Blog

Polska marka Balviten podbija czeski rynek bezglutenowy

19/12/2022

Polska marka Balviten podbija czeski rynek bezglutenowy

19/12/2022

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Balviten na czeskim rynku bezglutenowym

Na grudniowym jarmarku bezlepkovym w Pradze jedną z najlepiej prezentowanych marek była firma Balviten. Jej produkty zajmowały niemal całe stoisko importera, który właśnie zamierza podbić czeski rynek bezglutenowy.

Co prawda Balviten jest obecny w Czechach, m. in. w Lidlu czy w Kauflandzie oraz w sklepikach z żywnością gluten-free, ale teraz pojawi się bardziej znaczących sieciach handlowych: Globus i drogerie dm. 

Degustacje na jarmarku

Czeski importer od kilku lat handluje kilkoma dużymi markami bezglutenowymi, a teraz postawił na polski Balviten.

Na jarmarku bezlepkovym (po polsku: bezglutenowym) w Pradze, w grudniu 2022 r., prezentował je aż na połowie swojego dużego stoiska. I było ono oblegane, tym bardziej, że co chwilę zmieniały się produkty na stole degustacyjnym. Serwowano chleby, ciastka no i słone paluszki bez jakichkolwiek alergenów (paluszki to po czesku tycinky), których bardzo brakowało na czeskim rynku bezglutenowym. 

Degustacje na jarmarku
Zakupy bezglutenowe w Czechach - praktyczny poradnik
balviten czeski rynek bezglutenowy

Wkrótce w sieci Globus

Na stoisku importera Czesi mogli kupować produkty Balvitenu (mixy, mąki, makarony, bułkę tartą, kilka rodzajów ciastek, wspomniane już paluszki i chleby. Ale na jarmarku było jeszcze jedno miejsce, gdzie uczestnicy jarmarku mogli skosztować wyroby polskiego Balvitenu. 

Otóż sieć Globus (hipermarkety) zapraszała na swoje stoisko degustacyjne z bezglutenowym salcesonem, pasztetówką i wątrobianką własnej marki, serwowanymi właśnie na pieczywie Balvitenu.

Nawet sobie nie wyobrażacie, co to była za uczta! No i zapowiedź handlowa: w styczniu 2023 r. importer wprowadza produkty Balvitenu do marketów Globus.

Wkrótce w sieci Globus
bezglutenowe targi w czechach praga 2022

Co przekonało importera?

Jak wspomniałam, produkty bezglutenowe Balvitenu są dostępne w Czechach. W Lidlu (pod marką własną) sprzedają się dwa rodzaje tańszego chleba, ale również genialny chleb bezglutenowy z pełnego ziarna oraz mini brownie. Z kolei w Kauflandzie można kupić chleb królewski, Nasz Ulubiony" i z pełnego ziarna. 

Co sprawiło, że wreszcie w Czechach pojawią się sprawdzone, bardzo dobre mixy bezglutenowe Balvitenu, paluszki, bułka tarta i więcej rodzajów chleba oraz bułek?

- Na którychś zagranicznych targach ze zdrową żywnością spróbowałem produkty Balvitenu, zasmakowały mnie i mojemu zespołowi - wyjaśnia Bezglutenowej Mamie Roman Lanov, czeski importer. - Uznaliśmy, że to dobry moment, by rozbudować czeski rynek bezglutenowy o nową markę. Potem wypadki potoczyły się szybko i oto mamy już Balviten w Czechach. Naszym planem jest poszerzenie oferty o kolejne ciastka i pieczywo. 

Co przekonało importera?
A czy Wy znacie wszystkie produkty bezglutenowe Bavitenu? Oto ich sklep internetowy
balviten polski producent bezglutenowy
Relacja z jarmarku bezlepkovego w Ostravie w 2021 r.

Świąteczny jarmark bezlepkovy

W Czechach od wielu lat odbywają się targi bezglutenowe, najczęściej pod nazwą: jarmark bezlepkovy. Organizują je stowarzyszenia bezglutenowe działające w Ostrawie, Brnie i Pradze, zazwyczaj dwa razy w roku, wiosną i zimą.

Podczas jarmarku osoby odwiedzające poznają nowe produkty, otrzymują materiały edukacyjne o celiakii i diecie bezglutenowej. Mogą też kupić produkty bezglutenowe na co dzień niespotykane w sklepach w swoich miastach. Mowa choćby o świeżym pieczywie i ciastach z Jizerske Pekarny czy Bezlekova Pekarna Liska. 

Jak zauważyłam, czeski producenci i importerzy nie są tak hojni, jak polskie firmy podczas podobnych wydarzeń w Polsce, np. w Lesznie czy w Bydgoszczy. Owszem, na czeskich stoiskach są produkty wystawione do degustacji, ale nie ma gratisów. 

Z kolei na jarmarku bezglutenowym w Ostravie uczestnicy mogą zawsze liczyć na bogaty program, m. in zajęcia z animatorami, paczki dla dzieci - członków stowarzyszenia bezglutenowego, gry, zajęcia plastyczne i sportowe. 

Świąteczny jarmark bezlepkovy

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się