Blog

4

Niedokrwistość w chorobie trzewnej trzeba leczyć

12/03/2018

Niedokrwistość w chorobie trzewnej trzeba leczyć

12/03/2018

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

W celiakii (chorobie trzewnej) często mamy do czynienia z niedokrwistością. Najczęściej jest ona spowodowana niedoborem żelaza, które nie wchłania się należycie u pacjentów z celiakią. Jak leczyć anemię w celiakii? Jak suplementować żelazo? O tym, jak i o konsekwencjach nieleczonej niedokrwistości mówiła na konferencji we Wrocławiu prof. dr hab. Lidia Usnarska-Zubkiewicz z Katedry i Kliniki Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. 

Niewydolność układu krążenia – konsekwencje nieleczonej anemii

U pacjentów z celiakią (u dzieci i dorosłych) niezwykle ważne jest regularne monitorowanie m. in. poziomu hemoglobiny i żelaza we krwi. Dlaczego? Chorzy na celiakię mają bowiem często upośledzone wchłanianie żelaza, a niedokrwistość (anemia) jest często chorobą towarzyszącą celiakii.  Nie należy jej lekceważyć. Najpierw jednak należy zadbać o prawidłowe rozpoznanie. Bo, jak podkreśliła na wykładzie pani profesor, anemię łatwo stwierdzić, ale trudniej ustalić jej przyczyny. A jest to niezbędne do wdrożenia skutecznego leczenia. Polega ono na podawaniu leków, ale również na diecie bogatej w żelazo (np. wołowina).

  • Niedokrwistość wpływa na pracę całego organizmu – prof. dr hab. Lidia Usnarska-Zubkiewicz z Katedry i Kliniki Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu (na zdjęciu).

Jakie są konsekwencje przewlekłej niedokrwistości? To m. in. zmiany adaptacyjne w układzie krążenia, niewydolność serca, niskie ciśnienie krwi, omdlenia i bóle głowy, trudności z koncentracją, problemy ze snem, insulinooporność, jadłowstręt, obniżona płodność i libido (zarówno u kobiet i mężczyzn).

Problem z żelazem w celiakii

W chorobie trzewnej niedokrwistość jest często związana z niedoborem żelaza, co jest efektem diety ubogiej w żelazo (źródłem dobrze wchłanialnego żelaza są m. in. mięso, jaja), błędów w diecie bezglutenowej lub zaburzonego wchłaniania żelaza w dwunastnicy. Objawami niedoboru żelaza w organizmie są: wypadanie i łamliwość włosów, łamliwość paznokci, zajady, przedłużone i obfite miesiączki.

Niedokrwistość zawsze należy leczyć. Jeśli wynika ona z niedoboru żelaza, podaje się doustne lub pozajelitowe preparaty. W przypadku doustnej suplementacji żelaza trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach: 

  • żelaza nie przyjmuje się razem z posiłkiem
  • należy je przyjmować razem z witaminą C 
  • po 7 dniach w wynikach krwi powinna być widoczna poprawa poziomu żelaza
  •  po uzyskaniu dobrego wyniku należy przyjmować żelazo jeszcze przez 4-6 miesięcy, by uzupełnić magazyny w organizmie

Gdy leczenie niedokrwistości w celiakii nie przynosi efektów, trzeba wziąć pod uwagę błędne rozpoznanie, zaburzenia wchłaniania, krwawienia wewnętrzne lub błędy w diecie bezglutenowej.  

Konferencja o celiakii i diecie bezglutenowej we Wrocławiu

Wykład prof. dr hab. Lidii Usnarskiej – Zubkiewicz został wygłoszony na sobotniej konferencji z okazji XIII Międzynarodowego Dnia Celiakii oraz X-lecia wrocławskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej (sobota, 10 marca 2018). Relację Bezglutenowej Mamy z tego wydarzenia możecie  zobaczyć tutaj: relacja z konferencji.

KOMENTARZE (4)

Paulina 29/05/2019 00:30
moja corka 14 l ma wlasnie anemie przy celiakii,duze niedobory zelaza i ferytyny.niestety nie je miesa..martwi mnie to bo suplementy mamy tylko od dietec tyczki (floradix zelazo)oraz inne na jelita.dopiero tydz jestesmy po diagnozie.w szpitalu po badaniach powoedzieli ze nie dadza zelaza na recepte ,dopiero po 3 mc jak beda znow badania na przeciwciała czy cos sie poprawia a zelazo nadal bedzie zle to wtedy.Juz nienwiem co myskec bo chcilabym ja postawic jakos na nogi bo jest zmeczina i senna..nie wiem kogo sluchac z lekarzy,naprawde..dopytam jeszcze dietetyczki co mysli
Magda 15/03/2018 18:08
Ja przed przejściem na dietę 2 lata temu poziom żelaza miałam prawie zerowy, tak samo ferrytynę. Po dwóch latach diety bez suplementacji mam teraz żelazo powyżej normy, ferrytynę unormowaną i zastanawiam się teraz jak to zbić do normalnego poziomu. Teraz na diecie żelazo wchłania się u mnie aż za dobrze :(
Bezglutenowa Mama 16/03/2018 08:23
Tylko pozazdrościć :) Super. A jak zbić to żelazo? Hmm... Twój lekarz ma jakiś pomysł?
Magda 16/03/2018 18:41
Dopiero się wybieram z wynikami
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się