Dziś Antek ma 6 lat i bogatą dietę, ale kiedyś dostawał wysypki nawet po jabłku. Pamiętam wyprawy na wieś po króliki i długie godziny przy garnkach. Bo jak z niczego wyczarować COŚ dobrego i pożywnego? Dziś producenci są już bardziej otwarci na wyjątkowe potrzeby dziecka. Ale i tak nie chciałabym cofnąć czasu, za to zapraszam do konkursu!
Karmiąca mama na diecie
Zarówno Zosia, jak i Antek byli karmieni wyłącznie naturalnie przez pierwsze pół roku życia. Niestety, jako dzieci alergików i tak mieli małe szanse na rośnięcie bez uczuleń. Tak też się stało. Zosia nie tolerowała laktozy (celiakię wykryliśmy u niej, gdy skończyła 3 lata), natomiast Antek poszedł jeszcze dalej – nie tolerował białek mleka krowiego, laktozy ani jajek, które przenikały do mleka z mojej diety. Przez pół roku byłam więc razem z nim na diecie bezmlecznej (ach, ten cudowny smak kanapki z masłem, pierwszej po zakończeniu karmienia!), bezlaktozowej, bezjajecznej oraz na swojej bezglutenowej (z powodu mojej celiakii). Żywiłam się wieprzowiną, warzywami i bezglutenowym suchym chlebem. Nie było lekko….
Wprowadzenie pierwszych stałych pokarmów też nie wyglądało różowo. Antek reagował silną wysypką na większość produktów – dochodziliśmy do tego metodą prób i błędów, po konsultacjach z alergologiem, dermatologiem, pediatrą i gastroenterologiem. Z jadłospisu stopniowo wypadały m. in.: marchew, ziemniaki, jabłko, kurczaki, gluten, seler, wieprzowina. Te ograniczenia nie sprzyjały komponowaniu ciekawego menu. Co gorsza, w czasie, gdy u dzieci budzi się naturalna chęć sięgania po nowe produkty, nasz Antoś prawie nic nie mógł jeść. Po pierwszym roku życia dermatolog wprowadził więc leki łagodzące objawy alergii, a jednocześnie wpływające na poprawę apetytu.
Menu bez glutenu, mleka, jaj
Nie raz płakałam z bezradności i niewiedzy: czym karmić rocznego, głodnego chłopca? Zdrowe żywienie zawsze było dla mnie ważne, tym bardziej ubolewałam, że Antek ma takie ograniczenia w diecie i otrzymuje zdecydowanie mniej witamin i składników mineralnych. W tym samym czasie wykryliśmy u Zosi celiakię. Oznaczało to całkowite przestawienie całego domu na dietę bezglutenową i utrzymanie kuchni bezmlecznej. Już wtedy wiedziałam, że gotowe mixy bezglutenowe nie należą do najlepszych pod względem wartości odżywczych. Szukałam więc naturalnych i zdrowszych zagęstników. Do zup dodawałam nasiona amarantusa lub kaszkę kukurydzianą, owoce ze słoiczków zagęszczałam kleikiem, przygotowywałam kaszki ryżowe z owocami z działki. Nadal jednak miałam niedosyt – bo zarówno Zosia jak i Antek mieli niedobory żelaza i witamin z grupy B. Niestety, lekarze nie potrafili mi wskazać produktów, które rozwiązałyby nasze kłopoty. Tę wiedzę zdobyłam dopiero później, gdy pozbyliśmy się już większości alergii.
Czym karmić małego alergika?
W e-mailach pytacie często, czym karmić bezglutenowego niejadka, uczulonego na jaja, soję, mleko, kukurydzę, drób, truskawki i szereg innych alergenów. W obliczu tylu produktów jestem często bezradna, choć sama przez to przechodziłam zaledwie pięć lat temu. Rodziców odsyłam często do zaprzyjaźnionych blogerek, które specjalizują się w tak różnorodnych alergiach pokarmowych. Jako bezglutenowa mama trzymam się swojej specjalizacji.
Zawsze jednak i z czystym sumieniem zachęcam do wprowadzenia specjalnego produktu zbożowego, bogatego nie tylko w składniki odżywcze, ale także witaminy i cenne składniki mineralne. Nowym produktem w tej kategorii jest Bebilon Alerlac. Preparat oferuje nieograniczone możliwości przyrządzania zdrowych i pożywnych dań dla dzieci z alergiami. Można go wprowadzić do diety już po 4. miesiącu, a więc w momencie, gdy dietę maluszka wzbogaca się w stałe pokarmy. U dzieci karmionych wyłącznie piersią przez pierwsze półrocze życia, Bebilon Alerlac może więc pojawić się w diecie po 6. miesiącu. Jest zalecany przy rozszerzaniu diety niemowląt i małych dzieci z alergią na białko mleka krowiego lub soi czy z nietolerancją laktozy lub glutenu.
Przygotowywany na wodzie może stanowić samodzielny posiłek, tym bardziej, że zawiera składniki odżywcze ważne w diecie eliminacyjnej. Osobiście próbowałam: produkt ma delikatny smak, aksamitną konsystencję i może stanowić samodzielną potrawę. W prawdziwy zachwyt wpadną natomiast maluszki karmione Nutramigenem czy Bebilonem pepti DHA. Wreszcie poczują ciekawszy smak!
Bebilon Alerlac dla wszystkich dzieci
Jakie są zalety Bebilon Alerlac w diecie także starszych dzieci? Z powodzeniem można go stosować do zagęszczania potraw (np. drożdżówek z nadzieniem dyniowym czy jabłkowym), przygotowywania deserów (np. zbożowy deser z domowym sokiem malinowym – pycha!), wypieku pieczywa i przekąsek (ciasteczka z amarantusa, bezglutenowych płatków owsianych i Bebilonu Alerlac).
Produkt nie tylko doskonale zagęści potrawę, ale w odróżnieniu od białych mąk bezglutenowych wzbogaci danie w żelazo, wapń, witaminy: D, A, B i C, w cynk i jod. To składniki, które zapewniają m. in. prawidłowy wzrost kości, prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego czy nerwowego i rozwój poznawczy.
Ktoś powie, że tych kilka łyżek produktu nie ma wielkiego znaczenia w diecie np. pięcio- czy dziesięciolatka na diecie bezglutenowej. Niezupełnie będzie to prawdą: przecież ziarnko do ziarnka….. Jeśli każdy posiłek bezglutenowego dziecka będzie się składał z produktów bogatych w składniki mineralne i witaminy, to przez cały dzień uzbiera się spora porcja zdrowia, prawda?
Źródło białka i składników mineralnych
Jaki jest skład Bebilonu Alerlac? Posiłek dla alergika zawiera: mąkę ryżową (28,2%), mąkę ryżową częściowo zhydrolizowaną (21,2%), mąkę z kiełków ziaren chleba świętojańskiego (21,2%), maltodekstrynę, oleje roślinne (palmowy, rzepakowy, słonecznikowy, kokosowy, oleina palmowa), cukier, węglan wapnia, emulgator (mono- i di glicerydy kwasów tłuszczowych estryfikowane kwasem cytrynowym), witaminy (C, niacyna, kwas pantotenowy, E, B1, B6, A, kwas foliowy, K, D, biotyna, B12), dwufosforan żelazowy, siarczan cynku, L-karnityna, siarczan miedzi, jodek potasu.
Bebilon Alerlac zawiera ponad 21% mąki z kiełków ziaren chleba świętojańskiego. Mąka ta jest źródłem wartościowego białka, szczególnie cennego w diecie dzieci z alergią. Preparat nie zawiera żadnych syropów (glukozowego czy glukozowo-fruktozowego), co jest jego dodatkową zaletą.
Dla mnie ważne jest również, że Bebilon Alerlac jest dietetycznym środkiem spożywczym specjalnego przeznaczenia medycznego. Oznacza to, że jego produkcja jest ściśle nadzorowana i podlega surowym wymogom prawnym.
Choć nasze dzieci większość alergii pokarmowych mają już za sobą, w kuchni i tak stosujemy na co dzień Bebilon Alerlac.
Wzbogacam nim wypieki pieczywa (ZOBACZ TUTAJ) i ciasteczek (zobacz TUTAJ), dodaję do bezglutenowej owsianki czy do śniadania z amarantusa (zobacz TUTAJ) – właśnie w myśl zasady, że ziarnko do ziarnka…
A co na to nasz Antek? Po doświadczeniach z dietą eliminacyjną pozostał wrażliwy na nowe smaki (choć kolorowe, chemiczne żelki-ciągutki serwowane np. na urodzinkach próbuje bez mrugnięcia okiem ;)) i przy stole jest wymagającym biesiadnikiem. Z apetytem zjada natomiast jajka, brązowy ryż i surową marchewkę, pije mleko, lubi wołowinę, jabłka, paprykę, orzechy nerkowca i kilka rodzajów ryb. Nie wie jednak, że znane mu dania często wzbogacam amarantusem, zmieloną fasolą, przetartymi warzywami czy Bebilonem Alerlac. Nie wyczuwa ich w potrawach, zjada posiłki z apetytem, a jednocześnie otrzymuje sporą porcję zdrowych składników.
Dziś mam więcej wiedzy i doświadczeń, ale … nie chciałbym cofnąć czasu i znów głowić się nad jadłospisem mega alergika. Bo my większość alergii na szczęście mamy już za sobą. Został nam gluten, kakao, cytrusy, białka mleka… Niemniej jednak doceniam wysiłki producentów, dbających o dzieci ze specjalnymi wymaganiami żywieniowymi. Tym bardziej, że wśród znajomych przybywa małych alergików – temat specjalnych diet i produktów jest więc ciągle aktualny.
UWAGA KONKURS Bezglutenowej Mamy i producenta Bebilonu Alerlac! (REGULAMIN TUTAJ ).
Aby wygrać projektor Sowa z lampką i pozytywką (marka) Skip Hop lub zestaw produktów Skip Hop (miseczka, sztućce, talerz, śliniaczek) wystarczy w czasie trwania konkursu (16-26 lutego 2016 r.) zamieścić w komentarzu pod tym wpisem pomysłowy przepis na potrawę z wykorzystaniem Bebilon Alerlac. Zapraszam serdecznie do udziału.