Czy osoba z celiakią lub na diecie bez pszenicy może korzystać z jednorazowych, ekologicznych naczyń i sztućców? Posłuchajcie ...
Europa wycofuje się z plastikowych naczyń i sztućców, zastępując je ekologicznymi, z naturalnych surowców. Tu jednak tkwi duża pułapka. Otóż bywa, że takie eko naczynia są wykonane z pszenicy, a konkretnie z otrąb pszennych!
Co prawda nikt nie robił badań dotyczących przenikania glutenu z kubka czy widelca do spożywanego pokarmu lub napoju, ale na zdrowy rozum wiadomo, że jest to bardzo prawdopodobne. Dlatego osoba z celiakią i na diecie bezglutenowej czy na diecie bez pszenicy nie powinna korzystać z takich eko sztućców i opakowań. Chyba, że sprawdzi ich skład.
Dotyczy to zarówno plenerowych imprez, jak i jedzenia dostarczanego przez firmy cateringowe czy kupowanego w marketach (sałatki, warzywa, napoje).
Na szczęście na razie łatwo odróżnić zwykłe, papierowe opakowanie od takiego pszennego, które jest grubsze i ma inną strukturę. A na wszelki wypadek, gdy wybieracie się na plenerowa imprezę, warto nosić ze sobą kartonowe sztućce ....
Rety, ale dożyliśmy czasów!
Jeden z czytelników przesłał mi link do wielorazowego kubka termicznego, który jest w 50% wykonany z pszenicy! Podzielił się ze mną tą wiedzą ku przestrodze, by ostrzec inne osoby z celiakią i na diecie bezglutenowej oraz na diecie bez pszenicy.
- Szukałem kubka dla syna na wakacje, zależało mi na dobrych jakościowo i ekologicznych surowcach - relacjonował w emailu do Bezglutenowej Mamy. - Nie spodziewałem się jednak, że natrafię na kubek wykonany z pszenicy!
Producenci naczyń jednorazowych polubili otręby pszenne, gdyż ich zastosowanie nie jest uciążliwe dla środowiska (używa się bardzo mało wody), na dodatek takie produkty szybko ulegają biodegradacji. Jak czytam na stronie jednej z firm, taki talerz z otrąb pszennych można nawet ... zjeść.
Ponieważ Europa wycofuje się z plastikowych naczyń, otręby pszenne i inne surowce ekologiczne zyskują na popularności. Niestety, jest to ryzykowne dla osób z celiakią i na diecie bezglutenowej. Nam szkodzi najmniejsza porcja glutenu. A w takich naczyniach z pszenicy glutenu jest co niemiara....
Nawet, jeśli powstrzymamy się :) od zjedzenia talerza czy widelca, to zawarty w nich gluten może przeniknąć do jedzenia czy napoju. Nie ma na to żadnych badań, ale jest to wysoce prawdopodobne.
Na szczęście łatwo rozpoznać, czy naczynia jednorazowe są wykonane z pszenicy. Mają grubszą i nieco ziarnistą fakturę (zobacz na zdjęciu obok) i wyraźnie się różnią od naczyń z papieru.
Trudniej rozpoznać gołym okiem skład widelców czy łyżek, ale one też mają charakterystyczny wygląd, taki kropkowany (widać to na zdjęciu obok).
Dla porównania poniżej zobaczcie klasyczne naczynia papierowe.
Dla osób z celiakią i na diecie bezglutenowej zdecydowanie bardziej bezpieczne są klasyczne naczynia papierowe (obok na zdjęciu). Co prawda rzadko mamy okazję poznać pełny skład takiego talerza, kubka czy widelca, ale ryzyko jest minimalne.
Starajcie się zatem sięgać po jedzenie lub kawę/herbatę właśnie w papierowych lub styropianowych kubkach, ale te z otrąb omijacie szerokim łukiem.
A jeśli zamawiacie jedzenie z firm cateringowych, wypytajcie o rodzaj opakowań. Podobnie, jeśli kupujecie gotowe jedzenie (np. sałatki bez glutenu) - sprawdźcie, czy opakowanie nie powstało z pszenicy. Analizujcie też skład kubków termicznych...
Życie osoby z celiakią jest pełne pułapek, dlatego na każdym kroku trzeba być czujnym
KOMENTARZE