Ten przepis na bezglutenowy mazurek przyda się wszystkim, którzy w kuchni cenią naturalne i zdrowe składniki. Ciasto jest pyszne, delikatne w smaku i słodkie, choć nie zawiera cukru. Z tych składników uzyskacie niewielką porcję – w sam raz, by delektować się smakiem i zatęsknić do kolejnych świąt. Oto wegański, bezglutenowy mazurek z marcepanem – bez miksów. Powstał na kruchym spodzie z mąki jaglanej i nasion chia. W prosty sposób przygotowałam masę marcepanową i polewę „czekoladową” (czyli karobową, według przepisu MAG). Zapewniam, że ten bezglutenowy mazurek z marcepanem przyniesie Wam chlubę przy wielkanocnym stole.
POLEWA KAROBOWA z cukrem (*)
DODATKOWO:
(*) Według przepisu Katarzyny Jankowskiej
Kaszę jaglaną przebierz z glutenowych ziaren KLIKNIJ TUTAJ i osusz około 30 minut w piekarniku nastawionym na około 90-100 stopnic C. Ostudź i zmiel na bezglutenową mąkę jaglaną. Możesz też użyć gotowej bezglutenowej mąki jaglanej, np. Amarello KLIKNIJ TUTAJ. Nasiona chia zmiel i zalej 3 łyżkami wrzątku, wymieszaj na papkę i zostaw do ostygnięcia i napęcznienia. Zmieszaj suche składniki: mąkę jaglaną, skrobię ziemniaczaną, bezglutenowy proszek do pieczenia, ksylitol, sól. Dodaj papkę z chia, zimną margarynę i lodowatą wodę, Szybko zagnieć jednolite ciasto, owiń folią spożywczą i wstaw na godzinę do lodówki. Formę do pieczenia posmaruj tłuszczem lub wyłóż papierem do pieczenia. Ciasto rozwałkuj między dwoma arkuszami papieru do pieczenia i przełóż je do formy. Wylep ciastem spód i brzegi tak, jak na tartę. Nakłuj spód w kilku miejscach widelcem i wstaw na 10 minut do zamrażarki. Piekarnik nastaw na 180 stopni C. Formę włóż do nagrzanego piekarnika i piecz kruche ciasto bezglutenowe około 15 minut. Pod koniec pieczenia sprawdzaj, czy nie przypala się twoje ciasto na mazurek z marcepanem bezglutenowy. Wyjmij formę z piekarnika i zostaw do ostygnięcia. Nie wyjmuj ciasta z formy!
Przygotuj bezglutenową masę marcepanową. Zmiel migdały lub płatki migdałowe. Możesz też kupić gotowe mielone migdały, np. marki Backmit. Moim zdaniem nie ma znaczenia, czy użyjesz płatków migdałowych czy całych migdałów. Jedyna różnica będzie w kolorze bezglutenowej masy marcepanowej (oczywiście większe wartości odżywcze i smakowe ma masa przygotowana z migdałów w skórce). W rondelku rozpuść miód i wodę, dodaj ksylitol (lub cukier), następnie dodaj mączkę migdałową i wymieszaj składniki na jednolitą masę. Gotuj na małym ogniu około minuty, stale mieszając. Zostaw bezglutenową masę marcepanową do ostudzenia.
Przygotuj polewa karobową MAG. W rondelku zmieszaj wszystkie składniki i gotuj na wolnym ogniu 2-3 minuty, aż powstanie jednolita masa. Polewa karobowa będzie płynna, ale zgęstnieje w czasie stygnięcia w rondelku lub na cieście. Nie zastygnie jednak tak, jak polewa czekoladowa.
Wystudzone kruche ciasto bezglutenowe posmaruj dżemem, następnie przełóż do środka bezglutenową masę marcepanową. Wygładź masę mokrą łyżką, zanurzaną w gorącej wodzie. Posmaruj wierzch polewą karobową. Udekoruj płatkami migdałowymi, kawałkami suszonych brzoskwiń. Wstaw mazurek z marcepanem bezglutenowy do lodówki na kilka godzin. Możesz go przechowywać w lodówce lub w temperaturze pokojowej.
Ten przepis na bezglutenowy mazurek jest wyjątkowy, bo powstał z naturalnych składników, przygotowanych od podstaw w domu. Dostałam go od mamy bezglutenowej i wegańskiej Kasi. Przed tegoroczną Wielkanocą upiekłam go dwukrotnie, by przetestować sposób wykonania. I wiem, że właśnie ten mazurek z marcepanem bezglutenowy pojawi się na naszej bezglutenowej Wielkanocy już za kilka dni.
KOMENTARZE