Blog

1

Zamienniki mąki pszennej w zdrowej diecie bezglutenowej

15/04/2019

Zamienniki mąki pszennej w zdrowej diecie bezglutenowej

15/04/2019

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Jakie są zamienniki mąki pszennej w diecie bezglutenowej? Wszak polska kuchnia mąką pszenną stoi, czym zatem ją zastąpić w diecie bezglutenowej dziecka i dorosłego z celiakią lub z nietolerancją glutenu? Powiem tak: najprostszym zamiennikiem mąki pszennej są mixy, czyli specjalne mieszanki mąk bezglutenowych. Ale wyższy stopień wtajemniczenia stanowią bezglutenowe mąki jednorodne. Do niedawna sądziłam, że w domowych warunkach nie da się z nich upiec puszystych bułek bezglutenowych czy miękkiego placka drożdżowego bez glutenu. Ale odkąd odkryłam cudowne mąki i skrobie marki SANO Gluten Free, moją kuchnią zawładnął duch eksperymentów. Mam już wiele sukcesów, które poznacie w przygotowywanej do druku książce kucharskiej „W kuchni Bezglutenowej Mamy”. Ale o tym wkrótce. Wróćmy do zamienników mąki pszennej w przepisach bezglutenowych. 

Tutaj kupisz

Bezglutenową książkę kucharską, jakiej jeszcze nie było + e-booki

Mixy bezglutenowe – bezglutenowe mieszanki mąk

Gdy rozpoczynasz przygodę z celiakią i dietą bezglutenową, zacznij gotowanie i pieczenie od mixów. To specjalne mieszanki mąk i zagęstników – czyli proste zamienniki mąki pszennej w diecie bezglutenowej. Są rozwiązaniem dla osób, które stawiają pierwsze kroki w diecie bezglutenowej, ale i dla zabieganych i zapracowanych mam, które nie mają czasu na szukanie rzadkich składników i samodzielne przyrządzanie mieszanek. Nie odsądzajmy od czci i wiary mixów bezglutenowych – są potrzebne, ale w miarę możliwości lepiej zastępować je bezglutenowymi mąkami jednorodnymi. 

Bezglutenowe mąki jednorodne

O mąkach jednorodnych napiszę jeszcze wiele, ale teraz najważniejsze rzeczy:

  • zazwyczaj nie uda się żaden wypiek z jednej mąki jednorodnej – najlepiej zmieszać 3-4 mąki
  • by uzyskać bardziej lekki i puszysty wypiek, część mieszanki powinny stanowić skrobie bezglutenowe
  • do zagęszczania sosów można użyć dowolnej mąki bezglutenowej, tu niepotrzebne są mieszanki
  • pieczenie z mąk jednorodnych jest trudniejsze i bardziej czasochłonne
  • z mąk jednorodnych uzyskamy dania o niższym indeksie glikemicznym, bardziej odżywcze i zdrowe
  • chorzy na celiakię powinni korzystać wyłącznie z mąk wyraźnie opisanych jako „produkt bezglutenowy”, bo zwykłe mąki ryżowe, gryczane, owsiane, jaglane, kukurydziane itp. są zanieczyszczone glutenem

Co zamiast mąki pszennej w przepisach bezglutenowych?

Nie zawsze mąkę pszenną uda się w przepisie zastąpić tą samą porcją bezglutenowych mąk jednorodnych lub mixu. Tutaj potrzebne jest wyczucie i wiedza, a przede wszystkim praktyka w kuchni. Często uda się osiągnąć ten sam efekt, ale czasem wyjmiemy z piekarnika zbite, gliniaste ciasto. Mimo wszystko nie warto się zniechęcać, ale szukać nowych rozwiązań, proporcji, składników. Bo mąki jednorodne są po prostu  zdrowsze i wartościowsze od mixów. Zamiast karmić dzieci tabletkami i witaminami w syropie z konserwantami, lepiej podać mu naleśniki z mąki cieciorkowej, gofry z mąki jaglanej czy omleta z dodatkiem mąki kokosowej, prawda? 

Mnie wiatru w żagle dodały niedawno mąki i skrobie, które odkryłam w sklepie SANO Gluten Free. To nowa polska marka bezglutenowa, która produkuje pieczywo bezglutenowe, ale w ofercie ma również świetne mąki i skrobie, niespotykane nigdzie indziej. I to właśnie dzięki tym surowcom tworzę teraz fantastyczne przepisy na bazie mąk jednorodnych. Te przepisy pojawią się w książce kucharskiej „W kuchni Bezglutenowej Mamy”, która ukaże się już wkrótce. 

KOMENTARZE (1)

Magda Lena 17/04/2019 15:02
Produkty firmy Sano m.inn. Skrobia ziemniaczana, dostępne w Lesznie w Las Vegan Leszczyńskich 15.
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się