Blog

6

Bezglutenowa piekarnia w polskich miastach, ale czy w Lesznie?

01/04/2016

Bezglutenowa piekarnia w polskich miastach, ale czy w Lesznie?

01/04/2016

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Piekarnia bezglutenowa w każdym mieście to marzenie milionów osób z celiakią na całym świecie. Tym bardziej, że niektórym, zwłaszcza świeżo zdiagnozowanym, trudno zaakceptować odmienny smak pieczywa bezglutenowego i nieustannie poszukują nowych piekarni gluten-free. A jak wygląda sytuacja w Polsce? Niszowe bezglutenowe piekarnie działają m. in. w Poznaniu, Białymstoku, Wrocławiu, Warszawie, Krakowie, Kościerzynie, w Łodzi, a od niedawna także w maleńkiej Kazimierzy Wielkiej w Małopolsce. Wypiekają świeże pieczywo bezglutenowe i ciasta, które sprzedają w sklepie firmowym oraz internetowym. Od razu dementuję: piekarnia bezglutenowa w Lesznie działa tylko w moim domu i tylko na potrzeby rodziny oraz przyjaciół ;) .

Ale czy w ogóle piekarnie bezglutenowe w Polsce mają rację bytu w czasach, gdy regały gluten-free w marketach uginają się od towaru? Często o to pytacie w e-mailach do Bezglutenowej Mamy, radząc się, czy jest sens otwierać własną piekarnię, zwłaszcza w małym mieście. Rynek potwierdza, że piekarnie bezglutenowe mają się całkiem dobrze i wciąż powstają nowe i świetnie funkcjonują nawet te w niewielkich miasteczkach. Niektóre piekarnie są nastawione na dużą produkcję i mniej zwracają uwagę na wartości odżywcze pieczywa, inne są manufakturami bazującymi na mąkach jednorodnych i ziarnach. Co ciekawe, zakupy w piekarniach bezglutenowych robią osoby z celiakią, ale też glutenożercy, których nęci fantastyczny skład pieczywa, manufakturowe przedsięwzięcie, zapach roznoszący się na całej ulicy oraz walory zdrowotne pieczywa. Bo niewielkie cukiernie i piekarnie bezglutenowe najczęściej prowadzą pasjonaci, dla których liczy się coś więcej, niż zysk. Oto mój subiektywny przegląd polskich piekarni bezglutenowych. 

Tutaj kupisz

Bezglutenową książkę kucharską, jakiej jeszcze nie było + ebook na thermomix

Piekarnie bezglutenowe – manufaktury

W minionych dwóch, trzech latach powstało w Polsce tak wiele lokalnych piekarń bezglutenowych, że najprawdopodobniej nie znam wszystkich…. Nie nadążam ;) Pojawiają się nawet w małych miasteczkach, np. w Mosinie, Komornikach czy w Przeźmierowie. Ich zaletą jest wypiek bułek i chleba na bazie bezglutenowych mąk jednorodnych, bez spulchniaczy, zagęstników i zastępników glutenu (ale uwaga, przed zakupem zawsze spytajcie o PEŁEN SKŁAD). Swoje pieczywo wzbogacają błonnikami, pestkami, niecodziennymi mąkami (z quinoa, ciecierzycy, czerwonego ryżu itp.). Te bochenki nie zawsze wyglądają jak z obrazka – ale właśnie tak ma wyglądać chleb czy bułka z manufaktury, wypiekane tradycyjną metodą. Trochę krzywe, chropowate czy niezbyt kształtne.

Jeśli pieczywo z piekarń bezglutenowych kupujecie poza ich siedzibą, np. w sklepiku eko, zwróćcie uwagę, czy jest szczelnie opakowane i ustawione z dala od glutenowych wypieków, czy jest podana pełna nazwa firmy, czy jest to specjalistyczna piekarnia gluten-free i czy na etykiecie jest napis „produkt bezglutenowy” lub „chleb bezglutenowy”. To ma znaczenie, bowiem osobie z celiakią szkodzi najmniejsza porcja glutenu.

Piekarnie bezglutenowe – duzi gracze

Gdy byłam dzieckiem z celiakią, smak chleba bezglutenowego poznałam dopiero w połowie lat 80-tych. Wtedy powstała, na krótko zresztą, piekarnia bezglutenowa w Koluszkach. Mama zamawiała w niej chleb telefonicznie, a tata odbierał raz na dwa tygodnie paczkę na dworcu PKP. Potem zdarzył się cud  – w 1987 r. firma Glutenex spod Poznania wystartowała z ciastami, ciastkami i chlebem bezglutenowym. W kolejnych latach pojawiały się kolejne duże piekarnie, nastawione na obsługę osób z celiakią w całej Polsce: Balviten, Bezgluten – wszystkie niezjadliwe bez odparowania lub odpieczenia (patrząc z dzisiejszej perspektywy). Do pionierów dołączyli potem Putka Bez Glutenu, SANO Gluten Free, Incola oraz najnowsza – uruchomiona w 2019 r.- Piekarnie Polskie Dr Żurek. Pierwsi gracze nieustannie się rozwijają i choć nadal mają w ofercie chleby z recepturą z lat 90-tych, to jednocześnie inwestują w nowe technologie i na ich wypiekach nie złamiemy już zębów. Nie można tu nie wspomnieć o włoskiej marce – Dr. Schär, która zmieniła bezglutenowe życie w Polsce o 360 stopni (o tym w dalszej części wpisu). Znamienne jest, że niektóre duże piekarnie bezglutenowe bazują jeszcze na skrobi pszennej bezglutenowej, która jest bardzo wdzięcznym surowcem, gdyż pozwala na wypiek puszystego, lekkiego i dobrze wyrośniętego chleba. Piekarze ją lubią ;)

Duzi gracze również stosują różnego rodzaju zagęstniki – zamienniki glutenu, dzięki którym oferują puszyste bułeczki bezglutenowe, miękki chlebek tak lubiany przez dzieci. Duże piekarnie bezglutenowe sprzedają też swoje pieczywo do sieci, dlatego ich pieczywo ma czasem 3-4 miesiące przydatności do spożycia (to się przydaje m. in. na wakacjach i w hotelach z dietą bezglutenową). Ale coś za coś ;) Jeśli chcemy mieć na każdej ulicy dostęp do podstawowych produktów bezglutenowych, to musimy akceptować to, że polskie sieci handlowe nie są jeszcze gotowe na wprowadzenie świeżego pieczywa gluten-free (ale np. ALDI na Węgrzech ma w ofercie świeże pieczywo bezglutenowe i słodkie wypieki). Jeśli zatem preferujecie świeże wypieki o krótkim i naturalnym składzie, korzystajcie ze sprawdzonych manufaktur bezglutenowych. Zerkajcie jednakże również do oferty dużych piekarni, które nadrabiają zaległości i też wprowadzają fantastyczne pieczywo bezglutenowe – np. Balviten świeży chleb z pełnego ziarna.

Zobacz na filmiku, jak wygląda piekarnia bezglutenowa Glutenex w Poznaniu

Duże piekarnie bezglutenowe

  • Piekarnia SANO Gluten Free
  • Piekarnia bezglutenowa Incola
  • Piekarnia – cukiernia Glutenex
  • Piekarnia – cukiernia Putka Bez Glutenu
  • Balviten
  • Bezgluten
  • Piekarnia bezglutenowa HERT
  • Piekarnia bezglutenowa Jarzębińcy 
  • Piekarnia bezglutenowa Glutenex ze świeżym pieczywem niepaczkowanym (od września 2021)

Lista małych piekarni bezglutenowych

 

  • WOLNA piekarnia bezglutenowa we Wrocławiu
  • Też Można – Poznań
  • Piekarnie Polskie Dr Żurek (sklepy firmowe w Małopolsce oraz sklep internetowy) 
  • WOLNA piekarnia bezglutenowa Poznań, Łódź, Komorniki
  • BEZ Piekarnia Bezglutenowa – Poznań, Kraków, Łódź
  • Atelier Smaku – wegański chleb bezglutenowy
  • Zdrowa Piekarnia Bezglutenowa w Mosinie
  • Piekarnia Bezglutenowe Domowe w Lublinie
  • Piekarnia Bezglutelove w Wieliczce
  • BIO – Piekarz – chleb ekologiczny na zakwasie oraz na indywidualne zamówienie, zgodnie z konkretną dietą eliminacyjną
  • Nowakowski-Tradycja – pieczywo na zakwasie i na drożdżach, wg receptury BIO-Piekarza
  • Pochleb Poznań  – chleb na zakwasie, ale z dodatkiem gumy guar (o czym niestety ekspedientka nie informuje, gdy wymienia składniki pieczywa)
  • Wypiekarnia Smaku Przeźmierowo koło Poznania
  • Zdrowa Micha Białystok – pieczywo gryczane

Piekarnia bezglutenowa w Lesznie – prawda czy żart z 1 kwietnia?

A teraz trochę historii… Oto wpis, który zamieściłam na swoim bezlkutenowym blogu kilka lat temu, z okazji prima aprilis.

Po wielu tygodniach przygotowań powstała w Lesznie BEZGLUTENOWA PIEKARNIA. Oferuje świeżo wypiekane bezglutenowe rogale, chleby na zakwasie, drożdżówki, pączki, świeże spody do pizzy – słowem wszystko, co może powstać z mąki. Co ważne, dzięki dotacji unijnej przez dwa lata piekarnia będzie dostarczać zamówienia prosto do domu klienta (bez dopłat)! Bezpłatna będzie także dostawa kurierska! A TERAZ WAŻNA INFORMACJA – TO BYŁ PRIMA APRILIS…. O prawdziwych bezglutenowych piekarniach w Polsce i nie tylko przeczytasz TUTAJ – KLIK.

W ofercie nowej, leszczyńskiej piekarni bezglutenowej znalazły się wypieki od dawna oczekiwane przez osoby z celiakią i na diecie bezglutenowej. Są więc rogale z makiem, bułki mleczne, chleby jasne i ciemne, drożdżówki, chleby na zakwasie, spody do pizzy, a nawet drożdżowe chałki bezglutenowe. W planie jest poszerzenie działalności o dział cukierniczy: będą serwowane na miejscu bezglutenowe rurki z bitą śmietaną, mini-torciki czekoladowe, muffinki, bezy i biszkopty.

W ofercie znajdą się też bogato dekorowane torty bezglutenowe.

Dzięki unijnej dotacji bezglutenowi klienci nie będą musieli wychodzić z domu, by zrobić zakupy (ale jeśli będą chcieli, piekarnia będzie czynna od 6.30 do 13). Przez internet, z bezpłatną dostawą w całej Polsce, będą mogli zamawiać swoje ulubione wypieki. Tak będzie przez 2 lata. Trzymajcie kciuki za sukces przedsięwzięcia!

Tutaj kupisz

Bajkę terapeutyczną da dzieci z celiakią i na dietach eliminacyjnych

KOMENTARZE (6)

Anula80 04/04/2016 07:16
Hehehe, też się nabrałam ;)
Magda 01/04/2016 21:58
W Poznaniu tez mamy od jakiegoś czasu taka piekarnie. Ale ceny maja wysokie.
Marzi 01/04/2016 16:05
A jaki jest adres internetowy tej piekarni?
admin 03/04/2016 09:26
Prima aprilis....
Aga 01/04/2016 14:06
Prima Aprilis ;)
Ola 01/04/2016 12:36
Jak u was jest fajnie- u nas w Bolesławcu to się dopiero rozkręcają hipermarkety - ale tez nie jest za ciekawie. Dobre jest to, że coraz większa jest wiedza na ten temat :-)
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się