Blog

2

Bezglutenowa zapiekanka tort rybny bez ości

06/01/2014

Bezglutenowa zapiekanka tort rybny bez ości

06/01/2014

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Gdy znudzą nam się ryby w wersji gotowanej, smażonej lub surowej, pieczemy bezglutenową zapiekankę rybną – tort z mrożonej miruny.  Jest wyśmienity na ciepło, ale sprawdzi się też jako pasztet do szkolnych kanapek dla dziecka na diecie bezglutenowej. Zapiekankę rybną bez glutenu można przygotować z dowolnych filetów, z ryb świeżych lub mrożonych. Ważna informacja dla mam: filety z miruny, jako jedne z nielicznych, nie mają ani jednej ości, więc można je bez obaw podawać maluchom. Podobnie jak wszystkie ryby zawierają za to sporo dobrego białka, które pomaga rosnąć oraz tłuszczów potrzebnych do rozwoju mózgu. A jeśli Twoje dziecko na diecie bezglutenowej nie chce jeść ryb? KLIK  – na blogu znajdziesz podpowiedzi, jak je do tego przekonać. Jednym ze sposobów jest atrakcyjny posiłek – na przykład tort rybny bez ości, czyli zapiekanka bezglutenowa z łososia, dorsza, miruny czy tuńczyka ;) Nietypowa forma zapiekanki – w kształcie tortu ozdobionego ulubionymi dodatkami – ma szansę zachęcić dziecko na diecie bezglutenowej do spałaszowania kolacji. Jeszcze jedno – choć bezglutenowy tort rybny znajduje się na blogu w dziale PRZEPISY / KOLACJE, tak naprawdę jest potrawą zarówno na obiad, jak i – na upartego – na zimowe śniadanie. I zasmakuje glutenożercom ;) 

Składniki na zapiekankę bezglutenową z ryb (porcja dla 4 osób)

  • 2-3 mrożone filety z miruny (w sumie około 600-700 g)
    zmiksowane blenderem
  • 2 surowe jajka;
  • 150 g startego żółtego sera
  • 2 łyżki bezglutenowej bułki tartej
    lub płatków z nasion amarantusa, płatków owsianych bezglutenowych itp.
  • 2 posiekane i zeszklone cebule
  • natka pietruszki drobno posiekana lub zblendowana (może być nawet cały pęczek)
  • przyprawy: sól, pieprz, kurkuma, tymianek, czosnek
    lub bezglutenowa przyprawa do ryb Magros

Jak przygotować bezglutenowy tort rybny?

  • piekarnik nastaw na 180 stopni C, góra-dół
  • wymieszaj w misce rozmrożone, umyte i zblendowane ryby, na wszelki wypadek sprawdź, czy nie mają ości
  • dodaj pozostałe składniki: 2 jajka (lub zmielone siemię lniane), ser żółty, bułkę tartą, zeszklone cebule, natkę pietruszki oraz przyprawy
  • wymieszaj masę  – ma być gęsta, ale nie lejąca – konsystencja jak na lekkie kotlety mielone
  • w razie potrzeby zagęść ją bułką tartą lub rozrzedź odrobiną oleju lub wody lub paroma łyżkami rozkłóconego jajka
  • dno tortownicy wyłóż papierem do pieczenia, boki posmaruj masłem
  • masę na bezglutenowy tort rybny przełóż do formy, ozdób (gotowane warzywa, przyprawy, zioła itp.) i piecz przez około 30 minut
  •  zapiekankę podawaj na ciepło, np. z pesto, z sosem chrzanowym, a nawet z ketchupem – tak, jak lubią dzieci
  • bezglutenowy tort rybny najlepiej smakuje na ciepło
  • można go również wykorzystać jako pastę na kanapki

Tort rybny bezglutenowy jest pyszny przez cały rok

Ten przepis na bezglutenowy tort rybny powstał w moim domu w 2014 r., a więc na początku istnienia bloga www.bezglutenowamama.pl. Powstał z niczego, bo tuż po Nowym Roku, zamiast zaopatrzyć lodówkę, bawiłam się z dziećmi u znajomych we Wrocławiu. Po powrocie wyjadaliśmy więc resztki z minionych dni. Ale na kolację już nic nie zostało, więc zamiast na diecie bezglutenowej, znaleźlibyśmy się na diecie odchudzającej…

W takich chwilach uwielbiam naszą zamrażarkę, pełną skarbów na „czarną godzinę”.  Z najniższej półki wydobyłam dwa filety z miruny (ważyły 600 g). Rozmroziłam je i zmiksowałam blenderem, dodałam jajka, bułkę tartą, cebulę, ser żółty, sól, pieprz, kurkumę, szczyptę tymianku i czosnek. Wymieszane składniki trafiły do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia.

Bezglutenowy tort rybny piekłam przez godzinę w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C. Na stół trafił przybrany surowymi warzywami. Smakował z keczupem, oliwkami i rucolą polaną oliwą oraz olejem sezamowym (można użyć każdego innego oleju). Zosia jako dodatek wybrała tylko masło.

Antek rzecz jasna takich potraw nie jada. Zadowolił się bezglutenową grzanką, paroma plastrami salami i sporą porcją surowej papryki. Dla niego jednak mam inną propozycję – szykuję mu z tej samej masy bezglutenowe krokieciki rybne – KLIK PRZEPIS. Owszem, są mniej zdrowe, bo smażone w głębokim tłuszczu, ale przynajmniej dziecko zje trochę fajnego białka i super kwasów omega – 3 ;) 

KOMENTARZE (2)

Lubicie ryby z puszki? Nie kupujcie tych ze śladowymi ilościami glutenu | Bezglutenowa mama 05/08/2014 22:49
[…] Ale na torcik rybny możemy przygotować z mrożonych mirun, znacznie tańszych. Oto przepis: http://bm.wysylaj.pl/tort-rybny-bez-osci/ […]
Leeloo 30/04/2014 21:52
CUDO.
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się