Blog

7

Przepis na bezglutenową tartę ze śliwkami na bogato

05/09/2018

Przepis na bezglutenową tartę ze śliwkami na bogato

05/09/2018

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Śliwki nas dosłownie zasypały w tym roku, więc pytacie o sprawdzony przepis na bezglutenową tartę ze śliwkami. Proszę bardzo, wczoraj go wymyśliłam i upiekłam, a od rana zjadłam już połowę. Bo tak smakuje moja bezglutenowa tarta ze śliwkami… Proszę, zabierzcie ją ode mnie, bo znowu nabieram okrągłych kształtów!!! Tarta jest niezwykle krucha (dzięki dodatkowi mąki z ciecierzycy), ale świetnie się kroi i nie kruszy. Słodkie śliwki, które puściły sok, ale zachowały mięsistość, utworzyły niebiańskie nadzienie. Kwaskowe i niemal puszyste jak pianka. Czego chcieć więcej?! Mój przepis na bezglutenową tartę ze śliwkami jest bogaty – tak jak tegoroczny sezon na śliwki. Przekonajcie się sami, ale na wszelki wypadek od razu upieczcie dwie porcje ;). A jeśli i tak zostaną wam śliwki, upieczcie bezglutenowy placek drożdżowy ze śliwkami i kruszonką. Palce lizać, jesieni trwaj, a bezglutenowe wypieki niechaj cieszą nasze podniebienia :).

Składniki na bezglutenową tartę ze śliwkami

(forma o średnicy 23 cm)

  • 250 bezglutenowy mix do słodkich wypieków
  • 50 g bezglutenowej mąki z ciecierzycy
    (lub innej bezglutenowej)
  • 65 g cukru pudru
  • szczypta soli
  • 130 g masła
  •  5 żółtek
  • 1 kg dojrzałych śliwek
  • słoiczek powideł śliwkowych
  • opcjonalnie cukier puder do posypania

Wykonanie ciasta na tartę bez glutenu

W misce wymieszaj wszystkie składniki na ciasto i szybko zagnieć. Zawiń je w folię i wstaw na około 2 godziny do lodówki. Formę do tarty posmaruj masłem. Rozwałkuj zimne ciasto między dwoma arkuszami papieru dopieczenia – na grubość około 3 mm. Przełóż do formy i wylep brzegi. Zostaw kulkę ciasta (wielkości średniego pomidora) i włóż ją do lodówki. Nakłuj spód widelcem w kilku miejscach i wstaw formę na kwadrans do zamrażarki. Piekarnik nastaw na 180 stopni C. Wstaw formę i piecz około 15 minut, do zrumienienia brzegów. W tym czasie przygotuj śliwki. Umyj je, przekrój na połówki i wyjmij pestki. 

Przepis na tartę bezglutenową ze śliwkami – kolejny etap

Na podpieczonym spodzie tarty posmaruj powidła i ułóż śliwki. Postaraj się, by zmieściło się jak najwięcej owoców – dzięki temu ta bezglutenowa tarta ze śliwkami będzie pełna jesiennego smaku. Rozwałkuj ciasto zostawione w lodówce. Wytnij kilka pasków i ułóż je w dowolny sposób na wierzchu tarty. Wstaw formę do piekarnika i piecz ciasto około 30-40 minut – aż śliwki zmiękną i puszczą sok. Kontroluj, czy nie przypiekają się brzegi tarty – wtedy przykryj ją folią aluminiową. Zostaw tartę w piekarniku do wystygnięcia. Następnie przełóż ją w formie do lodówki na kilka godzin. Skruszeje, a nadzienie nabierze lekko galaretkowej konsystencji. Bezglutenową tartę ze śliwkami serwuj z dodatkiem cukru pudru, bitej śmietany lub polewy czekoladowej. Uwaga: ona naprawdę szybko znika!

Nie masz czasu na pieczenie? Kup przez internet bezglutenową tartę ze śliwkami ;)

Jeśli nie macie czasu albo brakuje wam wszystkich składników na samodzielne upieczenie tarty bezglutenowej ze śliwkami, doceńcie dobrodziejstwa internetu :). W sklepie internetowym www.putka.pl/sklep możecie z dowolnego miejsca w Polsce zamówić bezglutenową tartę ze śliwkami. Jest pyszna! Kurier przyniesie ciasto już następnego dnia (przy łącznym zamówieniu na kwotę 90 zł przesyłka jest już gratis). 

KOMENTARZE (7)

Bezglutenowa Mama 06/09/2018 09:09
Karolino, tu musisz poeksperymentować :) - oczywiście można wykonać tartę na innym tłuszczu niż masło, ale stopniowo go dozuj. Pamiętaj, że masło klarowane jest bardzo tłuste i w wypieku będzie to wyczuwalne. Po prostu dodawaj tłuszcz stopniowo do ciasta i zagniataj, by osiągnąć konsystencję na tartę - jednolitej kuli ciasta, która schłodzisz potem w lodówce.
EMILIA 05/09/2018 20:58
Ja przyznam szczerze że wszystkie gotowe desery i mieszanki do ciast bezglutenowe są dla mnie nie do przyjęcia.Skład tragiczny.Firma Glutenex przoduje w produkcji tego badziewia...
Bezglutenowa Mama 06/09/2018 09:13
Emilio, też uważam, że jednorodne mąki są zdecydowanie zdrowsze i mam na blogu wiele takich przepisów. Jednocześnie znam wiele mam, które z braku czasu muszą ograniczyć się do mixów - potrzebują jednej uniwersalnej mąki, która zastąpi im mąkę pszenną. A przepis na tartę z samych mąk jednorodnych znajdziesz tutaj: https://bezglutenowamama.pl/mazurek-daktylowo-amarantusowy/
Emilia 06/09/2018 09:22
Dzień dobry.Tak,ma Pani rację ja również mam ten problem,prowadzę firmę i gotuję bezglutenowo dla trzech osób-masakra! ale unikam jak ognia szczególnie gotowych bułek i chlebów,wolę tego w ogóle nie tykać.Skrobia kukurydziana okropnie podnosi poziom cukru we krwi.A co myśli Pani o diecie paleo i wykluczeniu wszystkich zbóż? pozdrawiam.
Bezglutenowa Mama 06/09/2018 09:32
Emilia - jestem zwolennikiem umiaru, a nie radykalnych posunięć (pomijając wykluczenie glutenu w celiakii). Nie przekonują mnie drastyczne diety, uważam że organizm potrzebuje wszystkich składników, również zbóż bogatych w dobre węglowodany.
Emilia 06/09/2018 09:57
Też tak uważam.Pytałam,bo dużo takich publikacji i książek powstaje na temat tej diety,że niby taka dobra dla człowieka.Przy pędzie życia jaki teraz większość ma,ciężko bez węglowodanów.Będę zaglądać na bloga,dziękuję za fajne wpisy na temat leków itp.Bardzo mi pomogły.
Karolina 05/09/2018 17:22
Czy zamiast masła można dac olej kokosowy lub masło klarowane? Czy proporcje będą takie same?
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się