Pancakes bezglutenowe to amerykańska wersja naszych polskich naleśników. Z tą różnicą, że do pancakes dodaje się proszek do pieczenia, przez co są grubsze i pulchniejsze. Czy istnieje przepis na pancakes gluten-free? Oczywiście. W mojej kuchni powstały właśnie zdrowe pancakes bezglutenowe z karobem (mogą też być pancakes bezglutenowe z kakao), amarantusem i gryką. Przyznam, że to potrawa znakomita na niecodzienny deser, jak i na bezglutenowe śniadanie. Trudno się jej oprzeć, co zresztą udowodniły dzieci na diecie bezglutenowej podczas tegorocznych kolonii. Zerknijcie zatem na prosty przepis na pancakes bezglutenowe z karobem. Powstają tak szybko, że bez trudu przygotujecie je rano przed szkołą lub pracą.
Zmieszaj w misce wszystkie rodzaje mąk oraz bezglutenowy proszek do pieczenia i bezglutenowy karob. W osobnej misce ubij mikserem jajka ze szczyptą soli i cukrem. Do puszystej masy stopniowo dodawaj mąki i nadal wyrabiaj ciasto mikserem na jednolitą masę. Do ciasta wlewaj stopniowo mleko i wyrabiaj tak, aby nie zostały grudki. Pod koniec ubijania ciasta na pancakes bezglutenowe dodaj miękkie masło i olej. Ciasto powinno być gęste – zdecydowanie gęściejsze, niż na naleśniki bezglutenowe. W razie potrzeby dodaj trochę mąki (np. mix C Schaer).
Czas na smażenie pancakes gluten-free. Rozgrzej małą patelnię, wlej niewielką ilość tłuszczu (np. 2 łyżki masła klarowanego lub 4 łyżki oleju). Na rozgrzany tłuszcz nałóż chochelką porcję ciasta. Ciasto rozleje się w kształt koła. Gdy się zrumieni, obróć placuszka i smaż z drugiej strony. Jeśli przygotowujesz pancakes bezglutenowe z karobem lub pancakes czekoladowe bez glutenum (z kakao), musisz wyczuć moment, by zdjąć je z patelni – w tym przypadku nie da się smażyć placuszka do zrumienienia, bo ciasto jest ciemne.
Usmażone pancakes połóż na talerzu wyłożonym papierem do pieczenia, by odsączyć nadmiar tłuszczu. Pancakes bezglutenowe podawaj ze słodkimi dodatkami: z cukrem pudrem, syropem klonowym, z miodem lub dżemem truskawkowym lub z bitą śmietaną i świeżymi owocami. Dozwolone są wszelkie dodatki. Serwuj je na bezglutenowe śniadanie lub na bezglutenowy podwieczorek (dzieciom na bezglutenowych koloniach podaliśmy pancakes na śniadanie – były zachwycone). Smacznego!
Karob (lub kakao) nie jest niezbędnym składnikiem w pancakes gluten-free i śmiało możesz go pominąć. Jeśli jednak chcesz zachwycić swoje dzieci na diecie bezglutenowej lub swych gości daniem apetycznym i nietypowym, karob lub kakao z pewnością będą wskazane. Przecież dzieci uwielbiają wszystko, co ma czekoladę……
Kiedy użyć kakao, a kiedy karobu? Teoretycznie nie ma to znaczenia, ale jeśli twoje dziecko jest uczulone na kakao, wtedy karob staje się niezastąpiony w bezglutenowej kuchni. Karob jest zastępnikiem kakao i sprawdza się świetnie wszędzie tam, gdzie kakao lub czekolada są niedozwolone – w piernikach bezglutenowych dla alergika, w polewie „czekoladowej” do ciast, w „czekoladowych” naleśnikach bezglutenowych. Zachęcam do eksperymentowania z karobem nawet, jeśli możecie używać kakao. Karob zawiera m. in. wapń i fosfor, pomaga w leczeniu biegunki, zawiera mniej tłuszczu niż kakao, ma właściwości przeciwbólowe i sprawdza się w leczeniu kaszlu. Osoby na diecie bezglutenowej powinny wybierać karob oznaczony jako bezglutenowy: np. z firm Celiko, DenverFood czy Bakra.