Blog

Nie kupujcie żelatyny bulionowej Oetkera

04/11/2022

Nie kupujcie żelatyny bulionowej Oetkera

04/11/2022

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Żelatyna bulionowa marki Oetker jest zabroniona w diecie bezglutenowej. Dlaczego?

O ile uniwersalna żelatyna marki Oeker jest wolna od glutenu i bezpieczna dla osób z celiakią, to już bulionowa żelatyna tej samej marki ma ostrzeżenie o możliwej obecności glutenu. Jest zatem zabroniona w diecie bezglutenowej osób z celiakią. W chorobie trzewnej groźne są najdrobniejsze ilości glutenu. Jeśli więc producent rzetelnie ostrzega, że w tej konkretnej żelatynie może być gluten, nie kupujmy jej. 

Tym bardziej, że coraz częściej gluten wykrywany jest w produktach oznaczonych jako bezglutenowe - czytaj. Oznacza to, że każdego dnia nieświadomie i tak zjadamy jakieś ilości glutenu. Skoro na etykiecie widzimy więc ostrzeżenie o jego możliwej obecności, poszukajmy bezpiecznego zamiennika.   

Gluten w żelatynie

Skąd gluten w żelatynie?

  • albo ta konkretna żelatyna bulionowa jest produkowana w hali, gdzie używa się mąki pszennej, kaszki manny, bułki tartej itp. 
  • albo któryś z komponentów potencjalnie może być zanieczyszony glutenem

Zgodnie z prawem producent nie musi informować o zanieczyszczeniu alergenami, duże firmy to robią.

Gluten w żelatynie
zelatyna bezglutenowa oetker

Która żelatyna jest bez glutenu?

Bezpieczna dla osób z celiakią od wielu lat jest żelatyna uniwersalna Oektera, podobnie jak soda oczyszczona tej marki. Przed zakupem zawsze sprawdzam: na etykiecie nie pojawia się ostrzeżenie o zanieczyszczeniu glutenem. Skoro duża firma, która na innych produktach zamieszcza takie informacje, w tym przypadku ich nie podaje, to znak, że tego ryzyka nie ma. 

Ale uwaga: przed zakupem zawsze sprawdźcie etykietę!

Która żelatyna jest bez glutenu?

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się