Blog

Widzimy się na bezglutenowym jarmarku w czeskiej Ostrawie

30/09/2022

Widzimy się na bezglutenowym jarmarku w czeskiej Ostrawie

30/09/2022

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Warsztaty pieczenia ciasteczek i degustacja na jarmarku bezglutenowym w czeskiej Ostrawie

Jarmark bezlepkovy (po polsku: bezglutenowy) od wielu lat organizuje Klub Celiakie pro Ostravu a Moravskoslezsky kraj. Najbliższe targi odbędą się w sobotę, 8 października 2022 r. Impreza odbywa się w sali sportowej miejscowej szkoły. W programie są zawsze zajęcia dla dzieci, by rodzice mieli czas na rozmowy z producentami, na zakupy i na czeskie piwo bezglutenowe

To wydarzenie, które ściąga zarówno Czechów, jak i Polaków mieszkających blisko granicy, spragnionych czeskich nowinek bezglutenowych.

Już po raz drugi w jarmarku weźmie udział Bezglutenowa Mama. Postaram się poprowadzić warsztaty pieczenia ciasteczek bezglutenowych dla dzieci. Na pewno będzie natomiast stoisko degustacyjne z polskimi produktami bezglutenowymi kilku producentów, m. in. Ocelio, Lea Life, Incola. Czescy bezglutenowcy będą mogli też otrzymać informacje o pensjonatach przyjaznych osobom z celiakią: o Alpejskim Dworze w Międzygórzu i Moich Tatrach w Białym Dunajcu koło Zakopanego.  

Po raz pierwszy stoiska na jarmarku ustawią polskie firmy: Balviten i Bezgluten, obie obecne na czeskim rynku. 

Szczegółowy program imprezy zamieszczam poniżej, na plakacie informacyjnym.

Przeczytaj relację z jarmarku bezglutenowego w Ostrawie 2021

Program bezlepkovego jarmarku w Ostrawie

Najważniejszym punktem programu są spotkania z czeskimi producentami żywności bezglutenowej. Na większości stoisk można robić zakupy w dobrych cenach, ale są też producenci, którzy nie prowadzą sprzedaży, lecz tylko zachęcają do spróbowania ich wyrobów. 

Zawsze jest kilka hitów, to m. in.

  • czeskie piwo bezglutenowe (u Czechów picie piwa w obecności dzieci jest naturalne)
  • pizza bezglutenowa (do zjedzenia na miejscu i do kupienia na wynos, w próżniowym opakowaniu)
  • lokalne cukiernie i piekarnie bezglutenowe

W czasie imprezy można też uzyskać porady dotyczące celiakii i diety bezglutenowej (po czesku - u członków stowarzyszenia, po polsku - u Bezglutenowej Mamy), a w tym roku jednym z gości będzie też gospodarz czeskiego pensjonatu w górach - Chata u Jirka. To jedno z nielicznych miejsc, gdzie można wypić lane piwo bezglutenowe Ferdynand, zjeść knedliczki, a rano - świeżo wypiekane bułeczki bezglutenowe. Sam gospodarz jest wulkanem energii i optymizmu.

Jeśli przyjedziecie na jarmark do Ostravy, zostańcie chwilę dłużej. W mieście działa kilka bezglutenowych piekarń i cukierni, a piękna starówka zachęca do wieczornych spacerów. W tym roku przygotuję dla Was specjalny przewodnik po bezglutenowej Ostravie :) 

Program bezlepkovego jarmarku w Ostrawie
jarmark bezlepkowy ostrava 2021

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się