Nowość. Polska marka Incola wypuściła na rynek mieszankę na chleb bezglutenowy – Bread Mix na bazie kukurydzy i ryżu, z dodatkiem zakwasu i mielonego kminku. Upiekłam bochenek i już wiem, że ten mix zagości w naszym domu na stałe. Ma prosty skład, a zamienniki glutenu zapewniają pieczywu puszystość i lekkość. Wszyscy zjadacze chleba na pewno docenią, że ten chleb bezglutenowy nie kruszy się przy smarowaniu masłem – u nas okazuje się to sporym atutem, gdyż dzieci często same przygotowują sobie kanapki.
Poniżej podaję przepis na chleb bezglutenowy z mixu Incoli, ale oczywiście znajdziesz go na opakowaniu mąki. Opakowanie 500 g kosztuje około 9 zł w sklepach internetowych. Z tej porcji powstaje chleb o wadze 1 kg.
Złota zasada mówi, że chleb bezglutenowy najlepiej przechowywać w lnianym lub bawełnianym worku (lub w ściereczce). Nigdy w lodówce, nigdy w folii. Tak przechowywany chleb bezglutenowy zachowa świeżość nawet przez kilka dni (oczywiście nie każdy, mówimy o chlebach z dodatkiem błonnika lub mąk razowych).
Sprawdziłam chleb z Bread Mix Incoli. Przechowuję go już czwarty dzień i cały czas jest miękki i zwarty, nie kruszy się, znakomicie smaruje się go masłem. Jedną odkrojoną kromkę cały czas trzymam jako „przykrywkę”, dzięki temu chleb nie wysycha. Zapamiętajcie ten patent 😍
Osoby z celiakią i na diecie bezglutenowej szczególnie doceniają dobry chleb. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Nadal większość z nas nie ma dostępu do świeżego chleba z piekarni bezglutenowej, bo takie istnieją w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, na Kaszubach, Krakowie, Lublinie, w Wieliczce … Dlatego my, mieszkańcy innych miast, zamawiamy go przez internet albo jadamy na co dzień pieczywo paczkowane o długim terminie ważności. Innym sposobem jest pieczenie własnego chleba bezglutenowego z mąk jednorodnych lub z mieszanek. Bread Mix Incoli to jedna z nowości, którą na pewno warto wypróbować.
Chleb z tej maki jest świetny, a wkrótce spróbuje z niej upiec bagietki, bułki lub focaccię 🥖.