejnym argumentem przemawiającym za wakacjami bez glutenu w pensjonacie Moje Tatry jest smaczna i zdrowa kuchnia – od niedawna prowadzona samodzielnie przez gospodynię Elę. Menu jest 100% bezglutenowe – nawet dla glutenożerców (ale nikt nie narzeka), dodatkowo można zamówić wersję wegańską. Ważne: nie ma dopłat do diet specjalnych. Dzieci i dorośli z celiakią i na diecie bezglutenowej mogą się czuć w Moich Tatrach zupełnie bezpiecznie. W jadłospisie są m. in. moskole bezglutenowe KLIK, kwaśnica z mięsem, gołąbki, pierogi bezglutenowe, pasta z bakłażana, wegański bigos bezglutenowy, domowe bułeczki bezglutenowe, hummus a do obiadu – zawsze, ale to zawsze domowe ciasto bezglutenowe!

Kameralne, bezpieczne wakacje bez glutenu 2020

Pensjonat leży z dala od zatłoczonych deptaków i ośrodków turystycznych, w spokojnej wsi przy zakopiance, w bezpośrednim sąsiedztwie odludnych pastwisk, potoków, łąk i pól. To nie Gołębiewski, gdzie turyści potykają się o siebie w korytarzach i jadalniach. Cisza, spokój, pyszne jedzenie, integracja z rodzinami bezglutenowymi… Wymarzone miejsce na wakacje bez glutenu 2020 – w czasie pandemii Covid-19 KLIK. W pensjonacie są trzy osobne jadalnie, tarasy, plac zabaw i „plaża” przy potoku. Jest swojsko i kameralnie, przyjaźnie i przytulnie. 

Owszem – obecnie trwa jeszcze remont drogi dojazdowej do pensjonatu, opóźniony z powodu pandemii i braku ekip remontowych – ale ja traktuję to jako zaletę. Bo tu przyjadą Ci, którzy naprawdę chcą spędzić bezpieczne lato w 100% bezglutenowym miejscu, w enklawie gluten-free. Do zobaczenia zatem  😎


Kryzys gospodarczy 

Nie da się ukryć – pandemia Covid-19 bardzo dotkliwie uderzyła w branżę turystyczną.  Wakacje 2020 również przebiegają w cieniu koronawirusa – ale mimo to w kurortach kłębią się turyści, na popularnych szlakach jest pełno ludzi, a restauracje nie nadążają z karmieniem gości. Osobiście wolę inne wakacje bez glutenu – nie tylko w czasie pandemii koronawirusa. 

Od zawsze unikam tłumów ludzi – dlatego odkąd odkryłam  Tatry, nie umiem przestać tam jeździć. 

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się