Smak rogali z makiem i z masłem…. nieznany jest dzieciom z celiakią i na diecie bezglutenowej.
Pewnie dlatego moje bezglutenowe rogale śniadaniowe z dodatkiem gryki są hitem warsztatów. Na kulinarnych warsztatach bezglutenowych w Poznaniu i Zielonej Górze dzieci niemal z namaszczeniem zajadały się rogalami, które własnoręcznie upiekły. Oto szybki przepis – bez miksera. Wystarczy zagnieść ciasto rękoma i gotowe. Mikser z hakami lub thermomix oczywiście znacznie ułatwią sprawę, ale – podkreślam – nie są konieczne. Pierwotnie ten przepis powstał na bazie czeskiej mąki, która nie jest już dostępna w Polsce, dlatego w 2021 r., tuż przed wydaniem mojej książki kucharskiej „W kuchni Bezglutenowej Mamy” opracowałam go od nowa. Wykorzystałam polską mieszankę do wypieków drożdżowych, tzw. Mix for Bread Balvitenu. Zobaczcie, oto moje cudo: bezglutenowe rogale z dodatkiem wartościowej mąki gryczanej, z maczkiem, za to bez mleka i jajek. A jak uformować bezglutenowe rogale śniadaniowe? Poniżej zamieszczam filmik 😁 Przy okazji: od 2020 r. można wreszcie kupić gotowe świeże, śniadaniowe rogale z maczkiem bez mleka i jaj, stworzyła je piekarnia Balviten.
Bezglutenowe rogale z mąką gryczaną najlepiej smakują w dniu pieczenia i następnego dnia. Można je zamrozić, a potem chwilę podgrzać w piekarniku (150 stopni C, około 5 minut) w celu odświeżenia i nadania chrupkości. W naszym domu to bezkonkurencyjne pieczywo bezglutenowe.
Gdy Zosia bierze do szkoły bezglutenowe rogaliki z masłem i wędliną, budzi spore zainteresowanie. Bo glutenożercy nie mają takich malutkich rogali. My mamy :). Dlatego niech nikt nie mówi, że celiakia to tylko udręka… Bo życie z celiakią ma swoje blaski i cienie. Moim zdaniem blasków jest zdecydowanie więcej, dlatego założyłam bezglutenowy blog, by mówić o tym wszem i wobec.
Jeśli nie masz czasu na pieczenie domowych rogali bezglutenowych, mam dobrą wiadomość. Latem 2020 r. piekarnia bezglutenowa Balviten wprowadziła do sprzedaży pierwsze w Polsce świeże rogale śniadaniowe z maczkiem: bez glutenu, mleka i jaj.