Przy wigilijnym, bezglutenowym stole nie może zabraknąć opłatka. My, celiacy, możemy dzielić się wyłącznie bezglutenowym opłatkiem.
Bowiem ten maleńki, pszenny wypiek zawiera tak dużo glutenu, że może wywołać stan zapalny w jelitach. Pamiętajcie, by w bezglutenowy opłatek wyposażyć dzieci na przedszkolną lub szkolną Wigilię.
– Maleńki, tradycyjny opłatek komunijny zawiera w sobie tak dużą dawkę glutenu, że jego spożywanie przez chorych na celiakię jest zabronione – podkreśla Małgorzata Źródlak, prezes Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.
Podczas wigilijnej wieczerzy w domu lub podczas wigilijnego spotkania w firmie lub szkole zjadamy zazwyczaj znacznie więcej, niż maleńki okrągły opłatek, prawda? Jeśli więc przygotowujemy się do Wigilii, pamiętajmy o bezglutenowym opłatku. I nie dajmy się skusić cioci lub znajomemu, że taki maleńki opłatek to przecież nie bułka pszenna czy kromka żytniego chleba…. Nawet, jeśli zjemy ów glutenowy opłatek i nie odczujemy przykrych objawów, zawarty w nim gluten wywoła stan zapalny w jelitach i zniweczy miesiące starań o zachowanie ścisłej diety bezglutenowej. Warto?
Jak przygotować bezglutenowe dziecko do szkolnej Wigilii? Oprócz wyposażenia go w bezglutenowe potrawy, koniecznie musimy dać mu w pudełeczku bezglutenowy opłatek. Nauczmy nasze dziecko, jak ma w praktyce dzielić się takim opłatkiem z dziećmi, które będą w dłoniach trzymać swoje glutenowe opłatki. Poprośmy nauczycielkę, by poinstruowała dzieci:
– Podczas dzielenia się opłatkiem z Zosią (Kasią, Krzysiem itp.), każde z Was ułamuje swój kawałek opłatka i zjada ten swój kawałek – jeśli pani ogłosi taki komunikat, dzieciom będzie łatwiej przejść przez ten moment.
Opłatek dla celiaków oferują specjalistyczne firmy bezglutenowe: Glutenex i Bezgluten. Bezglutenowe opłatki można też kupić w niektórych parafiach – ale muszą być wyraźnie opisane jako bezglutenowe.
– Istnieje wiele badań naukowych potwierdzających fakt, że stałe przyjmowanie komunii w tradycyjny sposób prowadzi do ciągłego stanu zapalnego w jelitach, co powoduje utrzymywanie się we krwi przeciwciał i objawów celiakii – dodaje Małgorzata Źródlak.