Blog

Bezglutenowe pierogi z jagodami

18/07/2016

Bezglutenowe pierogi z jagodami

18/07/2016

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Gdy wypoczywamy o podnóża Jagodnej, grzechem byłoby nie korzystać z obfitości natury. Dziś na wycieczce nazbieraliśmy mnóstwo jagód. I część z nich trafiła do bezglutenowych pierogów z jagodami, o które uprosili mnie Zosia z Danielem. Ponieważ korzystałam z najlepszego mixu do bezglutenowych pierogów, uporałam się z zadaniem bardzo szybko. 

z mojego aparatu (11)Składniki na około 30 dużych pierogów:

  • 300 g bezglutenowej mąki na pierogi (NutriFree Mix per Pasta Fresca lub MIX B SCHAER);
  • 3 jaja (lub 4 sklepowe);
  • 10/20 g oliwy (oleju);
  • 45 g ciepłej wody;
  • szczypta soli;
  • bezglutenowa skrobia kukurydziana do podsypania stolnicy (kukurydziana, ziemniaczana);

cukierSkładniki na farsz:

Dodatki:

  • cukier do posypania pierogów;
  • kilka łyżeczek masła lub masła klarowanego;
  • opcjonalnie kilka jagód do dekoracji;

 

 

18 07 (14)Jagody umyłam i osuszyłam. Do 1/3 porcji jagód dosypałam łyżeczkę cukru waniliowego. Potem stopniowo dosypywałam cukier do jagód, w miarę jak go ubywało (dodanie cukru od razu do całości jagód sprawi, że puszczą sok). Mąkę przesiałam z solą, dodałam umyte jajka, oliwę i wodę. Wymieszałam składniki robotem, aż do powstania gęstego, elastycznego ciasta. Początkowo ciasto trochę się kleiło, ale w przykrytej misce odstawiłam je na kwadrans.

 

18 07 (15)Po tym czasie posypałam silikonową  stolnicę skrobią (nie wolno używać tej samej stolnicy DREWNIANEJ ani tego samego wałka DREWNIANEGO do lepienia pierogów glutenowych i bezglutenowych). Zagotowałam garnek wody z łyżką oleju i pół łyżeczki soli. Rozwałkowałam porcję ciasta (pozostałą część zostawiłam przykrytą w misce). Ciasto powinno mieć około 2-3 mm grubości. Jeśli wolicie pierogi z cienkiego ciasta, z większą ilością nadzienia, rozwałkujcie je bez obaw.

 

18 07 (16)Ciasto pierogowe z mąki Nutri Free Mix per Pasta Fresca jest tak doskonałe, że bez problemu poradzicie sobie z nadziewaniem cienkich krążków. Na każdy krążek nakładałam czubatą łyżeczkę jagód z cukrem i zlepiałam brzegi.  Gdy uzbierałam porcję pierogów, włożyłam je do wrzątku i gotowałam do wypłynięcia. Na patelni roztopiłam masło klarowane. Pierogi wyjęłam na talerz łyżką cedzakową i serwowałam posypane cukrem i polane tłuszczem.

 

18 07 (17)Rodzinnie nie byliśmy w stanie przejeść wszystkich pierogów, więc z przyjemnością wystawiłam je do ogólnej degustacji.

Smakowały nam wybornie, zwłaszcza po meczu rozegranym na trawie koło domu. Ostatnie pierogi zniknęły z talerza koło 22, gdy Poręba powoli szykowała się do snu. Gdzieś w pobliżu huczała sowa, a koncert świerszczy przypomniał nam, że czas wypocząć przed jutrzejszą wycieczką.

 

 

POLECAM, POLECAM:

FILMIK jak Bezglutenowa Mama lepi pierogi

Poradnik Jak ulepić pierwsze pierogi bezglutenowe na Wigilie i nie tylko

Zobacz, jak ulepić idealne pierogi bezglutenowe

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się