Blog

Uwaga, nie pomyl puszek, w jednej z nich jest pszenica!

20/12/2022

Uwaga, nie pomyl puszek, w jednej z nich jest pszenica!

20/12/2022

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Uwaga na pomyłki podczas zakupów bezglutenowych na Wigilię!

W czasie zakupów bezglutenowych na Wigilię łatwo o pomyłkę, bo tyle produktów ma podobne opakowania! A na dodatek niby ten sam produkt - np. mąka ziemniaczana Grula w Biedronce, w jednym sklepie ma etykietę OK, a w innym już jest na opakowaniu ostrzeżenie o glutenie. Jak mantrę powtarzam więc: przed każdym zakupem czytajcie etykiety. 

A teraz przygotowałam parę przykładów - ku przestrodze - jak nie pomylić się w czasie zakupów bezglutenowych na Wigilię

Jeśli na etykiecie znajdują się: gluten, zboża, pszenica, jęczmień, żyto, słód jęczmienny, orkisz, owies - nie kupujcie

Puszka z masą i kutią

Mój mąż to raz zrobił, dlatego chcę Was ostrzec: bezglutenowa masa makowa Helio oraz kutia tej samej marki często stoją w sklepie obok siebie. Łatwo je pomylić, bo puszki są podobne.

W natłoku zakupów bezglutenowych przed świętami naprawdę łatwo o błąd, którego nie wychwyci się nawet podczas otarcia puszki i dodania masy do potrawy.

Ja na szczęście zdążyłam nie otworzyć puszki z kutią, a mąż zwrócił ją w sklepie.

Puszka z masą i kutią
skrobia ziemniaczana bez glutenu i z glutenem

Skrobia ziemniaczana z glutenem i bez

Aż trzech różnych dostawców pakuje dla Biedronki skrobię ziemniaczaną marki własnej Grula. Czytajcie etykiety na zakupóach bezglutenowych na Wigilię!

Dwa zakłady nie przetwarzają glutenowych zbóż, dlatego na etykiecie skrobi brak ostrzeżenia o glutenie - możemy ją kupować. Trzecim dostawcą jest firma Melvit, potentat zbożowy. Jeśli w Biedronce oglądana przez Was skrobia ziemniaczana jest dostarczana właśnie przez Melvit, na etykiecie znajdziecie ostrzeżenie o możliwej obecności glutenu. Wtedy nie kupujcie i sprawdźcie skrobię w Lidlu. 

Wyraźnie jest to pokazane na zdjęciu obok: czerwona ramka wskazuje na skrobię zabronioną w diecie bezglutenowej osób z celiakią. Z kolei opakowanie z zieloną ramką, to po prawej stronie, pokazuje skrobię bezglutenową, bezpieczną dla nas. 

Skrobia ziemniaczana z glutenem i bez

Żelatyna Oetkera z glutenem i bez

Z kolei żelatyna marki Dr Oetker jest teraz produkowana w kilku wariantach. Ta klasyczna, uniwersalna, nie zawiera glutenu i nie jest nim zanieczyszczona. Jest bezpieczna dla osób z celiakią i smiało możecie ją włączyć do zakupów bezglutenowych na Wigilię.

Tak jest w większości sklepów, ale ktoś w poście na Facebooku Bezglutenowej Mamy napisał, że spotkał już tę żelatynę z ostrzeżeniem o glutenie . Wracamy zatem do generalnej zasady czytania etykiet. 

Żelatyna Oetkera z glutenem i bez

Natomiast żelatyna bulionowa tej samej marki ma ostrzeżenie o glutenie (patrz zdjęcie obok) i nie kupujemy jej. Nadal bezpieczna pozostaje soda oczyszczona marki Oetker. 

zelatyna oetker bezglutenowa

Bakalie bez glutenu

Identyczna sytuacja, jak powyżej, jest z bakaliami. Większość bakalii marki Kresto, Makar i Helio nie zawiera glutenu. Są jednak wyjątki. Zbaczcie na zdjęcie obok: mieszanka owoców suszonych marki Helio, którą znalazłam w markecie Netto, ma ostrzeżenie o możliwej obecności glutenu. Nie kupujemy jej. 

Natomiast inne mieszanki i jednorodne bakalie tej samej marki są bezpieczne dla osób z celiakią (zdjęcie poniżej ze sklepu Kaufland). 

Bakalie bez glutenu
Ostatnie zakupy przed Wigilią bez glutenu
helio owoce suszone bez glutenu

Jak widzicie, zakupy bezglutenowe na Wigilię są łatwe, ale trzeba czytać etykiety. Nie kierujcie się "w ciemno" zdjęciami produktów, które pokazuję w artykułach w portalu. One są tylko wskazówką, naprowadzeniem na właściwy produkt, ale sprawdzenie etykiety to już Wasz krok. 


KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się