Blog

Bezglutenowy koktajl truskawkowy bez laktozy

25/05/2018

Bezglutenowy koktajl truskawkowy bez laktozy

25/05/2018

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

W pełni sezonu na truskawki znalazłam sposób na przemycenie kefiru i jogurtu do wiosennej diety bezglutenowej. Otóż na ich bazie przygotowuję pyszne koktajle truskawkowe bez laktozy. Nie od dziś przecież wiadomo, że produkty z fermentowanego mleka są zdrowsze od tych na bazie mleka słodkiego. Dlatego warto po nie sięgać przy każdej okazji, by wzbogacać organizm o dobroczynne probiotyki. W naszym bezglutenowym domu pijemy koktajle na jogurcie bezlaktozowym, gdyż Zosia i Daniel muszą unikać laktozy. W Lesznie mamy sklepik firmowy Mlekovity, więc nigdy nie mam kłopotu ze zrobieniem zapasów tego jogurtu. A dlaczego mój koktajl truskawkowy nazywam bezglutenowym? Bowiem dodają do niego chia, bezpieczne w diecie bezglutenowej.

Trzy proste składniki

Nie ma chyba prostszego koktajlu bezglutenowego, niż ten truskawkowy. Nie potrzebne są żadne proporcje ani szczegółowe instrukcje. Po prostu wrzucamy do blendera lub słoika truskawki, wlewamy jogurt bezlaktozowy (lub kefir, a nawet maślankę) i miksujemy :). Jeśli jednak laktoza wam niestraszna, można oczywiście użyć zwykłego jogurtu naturalnego, który również jest lepszą alternatywa dla słodkiego mleka. Zwróćcie jednak uwagę, by jogurt nie zawierał mleka w proszku.  

Bezglutenowa Mama dodaje jednak jeszcze jeden sekretny składnik: nasiona chia. Te maleńkie nasiona zawierają dużo kwasów omega-3 (wspomagają pracę mózgu), mnóstwo wapnia, żelaza, błonnika, fosforu… Korzystajmy z nich jak najczęściej. Ale uwaga: większość chia dostępnych w sklepach jest zanieczyszczona glutenem z linii produkcyjnej, więc nie są zalecane w celiakii i diecie bezglutenowej. Gdzie kupić odpowiednie dla nas chia? Mam sprawdzone bezglutenowe chia marki DenverFood, które zdobywam w sklepach ze zdrową żywnością.

A jeśli lubicie takie zdrowe mikstury, zerknijcie na przepis na bezglutenowy koktajl probiotyczny – mega pyszny i jeszcze bardziej zdrowy :). 

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się