O ile dorośli z celiakią i na diecie bezglutenowej potrafią przetrwać bez bułek i rogali gluten-free, to bezglutenowe dzieci potrzebują ich jak powietrza :). Od niedawna wypiekam bezglutenowe rogale z ekspresowego mixu bezglutenowego, który gwarantuje sukces. Smakują tak wyśmienicie, że spodobają się nawet dzieciom, które na początku diety mają trudności z zaakceptowaniem specyficznego smaku bezglutenowego pieczywa. Ha, a teraz gorsza wiadomość – mix Bakels jest od 2018 r. praktycznie niedostępny w Polsce. Ale… opracowałam mieszankę niemal identyczną, z której upieczecie zarówno chleb, jak i wyśmienite rogale bezglutenowe z maczkiem. KLIK – by przejść do przepisu na moją mieszankę. Dalej postępuj według wskazówek w tym przepisie poniżej.
Mąkę wymieszałam z suszonymi drożdżami (w przypadku użycia drożdży świeżych trzeba przygotować rozczyn: wymieszać drożdże z łyżeczką cukru i łyżeczką mixu lub innej bezglutenowej mąki. Gdy napęcznieje po około 10 minutach, jest gotowy do przelania do maki). Dodałam wodę i wyrabiałam ciasto robotem przez 5 minut. Pod koniec wyrabiania dodałam olej.
Dłońmi natłuszczonymi olejem oderwałam 5 porcji ciasta. Każdą uformowałam w wałek o grubości około 1,5-2 cm i ułożyłam w kształt rogala. Rogale przykryłam wilgotną ściereczką i zostawiłam na około 25 minut, by podwoiły objętość. Piekarnik nastawiłam na 220 stopni C. Rogale posmarowałam rozkłóconym jajkiem i obsypałam ulubionymi ziarnami. Na każdym rogalu zrobiłam 2-3 nacięcia. Blachę wstawiłam do piekarnika na 25-30 minut. Pod koniec pieczenia sprawdzałam, czy skórka nie zrumienia się zbytnio. Gotowe rogale ostudziłam na metalowej kratce. Po kwadransie moi dwaj rogalożercy pochłonęli cały wypiek….
Następnego dnia przygotowałam kolejną porcję bezglutenowych rogali i eksperymentalnie wydzielałam dzieciom po jednej sztuce. Trzeciego dnia rogale nadal były miękkie i niezwykle smaczne – niemal identyczne, jak pierwszego dnia. To jest właśnie wyjątkowa zaleta bezglutenowych mieszanek Bakels – wyjątkowo długo pozostają świeże, miękkie i smaczne. Jest jeszcze jedna zaleta: bezglutenowe pieczywo z mixów Bakels zawsze się udaje. Pracuję na nich od kilku miesięcy i jestem zachwycona.
Tymczasem większość bezglutenowych chlebów czy bułek smakuje świetnie zazwyczaj tylko w dniu pieczenia, a potem z każdą godzina obsychają i twardnieją (by tego uniknąć zamrażam bułki lub skrojony chleb).
Opakowanie 300 g mixu bezglutenowego Bakels kosztuje około 12 zł. Z tej porcji otrzymamy 5 (lub nawet 8) bezglutenowych bułek lub rogali albo bochenek chleba o wadze około 600 g. Wbrew pierwszemu wrażeniu cena nie jest porażająca – tak naprawdę jest to cena identyczna ze sklepową ceną gotowego chleba czy bułek.