Blog

27

KONKURS! Z pamiętnika 6-letniego alergika

16/02/2016

KONKURS! Z pamiętnika 6-letniego alergika

16/02/2016

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Dziś Antek ma 6 lat i bogatą dietę, ale kiedyś dostawał wysypki nawet po jabłku. Pamiętam wyprawy na wieś po króliki i długie godziny przy garnkach. Bo jak z niczego wyczarować COŚ dobrego i pożywnego? Dziś producenci są już bardziej otwarci na wyjątkowe potrzeby dziecka. Ale i tak nie chciałabym cofnąć czasu, za to zapraszam do konkursu!

 

Karmiąca mama na diecie

bulki Bebilon Alerlac (17)Zarówno Zosia, jak i Antek byli karmieni wyłącznie naturalnie przez pierwsze pół roku życia. Niestety, jako dzieci alergików i tak mieli małe szanse na rośnięcie bez uczuleń. Tak też się stało. Zosia nie tolerowała laktozy (celiakię wykryliśmy u niej, gdy skończyła 3 lata), natomiast Antek poszedł jeszcze dalej – nie tolerował białek mleka krowiego, laktozy ani jajek, które przenikały do mleka z mojej diety. Przez pół roku byłam więc razem z nim na diecie bezmlecznej (ach, ten cudowny smak kanapki z masłem, pierwszej po zakończeniu karmienia!), bezlaktozowej, bezjajecznej oraz na swojej bezglutenowej (z powodu mojej celiakii). Żywiłam się wieprzowiną, warzywami i bezglutenowym suchym chlebem. Nie było lekko….

 

willaporeba3 (4)Wprowadzenie pierwszych stałych pokarmów też nie wyglądało różowo. Antek reagował silną wysypką na większość produktów – dochodziliśmy do tego metodą prób i błędów, po konsultacjach z alergologiem, dermatologiem, pediatrą i gastroenterologiem. Z jadłospisu stopniowo wypadały m. in.: marchew, ziemniaki, jabłko, kurczaki, gluten, seler, wieprzowina. Te ograniczenia nie sprzyjały komponowaniu ciekawego menu. Co gorsza, w czasie, gdy u dzieci budzi się naturalna chęć sięgania po nowe produkty, nasz Antoś prawie nic nie mógł jeść. Po pierwszym roku życia dermatolog wprowadził więc leki łagodzące objawy alergii, a jednocześnie wpływające na poprawę apetytu.

 

Menu bez glutenu, mleka, jaj

Alma Wroclaw (2)Nie raz płakałam z bezradności i niewiedzy: czym karmić rocznego, głodnego chłopca? Zdrowe żywienie zawsze było dla mnie ważne, tym bardziej ubolewałam, że Antek ma takie ograniczenia w diecie i otrzymuje zdecydowanie mniej witamin i składników mineralnych. W tym samym czasie wykryliśmy u Zosi celiakię. Oznaczało to całkowite przestawienie całego domu na dietę bezglutenową i utrzymanie kuchni bezmlecznej. Już wtedy wiedziałam, że gotowe mixy bezglutenowe nie należą do najlepszych pod względem wartości odżywczych. Szukałam więc naturalnych i zdrowszych zagęstników. Do zup dodawałam nasiona amarantusa lub kaszkę kukurydzianą, owoce ze słoiczków zagęszczałam kleikiem, przygotowywałam kaszki ryżowe z owocami z działki. Nadal jednak miałam niedosyt – bo zarówno Zosia jak i Antek mieli niedobory żelaza i witamin z grupy B. Niestety, lekarze nie potrafili mi wskazać produktów, które rozwiązałyby nasze kłopoty. Tę wiedzę zdobyłam dopiero później, gdy pozbyliśmy się już większości alergii.

 

Czym karmić małego alergika?

amarelllo (5)W e-mailach pytacie często, czym karmić bezglutenowego niejadka, uczulonego na jaja, soję, mleko, kukurydzę, drób, truskawki i szereg innych alergenów. W obliczu tylu produktów jestem często bezradna, choć sama przez to przechodziłam zaledwie pięć lat temu. Rodziców odsyłam często do zaprzyjaźnionych blogerek, które specjalizują się w tak różnorodnych alergiach pokarmowych. Jako bezglutenowa mama trzymam się swojej specjalizacji.

 

Bebilon Alerlac_logoZawsze jednak i z czystym sumieniem zachęcam do wprowadzenia specjalnego produktu zbożowego, bogatego nie tylko w składniki odżywcze, ale także witaminy i cenne składniki mineralne. Nowym produktem w tej kategorii jest Bebilon Alerlac. Preparat oferuje nieograniczone możliwości przyrządzania zdrowych i pożywnych dań dla dzieci z alergiami. Można go wprowadzić do diety już po 4. miesiącu, a więc w momencie, gdy dietę maluszka wzbogaca się w stałe pokarmy. U dzieci karmionych wyłącznie piersią przez pierwsze półrocze życia, Bebilon Alerlac może więc pojawić się w diecie po 6. miesiącu. Jest zalecany przy rozszerzaniu diety niemowląt i małych dzieci z alergią na białko mleka krowiego lub soi czy z nietolerancją laktozy lub glutenu.

Przygotowywany na wodzie może stanowić samodzielny posiłek, tym bardziej, że zawiera składniki odżywcze ważne w diecie eliminacyjnej. Osobiście próbowałam: produkt ma delikatny smak, aksamitną konsystencję i może stanowić samodzielną potrawę. W prawdziwy zachwyt wpadną natomiast maluszki karmione Nutramigenem czy Bebilonem pepti DHA. Wreszcie poczują ciekawszy smak!

 

Bebilon Alerlac dla wszystkich dzieci

NutriciaKonkursJakie są zalety Bebilon Alerlac w diecie także starszych dzieci? Z powodzeniem można go stosować do zagęszczania potraw (np. drożdżówek z nadzieniem dyniowym czy jabłkowym), przygotowywania deserów (np. zbożowy deser z domowym sokiem malinowym – pycha!), wypieku pieczywa  i przekąsek (ciasteczka z amarantusa, bezglutenowych płatków owsianych i Bebilonu Alerlac).

 

bulki Bebilon Alerlac (9)Produkt nie tylko doskonale zagęści potrawę, ale w odróżnieniu od białych mąk bezglutenowych wzbogaci danie w żelazo, wapń, witaminy: D, A, B i C, w cynk i jod. To składniki, które zapewniają m. in. prawidłowy wzrost kości, prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego czy nerwowego i rozwój poznawczy.

Ktoś powie, że tych kilka łyżek produktu nie ma wielkiego znaczenia w diecie np. pięcio- czy dziesięciolatka na diecie bezglutenowej. Niezupełnie będzie to prawdą: przecież ziarnko do ziarnka….. Jeśli każdy posiłek bezglutenowego dziecka będzie się składał z produktów bogatych w składniki mineralne i witaminy, to przez cały dzień uzbiera się spora porcja zdrowia, prawda?

 

Źródło białka i składników mineralnych

Bebilon Alerlac_logoJaki jest skład Bebilonu Alerlac? Posiłek dla alergika zawiera: mąkę ryżową (28,2%), mąkę ryżową częściowo zhydrolizowaną (21,2%), mąkę z kiełków ziaren chleba świętojańskiego (21,2%), maltodekstrynę, oleje roślinne (palmowy, rzepakowy, słonecznikowy, kokosowy, oleina palmowa), cukier, węglan wapnia, emulgator (mono- i di glicerydy kwasów tłuszczowych estryfikowane kwasem cytrynowym), witaminy (C, niacyna, kwas pantotenowy, E, B1, B6, A, kwas foliowy, K, D, biotyna, B12), dwufosforan żelazowy, siarczan cynku, L-karnityna, siarczan miedzi, jodek potasu.

Bebilon Alerlac zawiera ponad 21% mąki z kiełków ziaren chleba świętojańskiego. Mąka ta jest źródłem wartościowego białka, szczególnie cennego w diecie dzieci z alergią. Preparat nie zawiera żadnych syropów (glukozowego czy glukozowo-fruktozowego), co jest jego dodatkową zaletą.

Dla mnie ważne jest również, że Bebilon Alerlac jest dietetycznym środkiem spożywczym specjalnego przeznaczenia medycznego. Oznacza to, że jego produkcja jest ściśle nadzorowana i podlega surowym wymogom prawnym.

 

amarelloChoć nasze dzieci większość alergii pokarmowych mają już za sobą, w kuchni i tak stosujemy na co dzień Bebilon Alerlac.

Wzbogacam nim wypieki pieczywa (ZOBACZ TUTAJ) i ciasteczek (zobacz TUTAJ), dodaję do bezglutenowej owsianki czy do śniadania z amarantusa (zobacz TUTAJ) – właśnie w myśl zasady, że ziarnko do ziarnka…

 

chleb angielski Bakels krojony (7)aA co na to nasz Antek? Po doświadczeniach z dietą eliminacyjną pozostał wrażliwy na nowe smaki (choć kolorowe, chemiczne żelki-ciągutki serwowane np. na urodzinkach próbuje bez mrugnięcia okiem ;)) i przy stole jest wymagającym biesiadnikiem. Z apetytem zjada natomiast jajka, brązowy ryż i surową marchewkę, pije mleko, lubi wołowinę, jabłka, paprykę, orzechy nerkowca i kilka rodzajów ryb. Nie wie jednak, że znane mu dania często wzbogacam amarantusem, zmieloną fasolą, przetartymi warzywami czy Bebilonem Alerlac. Nie wyczuwa ich w potrawach, zjada posiłki z apetytem, a jednocześnie otrzymuje sporą porcję zdrowych składników.

 

kluseczki2Dziś mam więcej wiedzy i doświadczeń, ale … nie chciałbym cofnąć czasu i znów głowić się nad jadłospisem mega alergika. Bo my większość alergii na szczęście mamy już za sobą. Został nam gluten, kakao, cytrusy, białka mleka… Niemniej jednak doceniam wysiłki producentów, dbających o dzieci ze specjalnymi wymaganiami żywieniowymi. Tym bardziej, że wśród znajomych przybywa małych alergików – temat specjalnych diet i produktów jest więc ciągle aktualny.

 

NutriciaKonkursUWAGA KONKURS Bezglutenowej Mamy i producenta Bebilonu Alerlac! (REGULAMIN TUTAJ ).

Aby wygrać projektor Sowa z lampką i pozytywką (marka) Skip Hop lub zestaw produktów Skip Hop (miseczka, sztućce, talerz, śliniaczek) wystarczy w czasie trwania konkursu (16-26 lutego 2016 r.) zamieścić w komentarzu pod tym wpisem pomysłowy przepis na potrawę z wykorzystaniem Bebilon Alerlac. Zapraszam serdecznie do udziału.

 

KOMENTARZE (27)

Mama alergika 05/03/2016 16:09
Czekamy z niecierpliwością na wyniki
admin 06/03/2016 12:13
Chyba będą 7 marca :)
Ela 08/03/2016 16:28
Czy będą dziś wyniki? :)
moniaaa777 26/02/2016 23:53
Niespełna siedem miesięcy temu zostałam mamą i mój synek również cierpi na alergię. Jak tak czytam co przeżyłaś to, aż mnie ciarki przelatują. Mojego synka uczula niemalże co drugi składnik przez co mam ograniczone możliwości rozszerzania jego diety. Wysypka, czerwone plamki na ciele - to u nas standard przy próbowaniu nowych papek żywieniowych! Całe szczęście niedawno znajoma poleciła mi Bebilon Alerlac, który obecnie od trzech tygodni przechodzi 'testy' w diecie synka i muszę przyznać, że jak na razie spisuje się na medal! Oby tak dalej! Używam go do zagęszczania przeróżnych potraw, ale najbardziej synkowi smakują deserki wzbogacone o ten produkt zbożowy. Za jednym zamachem synuś napełni brzuszek i obdaruje swój organizm niezbędnymi witaminami, minerałami, a przede wszystkim żelazem, którego wciąż ma niedobór. Bebilon Alerlac daje mi jako matce nadzieję na zdrowie i pożywne odżywianie dziecka. Z użyciem produktu Bebilon Alerlac najbardziej lubię przygotowywać synkowi PLACUSZKI JABŁKOWE - mógłby jeść je bez końca! Do przygotowania potrzebuję zaledwie jedno jabłko, jedno jajko i sześć łyżeczek Bebilon Alerlac. Wszystko razem miksuję blenderem i smażę na patelni tworząc przeróżne kształty, począwszy od kółek na gwiazdkach skończywszy. Bezglutenowe, bardzo pożywne i proste w przygotowaniu. Oczywiście będę stopniowo rozszerzać dietę synka o inne, bardziej rozbudowane potrawy, by jego dania były różnorodne - wiadomo jedzenie w kółko tego samego w końcu się nudzi..:)
Halina 26/02/2016 22:10
Kanapki śniadaniowe z masłem chałwowym (słonecznikowym) na bazie mleka Bebilon Alerac Słodkie masło, o słonecznikowym smaku chałwy. Do tego ulubione pieczywo np. ryżowe bez glutenu. I słodkie, owocowe dodatki (uzależnione od alergii dziecka). Wystarczy chwila cierpliwości i pyszne kanapki dla dzieciaczków gotowe. Dla wytrawnych smakoszy z dodatkiem np. awokado lub soczystej papryki. Takie masło to idealna baza do eksperymentów smakowych i wymyślania ciągle to nowych kombinacji dodatków. Składniki na masło chałwowe 100 g chałwy słonecznikowej (zmiksowany słonecznik z dodatkiem dowolnego słodzika np. miodu, ksylitolu itp.) 50 g kaszki Bebilon Alertec 50 ml mleka np. ryżowego, kokosowego itp. szczypta soli morskiej do podania: ulubione pieczywo i owoce Przygotowanie Kaszkę zalać zimnym mlekiem i dobrze wymieszać. Wkruszyć do tego chałwę. Wszystko wymieszać na gładką, gęstą masę. Dodać sól. Schłodzić w lodówce min. 15 min. W tym czasie przygotować owoce. Ulubione pieczywo posmarować grubo masłem chałwowym, ułożyć owoce.
Ania R 26/02/2016 22:01
Dabie bogate w żelazo Soczewica z warzywami Składniki na ok.6 porcji 50g posiekanej cebuli lub pora 100g marchewki,obranej i pokrojonej 50g czerwonej soczewicy 15g selera,pokrojonego 250g słodkich ziemniaków,obranych i pokrojonych 200 ml przecieru pomidorowego Łyżka oleju roślinnego 2 łyzeczki Alerlac Podgrzej na patelni okej i smaż na nim 5 minut cebulę,marchewkę i selera.Opłucz soczewicę i dorzuć ją do warzyw.Następnie dodaj słodkie ziemniaki i smaż jeszcze ok.1 minutę.Wlej przecier pomidorowy i dodaj łyżkę wody.Przykryj i gotuj 30 minut,po tym czasie zdejmij z ognia,dodaj Alerlac i wymieszaj.Po przygotowaniu zmiksuj w blenderze danie. Smacznego
Agata 26/02/2016 21:45
Słodkie kulki, jak raffaello z kaszki Bebilon Alerac i ciecierzycy Coś słodkiego, ale zdrowego. Coś bezglutenowego, ale dobrego. Coś dla tego małego i dużego :-) Proste, bardzo smaczne i zdrowe w przygotowaniu. Dla dzieci świetna zabawa w kulaniu kulek. Nada się jako słodka przekąska na drugie śniadanie, nawet spakowana do lunchboxa dla starszaka do szkoły. Składniki 200 g ciecierzycy surowej lub ugotowanej z puszki 50 g oleju kokosowego 200 g wiórek kokosowych 200 g kaszki Bebilon Alerac 75 g cukru trzcinowego lub kokosowego (można dodać także zwykły cukier puder) 2 łyżki jasnego miodu np. akacjowego do obtoczenia kulek: 4 łyżki kaszki Bebilon Alerac + 50 g wiórek kokosowych Przygotowanie Jeśli używamy surowej ciecierzycy to dzień prędzej zalać ją zimną wody, tak by wszystkie ziarna były zamoczone. Następnego dnia wylać wodę, nalać świeżej i gotować do miękkości pod przykryciem, co jakiś czas mieszając ok. 60 min. Wystudzić Gdy korzystamy z gotowej z puszki - odcedzić i przepłukać pod zimną wodą. Ciecierzycę zmiksować blenderem na gładkie puree. Dodać olej kokosowy, kaszkę Bebilon Alerac, miód i cukier oraz wiórki kokosowe. Wszystko dobrze wymieszać na gęstą masę. Może się lekko kleić. Jeśli masa wyszła zbyt płynna dodać więcej kaszki i kokosu. Odstawić do lodówki na godzinę, by masła jeszcze bardzie zgęstniała. Po tym czasie można formować kulki wielkości orzecha włoskiego. Najlepiej robić to przy zwilżonych dłoniach. Gotowe kuleczki obtaczać w mieszance kaszki i wiórków kokosowych. Mocno schłodzić. Smacznego! https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/v/t1.0-0/s480x480/12790943_596985400450764_827166647331787726_n.jpg?oh=9b448ae445a1bb9d99d6efa68a337afe&oe=5762B424
halina h 26/02/2016 20:31
Słodko rollujemy ;) Składniki na ciasto: - 2 płaskie łyżki mąki ryżowej - 5 płaskich łyżek Alerlac - 60 ml wody - łyżka oleju - szczypta soli Składniki nadzienia: - duże jabłko - 1/2 kawałek banana - cukier Sposób przygotowania: Mieszam Alerlac z wodą. W kolejnym etapie dodaję mąkę ryżową, olej i sól do smaku, dokładnie mieszając wszystkie składniki ze sobą. Na rozgrzaną patelnię dodaję olej ( wystarczy dodać tylko przy pierwszym naleśniku, resztę smażę już bez dolewania oleju. Obieram jabłko ze skórki i kroję go na drobne kawałeczki. Do garnka nalewam wodę i wrzucam tam jabłka, które podduszam na wolnym ogniu. Jeżeli konsystencja będzie już rzadka dodaj kawałek rozgniecionego banana. Placuszki smaruję jabłkowo-bananową masą, zwijam w rulon i kroję w poprzek. Gotowe!
sylwiall 26/02/2016 19:55
MASZ BABO PLACEK Potrzebujemy: 3 łyżki wody 2 łyżki Alerlac 1,5 płaskiej łyżki mąki ryżowej banan olej Przygotowanie: Obieram banana i miksuję go na gładką papkę. Mój synek nie chce jeść zwykłych placków, więc muszę urozmaić ich skład owocami. Alerlac mieszam z 3 łyżeczkami wody, gdy masa stanie się jednolita dodaję resztę składników i ponownie mieszam. Dodaję do tego łyżeczkę oleju, ale nie dodaję go już później do smażenia. Na rozgrzanej patelnię formuję małe placki. Smażę je około 2-3 minuty na każdą stronę, sprawdzając czy są rumiane. Smacznego!
Mama Monika i Gabrysia 26/02/2016 19:05
W tej sprawie decydujący głos zabierze nasza 7-miesięczna inspektorka ds. poznawania nowych smaków. Ponieważ nie potrafi ona jeszcze dokładnie słowami powiedzieć, co przygotowuję jej z bezglutenowego produktu Alerlac , ja - jako najlepiej rozumiejąca ją osoba na świecie - przetłumaczę co chce Wam powiedzieć moja córcia. Więc zaczynamy! Aaba - Mam na imię Gabrysia i opowiem Wam o jednym z moich ulubionych dań jakie robi mi mamusia. Baaba - Potrzebujemy do niego wcześniej ugotowanego dużego ziemniaka, 1 duża łyżka ugotowanych brokułów i średniej marchewki, ugotowanego i zmielonego mięska z kurczaka (około 3 łyżki stołowe) oraz 3 łyżeczki Alerlac. Mamaa - Mamusia rozgniata widelcem na osobnych talerzykach ziemniaki, marchewkę i brokuły. Daada - Do marchewki i dodaje 1,5 łyżeczki Alerlac i miesza, to samo robi z brokułami . Taaata - Kiedy ma już wszystko gotowe, na dno małej foremki do zapiekania kładzie warstwami - ziemniaczki, brokuły, mięso z kurczaka i na wierzch marchewkę. Naana - Tak przygotowane danie wkłada do rozgrzanego piekarnika (na około 180º) na 6-7 minut. Paaapa - Kiedy mój obiadek jest gotowy, a jego temperatura właściwa do podania mi go, następuje najsmaczniejsza chwila - nareszcie mogę nacieszyć się smakiem mojego dania. Baaaba - I chociaż mam dopiero dwa ząbki, moja mama stale stara się urozmaicać moje menu, pamiętając o tym, że jestem.
Mama Monika i Gabrysia 26/02/2016 19:06
małym alergikiem :)
Iz Ol 26/02/2016 17:41
"SERNICZKI" z tofu 800g tofu zmielonego 2łyżki przyprawy piernikowej odrobina cynamonu albo skórki pomarańczy - kto co lubi! 1 szklanka mleka kokosowego cukier trzcinowy 100g Alerlac Spód-pokruszone ciasteczka Oreo (bez nadzienia) zmiksowane z olejem kokosowym. Piekarnik rozgrzewamy do 175 stopni C. Powstałą "mase" spodu wykładamy do foremek na muffinki. Foremki ze spodem chowamy do lodówki. Tofu wrzucamy do naczynia blendera, dodajemy mleko kokosowe (schłodzone) oraz wszystkie pozostałe składniki. Blendujemy na gładką masę. Jeśli masa jest za gęsta, dolewamy troszkę mleka roślinnego, ok. 1/3 szklanki. Masę przelewamy na spody, wkładamy do piekarnika i pieczemy przez 40 minut-60min.
Greta 26/02/2016 12:05
Jeszcze jedna propozycja bezglutenowa: Nuggetsy z kurczaka w cieście naleśnikowym i kukurydzianej panierce Obawiałam się trochę, czy smak Alerlac-u będzie pasował do mięska, ale wyszło bardzo smacznie i delikatnie. 1/2 piersi kurczaka 1 jajko ok.1/3 szklanki Alerlac ok. 2/3 szklanki bezglutenowych płatków kukurydzianych ok 2 łyżki mleka (lub więcej, w zależności od gęstości ciasta) olej do smażenia sól, pieprz Pierś kurczaka kroimy na dość cienkie i małe fileciki, rozbijamy tłuczkiem. Dodajemy sól i pieprz. Jajko roztrzepujemy, dodajemy Alerlac i trochę mleka, żeby całość miała konsystencję gęstszego ciasta naleśnikowego. Dodajemy szczyptę soli. Płatki kukurydziane mielimy blenderem. Kawałki kurczaka maczamy w cieście i obtaczamy w panierce z płatków kukurydzianych. Smażymy na średnio gorącej patelni. Smacznego!
Agnieszka 26/02/2016 11:54
Batoniki bananowe Alerlac Banany Płatki ryżowe Płatki jaglane Płatki gryczane Płatki migdałowe Ziarna słonecznika Rodzynki Żurawina Bardzo dojrzałe banany trzeba rozgnieść widelcem dodając kilka kropli soku z cytryny, łyżeczkę oliwy i do tej papki dorzucić różne płatki, ziarna i bakalie w proporcjach uzależnionych upodobaniami. Mieszamy do uzyskania lepkiej konsystencji. Wyłożyć masę na blachę wyłożoną papierem i piec w 190 °C przez 10-15 minut, aż podeschnie i się lekko zrumieni. Batoniki wykrawać gdy wypieczona masa jest jeszcze ciepła.
Greta 26/02/2016 11:50
My dopiero od około 2 miesięcy wiemy, że 5,5-letnia córka ma celiakię i po nerwowym przekopywaniu internetu w poszukiwaniu wiadomości o tym, co to dokładnie takiego, co jeść, a czego nie, trafiłam tutaj i ... odetchnęłam z ulgą:) (bo znalazłam tu wszystkie potrzebne mi na start informacje i widzę, że nie jesteśmy same:)). Naszym jedynym ograniczeniem jest gluten, więc moja propozycja to: Ciasto czekoladowe 3 jajka 3/4 szklanki cukru 3/4 szklanki mąki kukurydzianej 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej 1/3 szklanki Alerlac ok. 125g masła (trochę więcej, niż połowa kostki) pół łyżeczki proszku do pieczenia (bezglutenowego) 3 czubate łyżki ciemnego kakao (bezglutenowego) 1/3 szklanki wody Masło rozpuszczamy w rondelku z 1/2 szklanki cukru (część cukru zostawiamy do piany z białek), wodą i kakao. Mieszamy i odstawiamy, żeby masa wystygła. Odlewamy około pół szklanki masy na polewę. Do pozostałej części masy (ostudzonej!) dodajemy żółtka, miksujemy. W misce mieszamy mąkę ziemniaczaną, kukurydzianą i Alerlac. Mąki dodajemy stopniowo do masy kakaowej i żółtek. Białka ubijamy i dodajemy 1/4 szklanki cukru (tą część cukru, której nie zużyliśmy do masy kakaowej). Ubite białka dodajemy delikatnie do reszty ciasta, mieszamy całość łyżką. Ciasto wlewamy do blaszki-keksówki (ok. 35cm x 11 cm) wyłożonej papierem do pieczenia. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni (piekłam bez termoobiegu, grzanie góra-dół). Ciasto pieczemy ok. 50 minut. Po wyjęciu ciasta i ostygnięciu polewamy je kakaową polewą (jeśli polewa do tego czasu stężeje można ją lekko podgrzać przed polaniem). Pychota!:)
Greta 26/02/2016 11:52
A, do mieszanki z mąki dodajemy również proszek do pieczenia:)
Agna 25/02/2016 21:43
Składniki na kilkanaście sztuk: 1 szklanka kaszki Alerlac 1 łyżeczka cynamonu 1/2 łyżeczki sody 1/2 łyżeczki soli 1 szklanka mleka roślinnego np sojowego + ocet 1/2 szklanki puree z dyni olej do smażenia Do mleka so­jo­we­go dodajemy ocet i czekamy aż mleko ze­tnie się na ma­ślan­kę. Łą­czymy wszyst­kie suche skład­ni­ki. Ścię­te mleko mieszamy z dy­nio­wym puree na­stęp­nie wsy­pać suche składniki i wszyst­ko do­kład­nie wy­mie­szać przy po­mo­cy trze­pacz­ki na gład­kie cia­sto. Smażymy :)
Hania 24/02/2016 20:35
Z racji, iż mój 3,5 letni synek ma długie zęby na widok warzyw, przemyciłam co nie co właśnie w tych oto placuszkach :) Placuszki z cukinii z warzywami i kurczakiem Składniki *pojedynczy filet z piersi kurczaka *1 średniej wielkości cukinia *1 średniej wielkości marchewka *1 średniej wielkości pietruszka i część selera *mała cebulka *3-4 łyżki kaszki Alerlac *1-2 łyżki płatków owsianych bg *1 jajko *odrobina jogurtu naturalnego *porządna garść natki pietruszki *szczypta soli, pieprzu, ulubione zioła *olej do smażenia Wykonanie *Marchewkę, pietruszkę i seler obrać, umyć i zetrzeć na tarce o grubych oczkach.Cukinię przekroić na pół, wydrążyć miąższ i nasiona,resztę zetrzeć na dużych oczkach tarki, posypać solą i odstawić na ok 15 min. Następnie odsączyć startą cukinię i przełożyć do miski. Dodać warzywa, pokrojoną w drobną kosteczkę pierś z kurczaka, przesmażona cebulkę, posiekaną natkę pietruszki, jajko, płatki, kaszkę i odrobinę jogurtu naturalnego. W zależności od konsystencji można dodać więcej kaszki lub jogurtu.Doprawić ziołami i wymieszać. Kłaść na rozgrzaną patelnię niewielkie porcje i smażyć z obu stron na złoty kolor. Odsączyć na ręczniku papierowym. Podawać z ulubionym sosem. Mój urwis zajada się nimi na zimno jak i gorąco. Polecam na ciepło z sosem pomidorowym lub na zimno z sosem czosnkowym :)
Anusia 23/02/2016 22:41
Klopsiki z kurczaka i jabłka 2 łyżki oliwy z oliwek Cebula,posiekana duże kwaśne jabłko,obrane,starte 2 duże piersi z kurczaka,pokrojone na kawałki pół łyżki świeżej posiekanej natki pietruszki Łyżka posiekanego świeżego tymianku lub szałwii Alerlac jako nasza "bułka tarta" ok 50 g sól i pieprz dla dzieci powyżej roku Mąka bezglutenowa na panierkę olej do smażenia Rozgrzewamy oliwę na patelni i smażymy na niej połowę cebuli ok 3 min.Zajrzyj jabłko,odciśnij nadmiar soku.Wymieszaj owoc z kurczakiem,cebulą,ziołami,Alerlac,rozdrobnij składniki w robocie kuchennym.Dodaj odrobinę soli i pieprzu.Z masy formujemy małe kulki,obtaczamy w mące i smażymy na rumiano. Smacznego
Anusia 23/02/2016 22:34
Puree z cukini i zielonego groszku Składniki na ok.4 porcje pół małej cebuli,obranej i posiekanej 15g masła 50g cukinii,obranej i pokrojonej w cieniutkie plasterki Średniej wielkości ziemniak (ok.150g),obrany i pokrojony 120ml wywaru z warzyw lub kurczaka 25 g mrożonego groszku 2 łyżeczki Alerlac Podsmaż cebulę na maśle aż będzie miękka.Dodaj cukinię,ziemniak i wywar,doprowadź do wrzenia,przykryj i gotuj na małym ogniu 12minut.Następnie dodaj mrożony groszek i ponownie zagotuj,zmniejsz ogień i gotuj ok 5 minut.Dodaj na koniec Alerlac.Przed podaniem zmiksuj. Smacznego
Kasia 22/02/2016 22:31
Mój przepis na pyszne bułki :) są tak smakowite, że nawet reszta rodzinki która nie jest na diecie bezglutenowej zajada z apetytem :) Wzorzec przepisu to bułki z bloga Bezglutenowej mamy :) ale z braku części produktów musiałam improwizować i wyszły naprawdę smaczne :) 200 g mąki do wypieku chleba (użyłam 140 g mix schar B i 60 g mąki ryżowej) 50 g bezglutenowego produktu zbożowego Bebilon Alerlac; 1/2 łyżeczki soli łyżka mąki z amarantusa około 250 ml letniej wody; 3 łyżki oliwy; 18 g drożdży świeżych nasiona słonecznika, dyni i chia Drożdże rozpuszczamy w letniej wodzie, dodajemy mąki i sól i zagniatamy ciasto, dodajemy oliwę i ponownie wyrabiamy, na końcu dodajemy nasiona ulubione. Odstawiamy ciasto do wyrośnięcia (ok. 30 minut, ja nagrzewam piekarnik do 50 st, po czym wyłączam i w takim nagrzanym piekarniku wyrasta), po tym czasie formujemy mokrymi rękami bułki, układamy na papierze do pieczenia, górę smarujemy mlekiem i posypujemy nasionami dodatkowo, wstawiamy do piekarnika, ustawiamy temperaturę 175 st i pieczemy ok 25 minut :)
Ania 22/02/2016 15:59
Jestem bezglutenową mamą niespełna 4-miesięcznej Nadii i już powoli zaczynam myśleć jak to będzie po 6-tym miesiącu, jak zaczniemy wprowadzać jedzonko. Wspaniały wpis, troszkę się uspokoiłam, że są możliwości ;) A oto i mój przepis na koktajl Owocowa Bomba, który znakomicie smakuje jako drugie śniadanie bądź podwieczorek. Owocowa Bomba: - ok.150g malin (albo innych owoców - próbowałam też z bananem, truskawkami, jagodami i jest również smaczny) - +/- 100 ml mleka (jeśli występuje alergia może być np ryżowe czy kokosowe) - jeśli ktoś lubi słodszą wersję to polecam dodać np banana albo ksylitol, z miodem też wyszło smacznie, z daktylami jeszcze nie próbowałam - łyżka/dwie Bebilon Alerlac (im więcej, tym koktajl będzie gęstszy) Owoce umyć/mrożone rozmrozić. Wrzucić wszystko do blendera i wymieszać na gładką masę. Koktajl gotowy! Smacznego :)
Asia 19/02/2016 22:13
Racuszki z Bebilon Alerlac ( od 12 miesiąca podaje dziecku) składniki: ● 6 łyżek Bebilon Alerlac ● 2 łyżki mąki ● 1 banan ● 3 łyżki wody ● olej kokosowy do smażenia 1. Do naczynia wsypujemy kaszkę, mąkę i wlewamy 3 łyżki wody. Dokładnie mieszamy, aż uzyskamy jednolitą masę. 2. Banana obieramy, a następnie kroimy w niewielką kostkę. Dodajemy do masy. Mieszamy. 3. Na patelni rozgrzewamy olej kokosowy Smażymy racuszki na rumiano. Smacznego :)
bogna82 19/02/2016 18:53
Jestem mamą 1,5 rocznego malca-alergika,który niestety jest na diecie bezmlecznej i bezglutenowej .Podaję przepis na NALEŚNICZKI DLA ALERGIKA , ulubione danie synka ,jednym ze składników tej potrawy jest właśnie Bebilon Alerlac. NALEŚNICZKI DLA MAŁEGO ALERGIKA 5 płaskich łyżeczek Bebilonu Alerlac 2 płaskie łyżki mąki ryżowej 1 łyżeczka oleju 60 ml.wody szczypta soli Rozmieszać Alerlac z wodą,dodać olej,mąkę ryżową,sól i starannie wymieszać.Smażyć na niewielkiej ilości oleju tylko pierwszy naleśnik ,następne można smażyć nie dodając tłuszczu.Podawać z musem owocowym. Z podanych produktów wychodzi 1 naleśniczek na małą patelnię. Życzę smacznego Małym Łakomczuszkom.
Paulina 19/02/2016 01:32
Jestesmy w Trakcie testow skornych (z 2paneli mamy jajka mleko ziemniaki kukurydze kakao cytrusy) wiem ze jest tego duzo wiecej... Filipek od 3 msc zycia ma azs ,synek ze wzgledu na zaburzenia rozwoju nie dostaje tez glutenu jego dieta jest naprawde bardzo uboga ,ale uwielbia ryz z sosikiem z indyka + marchew ,pietruszka bebilonem zageszczam sosik synek wcina az się uszy trzęsą :))) pije tez mleko bebilon pepti dha na noc dostaje miseczkę alertecu ze swoim mleczkiem i malinkami przepisy moze malo orginalne ale niestety synek nie je tez żadnych kasz , większości owoców mies dostaje bardzo male ilosci cukrow.
admin 20/02/2016 08:00
Fantastycznie, że mimo tylu ograniczeń wyczarowujesz dla Filipka tyle pyszności. Spokojnie - z czasem Wasze menu się rozszerzy i nie będziecie pamiętać tego trudnego czasu :)
Patrycja 17/02/2016 15:11
Melduje się Patrycja, stała czytelniczka Bloga, mama – przemytniczka (chyba wiele mam, nie tylko dzieci z alergią, może pozwolić sobie na ten przydomek przy komponowaniu posiłków), mama Aleksandra z alergią na pszenicę i nadwrażliwością na gluten. Mój przepis na pulpeciki jest bardzo ogólny, można robić z niego różne wariacje: - 500 gram mielonego mięsa np. indyka lub innego -mała cebula drobno posiekana i zeszklona i/lub ząbek czosnku -1/2 startej marchewki / mała starta pieczarka / kawałek drobno posiekanej papryki (lekko duszę na patelni po cebuli) -3/4 ugotowanej kaszy jaglanej (u mnie najpierw wypłukanej 2 razy i sparzonej wrzątkiem) - 3 łyżki (lub więcej, dodaję w trakcie wyrabiania) - 4 łyżki drobno startego sera (niekoniecznie) - 1 jajko (niekoniecznie) - koperek / pietruszka -sól i pieprz do smaku -papryka słodka (niekoniecznie) - bezglutenowa mąka do oprószenia pulpecików Wykonanie: Ugotowaną, przestudzoną kaszę jaglaną mielę w blenderze, dodaję koperek lub pietruszkę, przyprawy, zeszkloną cebulę i czosnek, znowu blenduję (to nie jest konieczne, można dodać to wszystko po prostu do mięsa, ale mój syn nie lubi grudek ani wyczuwalnej „zieleniny”). Następnie dodaję do tej masy mięso i uduszone warzywa, bebilon alerlac, ewentualnie ser i wyrabiam ręką kilka minut, dodaję bebilon jeżeli widzę potrzebę. Formuję małe pulpeciki, krótko smażę na oleju i wstawiam na 10 minut do piekarnika na 180stopni, dzięki temu pulpeciki są miękkie w środku i się nie rozlatują. Do pulpecików można zrobić sos pomidorowy i zjeść z makaronem lub ziemniakami. Z tych produktów wychodzi dosyć duża porcja, robię zapas i mrożę :)
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się