Znajomy z celiakią trafił niespodziewanie do szpitala w Anglii. Spytacie pewnie, jak wygląda bezglutenowe wyżywienie w szpitalu na wyspie? Już pierwszego dnia chłopak dostał pełnowartościowy, smaczny i atrakcyjnie podany obiad bezglutenowy. Na dodatek mógł wypełnić kartę życzeń na kolejne dni pobytu. Podoba się Wam taka dieta bezglutenowa w szpitalu? Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć: bezglutenowe wyżywienie w szpitalu w Anglii…. I proszę o komentarze oraz o pomysły, jak możemy dojść do podobnego poziomu w Polsce.

W polskim szpitalu bym zdechł z głodu…

Oto relacja Bartka, 22-latka z celiakią, który trafił do szpitala w Anglii:
 
Karmią mnie tu dobrze, tylko dają trochę za dużo słodkiego zamiast normalnego jedzenia. Wszystkie opcje śniadaniowe zawierają cukier, którego muszę unikać, ale dla mnie ważniejsza jest ścisła dieta bezglutenowa.  Za to obiady są bardzo fajne, niby z mrożonki, ale szczelnie zapakowane i opisane. W Polsce bym zdechł z głodu albo musiał przez znajomych coś zamawiać na szybko….
 
O co chodzi z tymi „opcjami śniadaniowymi”? Otóż pacjent na diecie bezglutenowej w szpitalu dostaje tam do wypełnienia kartę dań i produktów, które chciałby otrzymywać. I takie menu istnieje również dla diety bezglutenowej (na zdjęciu obok). Wyobrażacie sobie? Jagnięcina, starter, sałatki, bułeczki, mandarynki….

Menu dla diety bezglutenowej w szpitalu w Anglii

Polski pacjencie na diecie bezglutenowej – żyw się sam…

A jak wygląda bezglutenowe wyżywienie w szpitalach w Polsce? Kto był, ten wie. Porażka. Dramat. Głodowe racje. Glutenowy chleb. Wędliny wątpliwego pochodzenia. Zwykła kawa zbożowa. margaryna. Wafle ryżowe. Suche ziemniaki z kawałkiem kurczaka z rosołu. Plaster pomidora.

Jak można to zmienić? Wszystko w rękach osób na diecie bezglutenowej. Nie znośmy w pokorze i bezsilności tak jawnej dyskryminacji. Mówmy głośno o prawach pacjenta na diecie eliminacyjnej. Domagajmy się specjalistycznej diety bezglutenowej w szpitalu. Ale nie kierujmy krytyki lub żądań wobec personelu, który dostarcza jedzenie. Salowa nie jest niczemu winna. Ani jej nikt nie przeszkolił w kwestii przygotowywania posiłków, ani nikt nie uświadomił, jak podawać posiłki bezglutenowe, by ich nie zanieczyścić glutenem. Dokumentujmy na zdjęciach to, co dostajemy na tacach lub talerzach. Upubliczniajmy te zdjęcia, ale nie tylko na FB lub Instagramie. Piszmy listy do NFZ, rzecznika praw pacjenta, dyrektora szpitala, wojewody, ministra zdrowia. Od nich domagajmy się działań. Niech wyżywienie bezglutenowe w szpitalu w Polsce będzie faktem, a nie fikcją – tak jak na zdjęciu powyżej…

Na zdjęciu poniżej: bezglutenowa kolacja w szpitalu w Anglii

Galeria zdjęć w obiektywie Bartka – pacjenta na diecie bezglutenowej w Anglii

Drukuj
Podziel się tym wpisem ze znajomymi!